ممنوعیت پرینترهای سه بعدی برای پرینت اندام های بدن انسان تا سال 2016

نویسنده:

۱۱:۱۱:۴۴

گزارش شرکت تحقیقاتی گارتنر، تحت عنوان نقطه عطف پیشگویی پرینتر‌های سه بعدی  2014؛ بازگوکننده اینست که پرینت سه بعدی اندام‌های انسان به زودی به یک واقعیت همانند پیشرفت‌های شگفت‌آور هر روزه در علم پزشکی تبدیل خواهد شد.
بیشتر مردم هنوز متوجه این موضوع نشده‌اند که تحقیقات در حال انجام  نه تنها فقط در رابطه با سلول‌های غیر انسانی نیست بلکه سلول‌های انسانی و غیر انسانی را نیز ادغام می‌کند. پیت باسیلییر ، مدیر تحقیقات گارتنر به آی بی تایمز گفته: ما براین عقیده‌ایم که روزی مردم متوجه خواهند شد  و این به پس زمینه آنها بستگی دارد، همچنین افرادی خواهند بود که نگران این مسئله و امکان اجرای آن باشند.

کلیه در حال کار
در سال 2013 ، محققان دانشگاه هانگژو دیانزی در چین قادر به پرینت یک کلیه کوچک در حال کار شدند که با استفاده از یک پرینتر ریژنوو برای 4 ماه به طول انجامید در حالیکه در ایالات متحده امریکا؛ یک کودک 2 ساله که دارای زخم سوختگی بود با تزریق یک نای پلاستیکی به سلول‌های ساقه که از طریق پرینتر‌های سه بعدی ساخته شده بود بهبود یافت.
بیشتر تحقیقات در دانشگاه ها انجام و راه اندازی شده اند.
باسیلیر همچنین اضافه می‌کند: تحقیقات واقعاً هنوز برای زمان اصلی آماده نیست و در برخی موارد نیز خارج از مصوبات دولتند.
نمایندگان دولت میبایست از پیشرفت تحقیقات مطلع شوند.
در ایالات متحده امریکا ، یک شرکت به نام اورژانوو با استفاده از فن‌آوری اختصاصی پرینت سه بعدی؛ بافت زنده انسان را طراحی و خلق نموده تا سلول‌های قابل رشد درون اندام‌ها را به نمایش بگذارد.

آزمایش های بالینی
این ایده شرکت‌های دارویی است تا به جای امتحان کردن داروهای آزمایشی جدید بر روی انسان واقعی، آن‌ها را  بر روی اندام‌های پرینت شده سه بعدی انسان امتحان کنند.
گزارش گارتنر باعث بالا رفتن تعهدات و سوال‌های اخلاقی می‌شود که آیا اندام ها می‌بایست با استفاده از سلول‌های انسانی پرینت شوند یا غیر انسانی و یا ترکیبی از این دو؛ و اینکه تفاوتی میان این دو بطور ژنتیکی باعث تغییر محصولات غذایی می‌شود.
در حال حاضر، بزرگ‌ترین بازارهای پرینت‌های سه بعدی امریکای شمالی، اروپا، ژاپن و چین است.

مالکیت فکری
علاوه بر سوالات درباره اخلاقی بودن سلول‌های پرینتی انسان، تحقیقات گارتنر همچنین نشان می‌دهد که فن‌آوری پرینت‌های سه بعدی می‌تواند توسط افرادی که به دنبال تصاحب این ایده فکری هستند بهره برداری شود؛ همان طور که برای تکرار سریع‌تر محصولات ازجمله محصولات مورد استفاده پرینت‌های سه بعدی، آسان‌تر خواهد بود.
دغدغه باسیلیر این است که سهولت اسکن و تولید موجب عملی‌تر شدن آن برای افرادی می‌شود که به دنبال جعل کردن آنند.
با توجه به کاهش زنجیره ذخایر وهزینه‌های توسعه محصول، مجرمین راحت‌تر قادر به تولید محصولات جعلی خواهند بود که بتوان آن‌ها را با بهای پایین‌تری به فروش رساند؛ اما کیفیت سوال برانگیز این تولیدات موجب به خطر انداختن مصرف کنندگان، شرکت‌ها و حتی سازمان‌های نظامی می‌شود، به ویژه اگر این محصولات جعلی مورد استفاده قرار گیرند.

یک میلیارد پرینتر سه بعدی تا سال 2017
گارتنر پیش بینی می‌کند که رقم کلی صادرات پرینتر 3 بعدی برای مصرف کنندگان و شرکت‌ها تا سال 2017 به بالای یک میلیارد واحد خواهد رسید، در حالیکه برآورد می‌شود طی 3 سال آینده کاربران نهایی مبلغی بالاتر از 5.7 میلیارد دلار صرف پرینتر‌های سه بعدی خواهند کرد.
همچنین در میزان به کارگیری پرینتر‌های سه بعدی توسط آموزش و پرورش البته با تاکید بیشتری بر استفاده از آن در دبیرستان‌ها، در طی 3 سال آینده افزایشی خواهد بود.

ترجمه: ماجده محمدی

 
برگرفته از
پرینترهای سه بعدی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه