ثبت تصاویر خارق‌العاده از مناظر آبی

نویسنده:

۱۱:۱۲:۴۶

مهارات اصلی در محو جلوه دادن حرکات انتخاب دید درست و ترکیب بندی عکس است. در کل این فرایند چندان ساده نیست و در برخی جاها برای ایجاد بهترین جلوه های محو شدگی که با استفاده از سرعت های پایین شاتر ایجاد می شوند به نور خوب و ثبات نیاز داریم. نکته ای که اگر مهم تر از نکات بالا نباشد ، کم اهمیت از آن ها هم نیست این است که باید در اطراف صحنه بگردید و زوایا و روش های مختلف را برای ثبت عکس بیازمایید.


تسلط بر تکنیک ایجاد حس حرکت در تصاویر چندان اسان نیست و افزودن جلوه محو شدگی به آب هم نمی تواند استثنا باشد.

این افزودن جلوه محوشدگی به آب نیست که دشوار است. برگزیدن صحنه ای ایده آل و ترکیب بندی خوب آن کار نسبتا مشکلی است .


از خودتان بپرسید آیا شما به دنبال ثبت تصویری هستید که می خواهید آب قسمت عمده ای از آن تصویر را اشغال کرده باشد یا اینکه می خواهد جریان را جزئی نشان دهید؟

انتخاب لنز شما هم بسیار مهم است . برای عکس های با تاثیر و هیجان بیشتر استفاده از لنزهای واید می تواند کمک موثرتری باشد.

تجهیزات ضروری


برای تارکردن آب در یک صحنه باید از سرعت های پایین شاتر استفاده کنید پس استفاده از یک سه پایه برای ثابت و محکم نگاه داشتن دوربین ضروری است. با استفاده از گشودگی های کوچک دیافراگم نظیر (f/16) می توانید به سرعت های پایینی که مایل هستید دست یابید اما اگر در شرایط خیلی روشن و با نور زیاد در حال عکاسی هستید از فیلترهای خنثی ساز یا ND بر روی لنز استفاده کنید.با این کار میزان نور ورودی به لنز کاهش پیدا می کند و باعث می شود که بتوانید از سرعت های طولانی تر شاتر استفاده کنید.

تغییر دادن سرعت های شاتر


با کند تر کردن سرعت شاتر ، جلوه حرکت آب بیشتر در تصویر نمایان خواهد شد.

با افزودن یک فیلتر NDx8 به لنز میزان نور ورودی به سنسور به اندازه 3 واحد کاهش می یابد که شما را قادر می سازد حرکت آب را نرم تر و روان تر جلوه دهید.

1/250 ثانیه


2 ثانیه: یک نوردهی کوتاه باعث می شود که حرکتی در تصویر وجود نداشته باشد و آب ایستا به نظر بیاید اما یک نوردهی طولانی موجب می شود که آب کاملا جلوه ای محوشده به خود بگیرد.


در اطراف صحنه گشت بزنید

هنگامی که به صحنه رسیدید ، واقعا نیاز است که یک مرحله به عقب باز گردید و زمانی را صرف بررسی اطراف منظره نمایید. گاهی مواقع تنها فوکوس بر روی چیزهای ساده و کوچکی چون برگ هایی که روی یک صخره قرار دارند و آب از اطراف آن رد می شود می توانند یک تصویر انتزاعی خارق العاده ثبت کنند. اما هنگامی که حرکت آب با سکون صخره ترکیب شود ، یک ترکیب عالی ایجاد شده و می توانید تصویری خیالی ثبت کنید.

از اینکه نزدیکتر شوید و از زوایای پایین تر به عکاسی بپردازید نهراسید. این کار موجب افزایش تاثیرگذاری و بهتر شدن فضای عکس تان خواهد شد.


برای مثال ، یک صحنه زیبای جنگلی که آب هم در آن جریان داشته باشد می تواند عکس فوق العاده ای ثبت نماید. سعی کنید نماهای متفاوتی از منظره را ثبت کنید، از زوایای پایین به عکاسی بپردازید تا بتوانید عناصر پیش زمینه بیشتری به تصویر بکشید و یا از زوایای بالاتر عکاسی کنید تا مقدار آب بیشتری را در عکس داشته باشید و تصویر وایدتری از منظره ثبت کرده باشید.

از اینکه به آزمودن نماهای مختلف در صحنه بپردازید ، مخصوصا اگر کیلومتر ها راه را برای یافتن منظره تان طی کرده باشید،هراسی نداشته باشید.


بعد از ثبت تصویر ،بالا،سه پایه را که دوربین روی آن قرار دارد را برداشته و در نقطه دیگری قرار دهید و روی قسمتی از صخره که باعث انتزاعی تر شدن تصویر تان می شود ، زوم کنید. یک حرکت ساده نتیجه ای شگفت انگیز را به دنبال دارد.

استفاده از پولاریزه‌ها


یک فیلتر پولاریزه نتایجی خوب را مخصوصا در مواقعی که خورشید با زاویه 45 درجه به شما می تابد ، برای تان به ارمغان می آورد.

استفاده از پولاریزه های حلقوی برای این عکس تقریبا بازتاب ها را از میان برده است و رنگ های عمیقی ثبت شده اند. همین طور برگ های شناور نیز جذابیت بیشتری به خود گرفته اند. یک فیلتر پولاریزه میزان نور ورودی به دوربین را هم دو واحد کاهش می دهد و می توانید از آن برای دست یابی به سرعت های پایین شاتر هم استفاده نمایید.

بدون پولاریزه

با پولاریزه

 

برگرفته از
فوت و فن عکاسی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه