دارایی‌های 85 نفر برابر است با دارایی‌های نیمی از جمعیت دنیا

نویسنده:

۰۶:۲۷:۴۱


به گزارش اوکسفام مجموع ثروت 85 ثروتمند در کل دنیا در حال حاضر با دارایی‌های 3.5 میلیارد نف، یعنی نیمی از جمعیت دنیا برابر است. در گزارشی که روزدوشنبه تحت عنوان " کار برای گروهی اندک" منتشر شد سازمان کمک و توسعه جهانی میزان نابرابری اقتصادی در جهان را با توجه به افزایش سریع ثروت سرمایه دارترین افراد دنیا یک خطرجدی برای پیشرفت بشر قلمداد کرد.
بنا بر این گزارش، 210 نفر در سال گذشته میلیاردر شدند و به جمع 1426 فردی پیوستند که ارزش دارایی های آنان به 5.4 تریلیون دلار می‌رسد.
او اضافه می‌ند که ثروت یک درصد مردم دنیا حالا 110 تریلیون دلار است که 65 برابر ثروت نیمی از جمعیت دنیاست. این تمرکز تجمعی منابع اقتصادی در دست تعدادی معدود، خطری برای سیستم سیاسی و اقتصادی محسوب می‌شود و به جای اینکه مردم همگام باهم حرکت کنند، روز به روز با قدرت های اقتصادی و سیاسی بیشتر از هم جدا می‌شوند و ناگزیر تنش های اجتماعی بالا می گیرید و در نتیجه خطر انحطاط جامعه بالا می رود.
طی یک تحقیق در شش کشور اسپانیا، برزیل، هند، آفریقای جنوبی، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا مشخص شد که اکثر مردم معتقدند قوانین به نفع ثروتمندان تدوین شده است. به عنوان مثال در هند که تعداد میلیاردرهای آن در دهه گذشته از 6 نفر به 61 نفر رسیده است 250 میلیارد دلار در دست این تعداد اندک است و این در حال است که جمعیت این کشور 1.2 میلیارد نفر است. به گزارش اوکسفام میلیاردرهای هند ثروتشان را از بخش های پربازده به دست می آورند؛ صنایعی که سودهای آن به دسترسی به منابع کمیاب وابسته است.
ترجمه: فائزه مسعودی فر

برگرفته از
دارایی پولدارترین مردم دنیا
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه