آیا ممکن است اضافه وزن برای برخی از مبتلایان به دیابت مفید باشد؟

نویسنده:

۰۹:۴۱:۵۴ 

وزن زیاد موجب افزایش احتمال بیماری‌های قلبی، سرطان و مرگ زودهنگام می‌شود. ولی چندین مطالعه کوچک نشان داده است که ممکن است این قضیه برای همه صادق نباشد و مبتلایان به دیابت نوع 2 بتوانند از چند کیلو اضافه وزن به عنوان ذخیره متابولیک برای کمک در دوره بیماری سود ببرند.
البته تحقیقات جدید که با تمرکز بر وزن بیماران در زمان ابتلا به دیابت انجام شده بود این ایده را رد می‌کند. یکی از مجریان این تحقیقات می گوید این اثر مطلوبی از اضافه وزن بر روی فرد دیابتی مشاهده نشده است. پایین‌ترین خطر مربوط به افراد دارای وزن متوسط بوده است.
موسسات ملی سلامت و انجمن دیابت آمریکا این تحقیق را پشتیبانی می‌کنند. نتایج این تحقیق در شماره این هفته مجله پزشکی نیواینگلند چاپ شده است. دکتر پاتریک رمینگتون کارشناس مستقل و مدیر گروه سلامت دانشگاه ویسکانسین مدیسون می‌گوید این تحقیق مطالعه‌ای قانع کننده است و نتیجه بسیار روشنی داشته است. این تحقیق از مطالعه بر روی 11427 پرستار زن و کارکنان بخش سلامت مرد که مبتلا به دیابت بودند انجام شده است. این افراد بر اساس شاخص توده بدنی که بر معیار قد و وزن است گروه بندی شده بودند. افراد دارای شاخص توده بدنی بالای 25 دارای اضافه وزن و بالای 30 چاق در نظر گرفته می‌شوند. فردی با 170سانتی متر قد و 74 کیلوگرم وزن دارای اضافه وزن است و اگر با همین قد 89 کیلوگرم وزن داشته باشد چاق محسوب می‌شود. در طول 15 سال پیگیری، 3083 مورد مرگ و میرگزارش شده که پایین ترین خطر مربوط به افراد دارای شاخص توده بدنی 22.5 تا 25 یعنی طیف نرمال بوده است.
پژوهشگران معتقدند کمی اضافه وزن داشتن منجر به مرگ نمی‌شود ولی ادامه این روند فرد را در معرض خطر قرار می‌دهد.
این مطالعه به اندازه‌ای گسترده بوده که پژوهشگران زیرگروه‌ها را نیز در نظر گرفته‌اند. در افراد زیر 65 سال مبتلا به دیابت خطر مرگ و شاخص توده بدنی نسبت مستقیمی دارد. این مسئله در خصوص افرادی که هرگز سیگار نکشیده‌اند نیز صدق می‌کند. افراد سیگاری بالای 65 سال عموماً عمر کمتری دارند. سیگار کشیدن اشتها را کم می‌کند و منجر به کاهش وزن می‌شود ولی به بسیاری از بیماری‌ها کمک می‌کند تا رشد کنند و تلاش‌ها را برای ارزیابی مستقل تاثیر وزن مشکل می‌کنند. افراد پیر شرایط سلامتی سختی دارند و همین امر تاثیر  شاخص توده بدنی را مشکل می‌کند. دکتر دونا رایان از دانشگاه لوییزیانا می گوید نتایج این تحقیق به افراد کمک می‌کند که سلامتشان را حفظ کنند. اگر چه تا اندازه ای اضافه وزن داشتن خطر مرگ را چندان بالا نمی برد ولی فشار خون بالا، کلسترول بالا و مشکلات دیگر بر روی کیفیت زندگی تاثیر می گذارد.
ترجمه: فائزه مسعودی فر

 

برگرفته از
سلامت - دیابت
لینک کوتاه

دیدگاه