ثبت عکس‌های خوب در شب

نویسنده:

۱۲:۱۷:۲۰


اگر در ثبت عکس از فضاهای شهری در تاریکی از سرعت شاتر پایین استفاده کنید ، می توانید کنتراست طبیعی تصویر را افزایش دهید و تصاویری باورنکردنی ثبت نمایید.در شب ها هیچگاه نخواهید توانست تعادل کاملی در عکس برقرار سازید اما با رعایت کردن نکات ذکر شده در این آموزش قادر خواهید بود تا نتایج خوبی بدست آورید.

نورهای نئون

لامپ های نئون می توانند سوژه های جالبی در هنگام غروب های زود هنگام خورشید باشند و برای اینکه به نتایج بسیار خوبی در این مورد دست یابید ، لازم نیست که حتما در لاس وگاس یا سیرک Piccadilly به دنبال اشیایی منور بگردید.

اغلب عکس هایی که در شب ثبت می شوند از کنتراست بالایی برخوردارند –نورهای شدید ناشی از لامپ ها و نواحی تیره سایه ها چنین کنتراستی ایجاد می کنند-بنابراین غیر ممکن است که بتوانید به نوردهی مناسبی دست یابید که هم برای نواحی تاریک و هم نواحی روشن صحنه کامل باشد.

زیاد مهم نیست که نواحی کوچکی از عکس خیلی روشن باشند یا نواحی بزرگی از آن تیره گردند اما در هنگام عکاسی از نورهای نئون باید سعی کنید که از نواحی غیرضروری و تاریک چشم پوشی نمایید چراکه این امر موجب بهبود کل نوردهی خواهد شد.

در اینجا ، لنز در طی 1/2 ثانیه نوردهی زوم شده است و از تنظیمات f/29 و ISO 100 استفاده شده است.

برای به حداکثر رساندن روشنایی و اشباع رنگ ها ، حالت تصویر را به Landscape تنظیم نمایید . سعی کنید در هنگام عکاسی از اشیا منفرد ، لنز را در طی نوردهی زوم کنید و از سرعت شاتری مابین 1/4-1/15 ثانیه استفاده نمایید. روی سوژه زوم کنید ، کلید شاتر را فشار دهید و به آهستگی میزان زوم را کاهش دهید. به دلیل اینکه نتایج حاصل شده ماهیتی غیرقابل پیش بینی دارند ، بهتر است چند عکس بگیرید و سپس بهترین آنها را برگزینید.


کار در شفق

می توانید از فضاهای شهری در هر زمانی بعد از تاریکی هوا عکس بگیرید اما برای ثبت بهترین عکس

ها بهتر است که در هنگام غروب آفتاب در آنجا باشید و عکاسی را شروع کنید. اگر به موقع در صحنه حاضر باشید می توانید اسمان و نورها را در صورت روشن بودن لامپ ها با روشنایی بیشتری ثبت کنید.

اگر در شب از این صحنه عکاسی کنید ، تصویرتان رنگ سیاه همواری خواهد داشت. اگر در هنگام تاریک شدن آسمان با یک نوردهی طولانی به عکاسی بپردازید ، آسمان به صورت سایه ی جذاب آبی رنگی در خواهد آمد.

ساعت 6 بعد از ظهر

از یک سه پایه استفاده کنید و حالت عکاسی را برای نوردهی های چند ثانیه ای به حالت Tv تغییر دهید. با این کار ماشین ها به صورت رگه هایی از اشعه های نور به نظر خواهند رسید که مسلما سبب می شود رنگ بیشتری به صحنه شما افزوده گردد.

اگر از کوچکترین حالت گشودگی دیافراگم (هر آنچه که لنزتان جازه می دهد برای مثال f/22 یا f/32) استفاده کنید ، نوردهی های 15 تا 30 ثانیه ای هم ممکن خواهند بود.

ساعت 6:25 بعد از ظهر

خیلی برای ثبت عکس ها در تاریکی عجله نکنید.با 25 دقیقه انتظار توانستیم عکس بسیار بهتری از پل معلق کلیفتون حتی در باران ثبت کنیم. نوردهی به مدت 13 ثانیه در f/9 و ISO 100 انجام گرفته است .

غروب

همه یک غروب زیبا و خیال انگیز در انتهای روز را دوست دارند اما اجازه ندهید که رنگ های زیبای آسمان شما را بفریبند. لازم است که به ترکیب بندی به خوبی توجه کنید .آسمان به تنهایی به ندرت می تواند منجر به ثبت عکس زیبایی گردد.

دوربین تان را آماده نگهدارید. ما این غروب آفتاب را در هنگام رانندگی و با محکم کردن لنز روی سقف ماشین ثبت کرده ایم. این عکس با تنظیمات سرعت شاتر 1/4 ثانیه در f/11 و ISO 100 ثبت شده است.

به دنبال سوژه ای با شکل مناسب و مستحکم مثل یک درخت یا برج کلیسا بگردید که می تواند بعنوان شیی تاریک در جلوی پس زمینه روشن به کار رود و نقطه کانونی را به درون عکس حرکت دهد. تراز سفیدی را به حالت Manual تنظیم کنید و به روی ایکون خورشید به جای گزینه معمول AWB قرار دهید. این باعث می شود که مطمئن شوید رنگ ها همانطور که واقعا به نظر می رسند ، ثبت خواهند شد. اگر از فرمت RAW استفاده کنید می توانید در پردازش های بعدی تصاویر شدت و رنگ های غروب آفتاب را تقویت نمایید.

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه