صدها نماینده از شرکتهای تجاری فرانسه وارد تهران شدند

نویسنده:

۱۲:۱۹:۴۰

«پیر مسکوویسی» وزیر اقتصاد فرانسه، در گفت‌‌‏و‌‌‏گویی‌‌‏ با  تلویزیون LCI، اعلام کرد که در صورت لغو تحریم‌‌‏های بین‌المللی ایران، فرانسه فرصت‌‌‏های اقتصادی زیادی برای حضور در این کشور خواهد داشت.

یکی از مهم‌ترین‌ زوایای این سفر، حضور نمایندگان غول‌های صنعت نفت و گاز جهان در میان شرکت‌کنندگان در این مذاکرات است.

حضور شرکت‌های نفتی چون توتال و جی‌دی‌اف، در راستای مذاکرات اخیر «کریستوف دوماژری» مدیرعامل توتال فرانسه  و «بیژن زنگنه» وزیر نفت ایران، در حاشیه‌ی چهل و چهارمین اجلاس داووس می‌باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این مذاکرات که از فردا سه‌شنبه، در سطح کارشناسی و بین مدیران معاونت امور بین‌‌‏الملل و بازرگانی وزارت نفت و هئیت‌های تجاری فرانسه آغاز می‌‌‏شود، می‌‌‏تواند مقدمه‌ای برای بازگشت دوباره‌ی شرکت‌های معتبر بین‌المللی به صنعت نفت و گاز ایران باشد. بسیاری بر این باورند که حضور پرتعداد نمایندگان شرکت‌های غربی در ایران، می‌تواند پیام مثبتی در راستای آمادگی غرب برای احیای روابط تجاری با ایران در صورت رفع تحریم‌ها باشد.

طبق اعلام  وزارت نفت، «علی ماجدی» معاون وزیر نفت در امور بین‌‌‏الملل و بازرگانی، سه‌شنبه ١٥ بهمن در نشست مشترک هئیت‌های تجاری ایران و فرانسه، سخنرانی خواهد کرد.

در دوران غیبت شرکت‌های نفتی غربی در صنایع نفت و گاز ایران، عرصه برای فعالیت بسیاری از پیمانکاران چینی و هندی در ایران بازتر شد. اما سابقه‌ی همکاری و حضور آنان در ایران، تنها موجب افزایش بی‌اعتمادی طرف ایرانی شد. از صدور دکل‌های نفتی بی کیفیت چینی به مناطق نفتی ایران، تا تسویه‌ی بهای نفت خریداری شده از ایران در ازای صدور ­­­­­­­­­­­کالاهای بی‌کیفیت، همگی از نتایج سوء حضور شرکت‌های نفتی چینی در ایران بودند.

اپک تایمز

برگرفته از
اقتصاد بین الملل با ایران
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه