چگونه تجارت خودمان را راه بیندازیم؟

نویسنده:

۱۰:۱۵:۵۰

البته موارد بسیاری هستند که این مقاله ظرفیت بررسی آن ها را ندارد و ما فقط به راهکارهای کلی می پردازیم تا یک دید اولیه برای شروع به کار به دست آوریم.

 
ایده داشته باشید

 1. قبل از انجام هر کاری به یک ایده نیاز دارید. ایده ای که دوستش داشته باشید، چرا که قرار است کلی از پول و زمانتان را پای کار جدیدتان بگذارید.
 • ایده هایتان را بر اساس نیاز مردم تنظیم کنید، چیزی که تا به حال توسط کسی در محدوده شما ساخته نشده، یا ایده ای که شما بهتر از هر کسی قادر به انجامش هستید.
 1. عملی بودن ایده را ارزیابی کنید. پیش از این که راه دور بروید، با خودتان فکر کنید که چه قدر ایده تان امکان‌پذیر است. آیا مردم واقعاً بابت آن پولی پرداخت می‌کنند؟ آیا سود دائمی به همراه دارد؟ همچین باید مطمئن شوید که ایده تان قابل انجام است. مثلاً داشتن یک کامپیوتر که روی هوا برایتان خوراکی آماده کند عالی است، اما نمی‌شود(مگر این که پاتریک استوارت باشید.)
 1. مطمئن باشید ایده تان منحصر به فرد است. ایده تان هر چه که هست، اطمینان حاصل کنید که تا جای ممکن منحصر به فرد است. این، کمک می کند به شکل مؤثری از رقبا پیشی بگیرید که باعث موفقیت بیشتر تجارتتان می شود. این که تنها تلاش کنید محصولتان را خوب جلوه دهید کافی نیست، باید قابلیت ها را نیز افزایش دهید.

 
نقشه راه تهیه کنید

 1. هزینه عملیاتی ساختن ایده را برآورد کنید. به برنامه ای قابل اطمینان نیاز دارید تا به سرمایه گذاران ارائه دهید و بهترین نقطه برای شروع،  برآورد اولیه هزینه عملیاتی است. این کمک می کند تا بدانید چه قدر هزینه برای تهیه محصول یا ارائه خدمات لازم است که شامل هزینه تولید، ارسال کالا یا خدمات، مالیات، حقوق کارمندان، اجاره محل کار و غیره می شود.
 • دانستن هزینه عملیاتی برای تشخیص سودآور بودن تجارتتان حیاتی است زیرا برای ماندن در تجارت باید بیش از پولی که خرج کرده اید به دست آورید.
 1. بازار احتمالیتان را تشخیص دهید. واقع گرا باشید. چند نفر واقع بینانه از تجارت شما بهره می برند؟ چه قدر برای استفاده از خدمات شما خرج می کنند؟ اگر این دو عدد در مقایسه با هزینه ای که شما برای ماندن در چرخه تجارت صرف می کنید بسیار کوچک است، آنگاه باید تجدید نظر کنید یا برنامه هایتان را تغییر دهید.
 1. موانع را شناسایی کنید. باید از پیش، برنامه ای برای تمام مشکلاتی که سر راه شرکتتان قرار می گیرد تهیه کنید.
 • یک ارزیابی از رقبا داشته باشید؛ اگر سهم آن ها از بازار یا محصولی که ارائه می دهند محکم و پایدار است کار سختی برای ورود با بازار خواهید داشت. هیچ کس نمی خواهد نسخه هم قیمت یا گران تر یک محصول یا سرویس خوب را که از قبل وجود داشته بخرد.
 • همچنین نیاز به کسب اطلاعات در مورد قوانین و مقررات و مخصوصاً مالیات دارید. باید از مقامات محلی مجوز بگیرید و از اداره مالیات اطلاعات مربوط را دریافت کنید.
 • مطمئن شوید که هزینه های اضافه نخواهید داشت؛ مانند تجهیزاتی که برای سودآوری بیش از حد گران هستند. برای مثال، صنعت اتومبیل تا زمانی که فورد پی برد با ساخت تجهیزات کاراتر آن ها را ارزان تر سازد رشد نکرد.

 
برنامه بازاریابی تهیه کنید

 1. بودجه را شرح دهید. با داشتن ایده ای کلی درباره مقدار پولی که برای کار دارید، بودجه بازاریابی را شرح دهید که مشخص شود چه قدر پول برای تبلیغات در دسترس دارید.
 1. ایده های بازاریابی را متناسب با بودجه اختیار کنید. با دانستن مقدار پولی که در دست دارید، در مورد انواع روش های بازیابی تحقیق کنید و با ایده ای جلو بروید که در این روش ها بگنجد و در آن رنج قیمت تأثیر گذار است. اگر برای بازاریابی پول زیادی در اختیار دارید، می توانید مثلاً ضبط یک آگهی تبلیغاتی را در نظر بگیرید. اگر پول کمی دارید، می توانید از رسانه های اجتماعی به شکل مؤثری بهره بگیرید.
 1. زمان و مکان بازاریابی را طرح ریزی کنید. با دانستن نوع بازاریابی که قصد انجامش را دارید، به تأثیرگذارترین مکان ها و این که چه موقع از روز، ماه یا سال شما را به بهترین شکل به بازار مورد نظرتان می رساند فکر کنید.
 • باید اطمینان حاصل کنید که از بازاریابی ای استفاده می کنید که برای گروهی که انتظار دارید به محصول یا سرویستان علاقمند شوند مناسب است. استفاده از رسانه های اجتماعی برای مثلاً تبلیغ برای خط مسافرتی مخصوص افراد بالای 55 سال چندان مناسب نیست. در ضمن، اگر قصد بازاریابی برای باشگاه خود را دارید، تبلیغات در روزنامه بهترین روش نخواهد بود. همچنین تبلیغ تجارتی که فقط در شیکاگو در دسترس است برای مردم ساکن سیاتل اصلاً مناسب نیست. بنابراین مکان جغرافیایی را نیز در نظر بگیرید.
 • اگر خدماتتان فصلی هستند، باید بهترین زمان سال را برای تبلیغات در نظر بگیرید. همچنین، تبلیغات تلویزیونی به زمان بندی نیاز دارند تا تعداد افراد کافی هنگام روی آنتن رفتن تبلیغ آن را مشاهده کنند.

 
به مسائل مالی بپردازید


 1. با بانک مذاکره کنید. با بانکی صحبت کنید که رابطه خوبی با آن دارید. در مورد انواع وام هایی که به تجارت های نوپا می دهند و این که چگونه می توانند به تجارتتان سودرسانی کنند بپرسید. با استفاده از بانکی مورد اعتماد، آن بانک به اطلاعات مالی شما دسترسی خواهد داشت و برای سرمایه گذاری با شما احساس اطمینان بیشتری خواهد کرد.
 1. به سراغ سرمایه گذاران محلی بروید. اگر میزان وام بانک کافی نبود، نگاهی به سرمایه گذاران محلی بیندازید. احتمالاً شرکت سرمایه گذاری محلی یا شخص سرمایه گذاری پیدا خواهد شد که با دیدن موفقیت های شما به سرمایه گذاری علاقمند شود. در منطقه خودتان، برای افرادی که سرمایه و انگیزه برای کمک به شما دارند تحقیق کنید.
 1. از کمک های مالی مردمی استفاده کنید. اگر هنوز به اندازه کافی سرمایه جمع نکرده اید، از سایت ها(مثل Kikstarter) برای افزایش پول مورد نیاز برای شروع استفاده کنید.این منابع جمع آوری سرمایه مزیت های متعددی دارند: مجبور نخواهید بود به ازای پولی که دریافت می کنید بهره پرداخت کنید(چون این پول برای تهیه محصول یا سرویسی واقعی مورد استفاده قرار می گیرد) و کمک می کند که نه تنها ارزش چیزی را که ارائه می کنید بسنجید، بلکه کمک می کنید یک پایگاه مشتری هم در اختیار بگیرید. تجارتتان را با صدها یا هزاران مشتری آغار خواهید کرد که در انتظار اطلاع رسانی به دیگر افراد در مورد چیزی که شما ارائه می کنید هستند.

 
زیرساخت ایجاد کنید


 1. یک اداره فراهم کنید. به فضایی برای اداره کردن تجارتتان نیاز خواهید داشت. اگر فضای کمی احتیاج داشته باشید، این فضا می تواند یک اداره خانگی بدون کارمند باشد؛ یا حتی می تواند یک کارگاه یا یک کارخانه باشد. بستگی به کارتان و هدف تجارتتان دارد. مطمئن باشید که این محل برای کاری که با بودجه تان می خواهید انجام دهید ایمن و قانونی است.
 1. تجهیزات بخرید. تمام چیزهایی را که برای شروع کار نیاز دارید بخرید. می تواند ابزار مکانیکی، کامپیوترها، تلفن یا وسایل دستی باشد. تمام این ها به کارتان بستگی دارد. سعی کنید از شرکت های فروش تجهیزات شرکتی خرید کنید چرا که تخفیف های خوبی می دهند.
 1. سامانه ثبت و ضبط اطلاعات تهیه کنید. از پرداخت مالیات ها تا پی بردن به چرایی گم شدن مرموز 2000 دلار و جست و جو در اطلاعات مشتریان برای فهمیدن این که خانم شیرزاد حسابش را تصفیه کرده است، همه این ها نیازمند یک سیستم ثبت و ضبط اطلاعات خوب است تا کمک کند تجارتتان روان و مؤثر پیش برود. به مدیریت فایل ها و نرم افزارهای ثبت و ضبط دیجیتال بها دهید تا همیشه سازماندهی شده و برتر باشید.

 
پایگاه مشتری بسازید

 1. از بازاریابی و روابط عمومی استفاده کنید. باید به گونه ای مشتریان احتمالی را شناسایی کرده که بتوانید آن ها را به استفاده از تجارتتان ترغیب کنید. این موضوع مخصوصاً وقتی اهمیت دارد که تازه شروع کرده باشید؛ پیش از آن که پایگاه مشتری ثابت و مطمئنی داشته باشید.
 • طوری تبلیغ کنید که توجه مشتری با یک مورد کوچک جلب شود و سپس فراتر از آن برود و ذهن مشتری را تصرف کند. نسبت به جنبه های مرتبط با مشتریانتان، خلاق و مسئولیت پذیر باشید.
 • نمونه های رایگان را به افراد مناسب ارائه کنید تا به دیگر افراد در مورد خوبی های محصولتان بگویند. استفاده از کلام، بهترین روش برای جذب مشتریان جدید است. اگر نقدهای منفی یا بازخورد نامناسبی دریافت کردید با قضیه مثبت برخورد کنید و مشکل را برطرف نمایید. اگر به فکر حل مشکلات باشید، مردم کمتر در مورد اشتباهاتتان قضاوت خواهند کرد.
 1. کمی از روش های ارتباطی قدیمی استفاده کنید. به کنفرانس ها، جشن های خیریه، ملاقات با شرکت های همکار و هر جایی که مشتریانتان زیر ذره بین هستند بروید. یک کلام: بین عموم حاضر شوید و با مردم برخورد داشته باشید. از ارتباط های دوستانتان برای ملاقات افرادی که فکر می کنید می توانند کمکتان کنند بهره بگیرید. اینگونه تعامل برای شروع یک تجارت بسیار مهم است. نمی توان منزوی ماند.
 1. مهارت های خدماتی عالی برای مشتریان. در تعامل با مردم خوب رفتار کنید. تمرین کنید زبانشان را درک کنید. یاد بگیرید چگونه نیازهایی را که خودشان هم نمی دانند شناسایی کنید. پی ببرید گونه می توانید مردم را خوشحال کنید. جذاب باشید و مهم تر از همه، فروتن. ممکن است همیشه حق با مشتری نباشد اما باید طوری رفتار کنید که فکر کنند حق با آن هاست.
 1. وب سایت داشته باشید. دنیا آنلاین شده است. هر تجارتی که بخواهد حداقل تا 10 سال آینده عمر کند باید وب سایت داشته باشد. مردم از آن برای ارتباط باشما، یافتن آدرستان، فهمیدن ساعات کاریتان، پرسش، پیشنهاد و حتی خرید سرویس یا محصولتان از آن استفاده می کنند. با داشتن وب سایت و خدماتی که از طریق اینترنت قابل دسترسی باشند، قادر خواهید بود سرویستان را به فراتر از محدوده جغرافیایی خود و حتی کل دنیا گسترش دهید.

 
دریافت پول

 1. به پرداخت ها اهمیت دهید. نگذارید مردم از شما سوء استفاده کنند. پرداخت را محدود به یک بازه زمانی خاص کنید (هر طور که برای کارتان مناسب است). به افراد صورت حسابشان را در اسرع وقت اطلاع دهید. اگر کسی در پرداخت تأخیر کرده، با او صحبت کنید. اگر این مشکلات را نادیده بگیرید و فکر کنید که خودشان درست می شوند، در نهایت خودتان را در حالی می یابید که مجانی کار می کنید و تجارتتان افت کرده است.
 1. پذیرش کارت های اعتباری. افراد کمی برای محصول یا سرویسی به طور مداوم پول نقد پرداخت می کنند. دریافت کارت اعتباری هم برای شرکتتان و هم برای حسابداری و ثبت و ضبط اطلاعات ساده تر است. اگر می خواهید از هزینه های اضافی جلوگیری کنید و بیشتر با فناوری همراه باشید، از دستگاه های کارت خوان استفاده کنید.
 1. یک سیستم آنلاین راه اندازی کنید. اگر برنامه ای برای فروش آنلاین محصولاتتان دارید، باید یک سیستم پرداخت اینترنتی نصب کنید. سرویس هایی مثل شبکه شتاب این کار را به طرز شگفت انگیزی آسان می سازند. برای یافتن بهترین روش تحقیق کنید. با این حال، مطمئن شوید هر چه که استفاده می کنید، ایمن است. مطمئناً نمی خواهید که اطلاعات شما یا مشتریان هک شود یا مورد سوء استفاده قرار بگیرد.

ترجمه: عماد ساعدی

برگرفته از
چگونه تجارت خودمان را راه بیندازیم؟
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه