خوب، بد، زشت برای سبد کالا / پرونده

نویسنده:

۱۲:۵۹:۱۲

محمد هیراد حاتمی: هنوز برف و سرمای زمستان در هفته ای که گذشت خبرسازی نکرده بود و موجب بروز مشکلات در استان های شمالی نشده بود که به یکباره خبر آمد  « سبد کالا» جان دو شهروند ایرانی را گرفته است. موضوعی که هر چند در روز چهارشنبه شانزدهم بهمن توسط وزیر تعاون تکذیب شد و ربیعی به صراحت عنوان کرد که هیچ فردی در این ارتباط کشته نشده است، اماگویی سبد کالا و حواشی آن تا آینده ای نا معلوم در فضای اقتصاد ایران خبرساز است. 

البته به نظر می رسد خبر سازی هایی که سبد کالا رقم زده  با  صحبت های رییس جمهوری در دومین گفت و گوی تلویزیونی وارد فاز تازه تری شود چرا که حسن روحانی برخلاف روال سال های گذشته عمل کرد و به صراحت به دلیل اشکالات توزیع سبد کالا از مردم عذر خواهی کرد. ( اینجا )  

بر این اساس روحانی با قاطعیت تاکید کرد که اگر مردم در زمینه سبد کالا به زحمت افتادند، او به عنوان رئیس جمهوری از آنان عذرخواهی می کند. رییس جمهوری البته توضیحات بیشتری نیز در رابطه با توزیع سبد کالا مطرح کرد تا آرامش بیشتری به نقد هایی که بر این اقدام دولت وارد بود چادر زده باشد. 

انتقاد هایی که از همان نخستین لحظات انتشار جزییات کالا هایی که در این سبد قرار گرفته است آغاز شد. ( اینجا )

بلافاصله برخی کارشناسان اقتصادی اعلام کردند که اعطای سبد کالایی به مردم مشکلات اجرایی دارد. به طور نمونه سعید لیلاز در جمع افرادی قرار گرفت که اعتقاد داشتند اعطای سبد کالایی آثار تورمی ندارد ولی در عمل به جهت مشکلات اجرایی آثاری غیرقابل پیش بینی را برای اقتصاد ایران به ارمغان می آورد.  

صحبت های کارشناسی در رابطه با توزیع سبد کالا از یک طرف و بروز شایعاتی مبنی بر مساله دار بودن محصولاتی که قرار است در سبد کالا توزیع شود این موضوع را با حواشی بیشتری همراه کرد. هر چند در همان ابتدا شایعات مربوط به آلوده بودن اقلام سبد کالا شایع خوانده شد. ( اینجا ) 

در رابطه با سبد کالا و حواشی آن گزارش ها ی قابل توجهی در هفته ای که سپری شد منتشر شد تا جزییات این اقدام از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد که برخی از مهم ترین عناوین خبری در این باره به شرح زیر است: 

هجوم مردمی به کالاهای رایگان/ بحران معیشت سبدکالایی را زمینگیر کرد

توضیح وزیر تعاون درباره زمان توزیع دور دوم سبد کالا

مجلس خواستار رفع ٤ ایراد سبد کالا شد

بیش از ٩ میلیون خانوار، سبد کالای اول را می‌گیرند/ اعلام زمان توزیع سبد دوم؛ به‌زودی

گزارش میدانی از تلاش های مردم برای گرفتن سبد کالایی: سبد رویاها

درد مزمن نظام توزیع در اقتصاد کشور/ نارضایتی جامعه از نحوه توزیع سبد کالایی

هجوم مردمی به کالاهای رایگان/ بحران معیشت سبدکالایی را زمینگیر کرد

برگرفته از
پرونده سبد کالا
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه