علیرضارضاداد: فیلمسازان جوان امید این دوره جشنواره فجر هستند

نویسنده:

۱۰:۴۷:۱۸


به گزار ش مدیریت ارتباطات، علیرضا رضاداد، دبیر سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر در ادامه نشست مطبوعاتی این جشنواره در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی براینکه سال گذشته برخی از فیلم های اعلام شده در جدول نمایش شهرستان ها، اکران نشدند و امسال چه تمهیدی در این زمینه اندیشیده شده است، گفت:«از برخی مسئولان سال گذشته به ویژه آقای عباسیان، معذرت می خواهم چون نقل قول هایی از آنها گفته شده است که ظاهرا تعدادی از آنها صحت ندارد.به هرحال ظرفیت ها و موقعیت ها متفاوت است و بنابراین تصمیم گیری ها هم متفاوت می شود. اگر به نقص یا اشکالی اشاره می کنم به معنای نکته منفی نیست.»
او ادامه داد:«سال گذشته از آنجاکه استان ها امکان مالی نداشتند تا هزینه حقوق نمایش فیلمها را پرداخت کنند و از نظر مالی انتظار فیلمسازان را تامین کنند، در نهایت تصمیم گرفته شد نمایش فیلم ها در شهرستان ها اختیاری شود و چون استان ها توانایی مالی لازم را نداشتند، بنابراین بسیاری از فیلم ها به شهرستان ها ارسال نشد.»
رضاداد درباره رفع این مشکل در این دوره جشنواره اظهار کرد:«با آقای میرباقری، معاون اجتماعی وزارت کشور این موضوع را مطرح کردیم و ایشان درحال فراهم کردن منابعی هستند تا مشکل صاحبان فیلم ها در شهرستانها حل شود و بتوانیم از ظرفیت شهرستان ها نیز بهره ببریم.»
پس از آن خبرنگار دیگری در مورد آثار فیلمسازان که امیدوار بودند با آمدن دولت تدبیر و امید، مشکل پروانه ساخت و نمایش آنها برطرف شود، سوال کرد.
رضاداد با بیان اینکه در هر دوره مدیریتی، دیدگاهی وجود دارد، عنوان کرد:«مقاومت در مقابل تغییر، پسندیده نیست. نمی گویم هر تغییری پسندیده است اما مقاومت در مقابل تغییر در برخی مواقع به اندازه تغییر نسنجید ، نامناسب است.»
او سپس خطاب به این فیلمسازان جوان گفت:«آنها که امید داشتند در دوره تدبیر و امید تغییری ایجاد شود، امیدشان را از دست ندهند تا بتوانند پروانه نمایش بگیرند. ما یعنی مدیران، برخی از بن مایه های قواعد را جستجو نمی کنیم. بن مایه پروانه ساخت، برای تعیین تکلیف درباره ساخت فیلم است. ما هم در مورد شرکت فیلم ها در جشنواره گفتیم که فیلم ها باید یکی از دو پروانه ساخت یا نمایش را داشته باشند.»
رضاداد افزود:«برای یک محصول سینمایی پروانه ساخت و نمایش به عنوان کارت شناسایی محسوب می شود. پس این رفتار که انتخاب و بازبینی فیلم ها برمبنای پروانه ساخت و نمایش باشد، قانونی است. 
او درباره هیات انتخاب گفت:«اعضای این هیات با انصاف عمل کردند. ترکیب فیلم های انتخاب شده، منطقی و قابل دفاع است. شب گذشته با برخی از دوستانی که فیلم هایشان انتخاب نشده بود، صحبت کردم و گفتم که هیات انتخاب باید تعداد محدودی از فیلم ها را انتخاب می کردند اما این جشنواره جشن همه ماست و به همین دلیل چه خوب است که همگی در برگزاری آن مشارکت داشته باشیم.»
رضاداد پاسخ خود را اینگونه پایان داد:«حس من این است که هیات انتخاب تحت شرایطی نبوده است که عدالت را زیرسوال ببرد.»

برگرفته از
جشنواره فیلم فجر
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه