هشتاد درصد رهبران جهان در توییتر حضور دارند

نویسنده:

۱۲:۱۹:۱۸


شورای سیاست‌های دیجیتال (DPC) که حضور رهبران جهانی و موسسات دولتی در شبکه‌های اجتماعی را رصد و تحلیل می‌کند٬ در مروری که بر سال ٢٠١٣ داشته می‌گوید حضور رهبران سیاسی جهان در توییتر حالا پررنگ‌تر از همیشه شده است. شمار رهبران حاضر در توییتر هم اکنون به ١٣٣ نفر رسیده است. این آمار٬ آیت‌الله خامنه‌ای و حسن روحانی٬ رئیس‌جمهور و رهبر ایران را هم در بر می‌گیرد.

حضور ١٣٣ تن از سران کشورها از ١٦٧ کشور در توییتر نشان‌دهنده رونق بی‌سابقه دیپلماسی دیجیتال و قرار گرفتن آن در دستور کار بسیاری از دولت‌های جهان است؛ صرف‌نظر از این‌که دولت مورد نظر دموکراتیک است یا تمامیت‌خواه٬ حضور در توییتر لازمه دسترسی گسترده به مخاطبان در سطوح ملی و فراملی است.


میزان حضور رهبران جهان در توییتر نسبت به دو سال پیش (سال ٢٠١١) افزایشی ٧٨ درصدی داشته است.

توییترحالا به پلت‌فرمی بسیار مهم در عرصه سیاسی در سراسر جهان تبدیل شده است.

حالا حتی در کشورهایی نظیر ایران که این سرویس اجتماعی را از مدت‌ها پیش زیر تیغ فیلترینگ قرار داده‌اند٬ رهبران کشور ارزش و برد چشمگیر آن را درک کرده‌اند و برای گسترش ارتباطات استراتژیک خود در آن حضوری منظم و مدیریت‌شده دارند.

در این پژوهش پیش‌بینی شده است که در سال ٢٠١٤ ضریب نفوذ توییتر در میان رهبران جهان به بیش از ٩٠ درصد خواهد رسید. پیش‌بینی می‌شود در سال جاری نگاه توهم‌آلود به توییتر هم کم‌رنگ‌تر شود و با رفع اتهام‌ها از این سرویس محبوب اجتماعی، امکان رفع فیلتر آن در کشورهایی نظیر ایران فراهم شود.


پرفالوئرترین رهبران جهان در توییتر

بر اساس رده‌بندی شورای سیاست‌های دیجیتال٬ رهبران این کشورها در توییتر به‌ترتیب بیشترین فالوئرها را در اختیار دارند: آمریکا٬ اندونزی٬ ترکیه٬ اردن٬ روسیه٬ آرژانتین٬ امارات٬ مکزیک٬ کلمبیا و برزیل.

باراک اوباما که همچون سال گذشته در صدر نشسته٬ بیش از ٤٠ میلیون فالوئر (دنبال‌کننده) در توییتر دارد. دیلما روسف٬ رئیس‌جمهور برزیل که در جایگاه دهم قرار گرفته٬ بیش از ٢ میلیون فالوئر دارد. رهبر جمهوری اسلامی در توییتر نزدیک به ٤٠ هزار٬ و رئیس‌جمهور ایران در مجموع بیش از ٢٠٠ هزار فالوئر دارد.

بررسی‌های این شورا نشان می‌دهد که ٦٧ درصد از رهبران کنونی جهان در توییتر از کشورهایی هستند که وضعیت سیاسی باثباتی دارند. سران ٥٨ کشور از ١٦٧ کشور موجود در این فهرست٬ حکومت‌هایی را نمایندگی می‌کنند که دموکراتیک نیستند؛ گونه‌های گوناگونی از اقتدارگرایی سلطنتی گرفته تا تمامیت‌خواهی دینی.

منبع: DW.DW

برگرفته از
شبکه‌های اجتماعی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه