چرا تبلت‌ها به این زودی نمی‌توانند جای PCها را بگیرند؟

نویسنده:

۰۱:۰۷:۴۳


بر طبق داده هایی که در پژوهش‌های مختلف بدست آمده‌اند می‌دانیم که بیش از نود درصد از تبلت‌ها به کسانی فروخته می‌شود که جزو دارندگان PCها هستند. و بر طبق داده‌های دیگری که در اختیار ماست، این تبلت‌ها تنها به عنوان همراهی برای PC‌ها در انجام امور مختلف و نه برای جایگزینی آن ها، به کار گرفته می‌شوند(منظور ما از PC، در این مقاله، به طور معمول همان لپ تاپ‌ها هستند). با این شرایط پاسخ این سوال که آیا تبلت‌ها سبب از میان رفتن PC‌ها می‌شوند، کمی دشوار به نظر می‌رسد. خب از نظر من، جواب این پرسش منفی است و شاید آمار فروش تبلت‌ها در سال 2014 هم، گواهی برای این ادعا باشد.
یکی از نکات کلیدی در مورد تبلت‌ها این است که تعداد عمده‌ای از تبلت‌های به فروش رفته، از صفحه نمایشی 8 اینچی و یا کوچکتر بهره می‌برند و این به معنای آن است که بسیاری از کاربران در حین خرید تبلت، حتی به امکان جایگزینی PC شان با آن نیز فکر نمی کنند. واقعیت این است که هنگامی که به داده‌های مرتبط با کاربرد تبلت‌ها نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که کاربران معمولا در بعد از ظهر و شب‌ها از تبلت شان استفاده می‌کنند؛ در حالیکه استفاده سنگین از PC‌ها در ساعات کاری و صبح‌ها صورت می‌پذیرد.
و در ساده ترین تفسیر این یعنی آنکه، کاربران از PC ها، روزها و تبلت‌ها، شب‌ها برای انجام کارهای شان بهره می‌گیرند. البته مسلما کاربران بسیاری هم وجود دارند که در طول روز از تبلت‌ها هم برای سرگرمی و هم برای انجام کارهای شان استفاده می‌کنند اما فکر می‌کنم جمله پیش جمع بندی کاملی از استفاده از تبلت‌ها در اختیار ما می‌گذارد.
و حالا، اگر بپذیریم که قسمت عمده‌ای از تبلت‌های موجود در بازار به همراه PC‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، به نوعی پذیرفته ایم که هنوز هم PC‌ها توسط بسیاری از کاربران استفاده شده و باارزش هستند.  اگر این موضوع صحت داشته باشد، بدون تردید زمانی این PC‌ها باید ارتقا داده شده و تعویض شوند. اما سوالی که پیش می‌آید این است که چه هنگام این اتفاق روی داده  و آیا رخداد آن می‌تواند تأثیری بر بازار تبلت‌ها داشته باشد یا خیر؟
شواهد نشان می‌دهند که 2013 سال خوبی برای PC‌ها نبوده است. پس از رشد ثابت منحنی فروش از سال 2000، 2013 نخستین سالی بود که شاهد رشد منفی سریع فروش آن‌ها بودیم.  ما معتقدیم 2014 می‌تواند اوضاع را برای PC‌ها دگرگون کرده و بسیاری را شگفت زده کند.
یکی از دلایل چنین ادعایی، این است که بسیاری از PC‌های  در حال استفاده عمری چهار ساله و یا بیش از آن دارند.  بسته به آنکه از کدامیک از برآوردهای موجود استفاده کنید، این تعداد به عددی بین 300 تا 350 میلیون ختم می‌شود. و درصد بالایی از این مشتریان با خرید تبلت ها، از ارتقای PC شان منصرف شده اند. اما احتمال اینکه کسانی که از PC برای انجام امور کاری، مربوط به مدرسه، خانگی و … بهره می‌گیرند، باز هم بتوانند از ارتقای سیستم شان سر باز زنند، بعید به نظر می‌رسد. ارتقای PC‌ها کاری است که دیر یا زود انجام می‌گیرد و قطعا بر بازار تبلت‌ها تأثیر خواهد گذاشت.

تبلت‌های هیبریدی

با توجه به مطالب بالا، ایده ترکیب PC و تبلت به گزینه‌ای جذاب برای بسیاری از مصرف کنندگان تبدیل می‌شود.  برای مثال شاید هنگامی که کاربری به دنبال ارتقای PC خود باشد، به محصولی چون Microsoft Surface به دید یک گزینه فوق العاده نگاه کند. بسیاری از کارشناسان امیدوارند که چنین اتفاقی به وقوع بپیوندد اما من در این مورد هم، بدبین هستم.
من فکر می‌کنم آنچه که کارکنان شرکت ها، موسسات کوچک و حتی مصرف کننده‌های معمول به دنبال آن هستند انتخاب بهترین PC و بهترین تبلت برای پاسخ گفتن به نیازهای شان است.  این به معنای ادامه خرید ابزارهای جداگانه برای انجام کارها، به بهترین شکل ممکن است.
با آنکه من تلاش‌های اینتل، مایکروسافت و دیگران را در زمینه تولید PC‌های دو در یک تحسین برانگیز می‌دانم اما تصور نمی کنم این محصولات با استقبال همگانی روبرو شود. من باور دارم که بخشی از کاربران تجاری و عادی به سمت این شکل جدید از PC‌ها حرکت می‌کنند اما نمی توان امیدوار بود که این بخش بتوانند در برابر فروش بالای تبلت‌ها و یا PC‌ها حرف چندانی برای گفتن داشته باشند. تصور می‌کنم که بازار PC‌ها و تبلت‌ها حرکتی شبیه به آونگ دارد. سال هایی که PC‌ها ارتقا داده نشده‌اند و تبلت‌ها با فروش خوبی روبرو بوده اند، در حال افزایش است. برای کسانی که به ارتقای سخت افزاری اهمیت می‌دهند، از متخصصین فناوری اطلاعات گرفته تا شرکت هایی که سازنده چنین محصولاتی هستند، مدیریت فاصله زمانی ارتقای سخت افزار و ساخت محصولاتی که از مزایای این ارتقا سود ببرند، ضروری بنظر می‌رسد.البته عرضه محصولات نوآورانه و قیمت‌های پایین تر می‌توانند به عامل کلیدی فروش بدون توجه به این مدت زمان، در هر یک از بخش‌های بازار منجر شوند. با توجه به بلوغ رسیدن PC ها، به نظر می‌رسد باید شاهد تحول اساسی دیگری در دنیای تبلت‌ها باشیم.

بن باجارین، رئیس بخش محصولات تکنولوژیک در Creative Strategic (شرکتی برای ارائه مشاوره در زمینه استراتژی‌ها در سیلیکون ولی)

برگرفته از
تبلت یا پی سی؟
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه