هفت موجود عجیب و غریب و ترسناک اقیانوس + ویدیو

نویسنده:

۰۲:۴۶:۱۷


تبرماهی یا Hatchet Fish
از آنجایی که این نوع ماهی در اعماق اقیانوس‌ها زندگی می‌کند، دانشمندان اطلاعات کمی در مورد آن دارند. این موجود که به نظر کج خلق و حسود می‌آید اسمش را از باریکی خود که یادآور تیغ تبراست گرفته است. در مورد آناتومی بدن او باید گفت شکل  توراکس این ماهی و رنگ نقره‌ای و سرد آن شبیه تیغه تبر است. این ماهی که اسم بسیار گول زننده‌ای دارد تنها یک تا پنج اینچ است و اصلا کشنده نیست. این نوع ماهی فقط ترسناک است!حباب‌ماهی یا Blob Fish
حباب‌ماهی که از راحت الحلقوم هم ژله‌ای تر است با ظاهری کاملا شل نظر میلیون‌ها نفر را در سال‌های اخیر به خود جلب کرده است. چیزی که در مورد او خیلی عجیب است آن توده شل و ژله‌ای دارای باله است که به عنوان زشت‌ترین موجود جهان شناخته شده است. زندگی آن قدرها هم برای این موجود اقیانوسی سخت نیست. زندگی در بستر اقیانوس که فشار آب به شدت زیاد است موجب شده است که پوست این ماهی تقریبا به اندازه چگالی آب باشد.
ممکن است تصور کنید که نداشتن بافت عضلانی به ضرر اوست ولی کاملا در اشتباهید. در زمان خوردن غذا حباب‌ماهی به راحتی دهانش را باز می‌کند و خود را بالاتر از کف اقیانوس شناور می‌کند. نداشتن چگالی در مورد او بدین معنی است که نیازی به صرف انرژی برای خوردن غذا ندارد.  


ماهی دندان نیش یا Fangatooth
ترس از یک ماهی دندان نیش در زیرآب برابر است با ترس از یک سگ پیت بول وحشی در خشکی! برخلاف ظاهر بسیار غلط انداز و ترسناکی که دارد این ماهی فوق‌العاده بی خطراست زیرا بینایی ضعیفی دارد و اگر بخواهد چیزی را شکار کند مجبور است کورکورانه به هر چیزی بخورد تا بالاخره صید خود را پیدا کند. هیبت این ماهی تصاویر متعددی در ذهن می‌سازد. دندان‌های این موجود که از دهان آن بیرون زده بزرگترین دندان در بین ماهی‌های اقیانوس است. ما موجودات بسیار خوشبختی هستیم که موجودی به این تیز دندانی 16400 فوت زیر دریا زندگی می‌کند!


خیار دریایی یا Sea Cucumber
این خارپوست قطعا ذهن انسان را درگیر خود می‌کند. خیار دریایی که نه مغزی به آن صورت دارد و نه هرنوع ارگان حسی، تنها به اندازه همان میوه‌ای که اسمش از آن گرفته شده گنجایش ذهنی دارد! به هر صورت این موجود به عنوان جز حیاتی اکوسیستم اقیانوس‌ها عمل می‌کند زیرا مواد غذایی را بازیافت کرده و مواد زائدی که در سر راهش هست را تجزیه می‌کند.
برخلاف خیار واقعی سطح کلاژن این خیار دریایی به او اجازه می‌دهد که مانورهای زیبایی انجام دهد. اگر خیار دریایی نیاز داشته باشد که خود را وارد یک شکاف ریز بکند کلاژن منبسط می‌شود و خیار دریایی خود را شل می‌کند تا خود را ازسوراخ‌های ریز آن محل عبور دهد.


دیوکوسه یا Golbin Shark
دیوکوسه که در بین دانشمندان به فسیل زنده مشهور است تحت‌الشعاع همتایان پرزرق و برق خود گرفته و زندگی رازآلودی را در اعماق آبی اقیانوس‌ها می‌گذراند. این موجود که تنها بازمانده یک خانواده 125 میلیون ساله است به معنای واقعی کلمه نادر و البته بسیار زشت است. جدا از ویژگی‌های بارزی که دارد ( پوزه بلند و پهن و فک بیرون زده)، بقیه مشخصاتش تقریبا عادی است.
با توجه به اینکه عضلات شل و ولی دارد بیشتر دانشمندان حدس می‌زنند که دیو کوسه کند و نسبتا غیرفعال است. امکان این که یک بار در زندگیتان با دیو کوسه مواجه شوید بسیار کم است زیرا وقتی که یکی از آنها به آکواریومی در ژاپن منتقل شد خیلی زود مرد.


حلزون زبان فلامینگویی یا Flamingo Tongue Snail
افرادی که کلکسیون صدف حلزون جمع می‌کنند مواظب باشند. اگرچه تصویری که می‌بینید شما را یاد صدف حلزون می‌اندازد ولی طرح‌های جنبنده‌ای که روی این حلزون است بخشی از صدف آن نیست بلکه بافت زنده و گوشتی این نرم تن است.
این موجود که در آب‌های آتلانتیک و کاراییب زندگی می‌کند از موجودات سمی دریا تغذیه می‌کند و مانند بروس ویلیس در فیلم " شکست ناپذیر" هیچ آسیبی به او نمی‌رسد. در واقع این حلزون زیرک سم‌ها را جذب کرده و برای صیادان احتمالیش خودش را سمّی می‌کند.


ماهی ماهی‌گیر یا Angler Fish
این ماهی شاید یکی از جذاب‌ترین و عجیب‌ترین موجودات دریایی باشد که تا کنون بشر شناخته است. این ماهی نه تنها به تکنیک‌های مکارانه صیادی‌اش ( داشتن ستون فقراتی همراه با توده گوشتی که ماهی می‌تواند با جنباندن آن را شبیه طعمه کند و با یک جهش صیادان خود را ببلعد) بلکه به خاطر عادت‌های جفتگیری متفاوتش شناخته می‌شود. زمانی که دانشمندان برای اولین بار این ماهی را پیدا کردند متوجه شدند که تقریبا همه آنها ماده هستند و این موجودات در قسمت پایین بدن خود نوعی انگل دارند که به آنها چسبیده است و به همین دلیل هم هست که جمعیت ماهی ماهی‌گیر نر تا حد چشمگیری کم است.


 ترجمه: فائزه مسعودی فر 

برگرفته از
هفت موجود عجیب و غریب و ترسناک اقیانوس
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه