حاشیه‌نگاری اختتامیه‌ی پرملاحظه جشنواره‌ فیلم فجر

نویسنده:

۱۱:۰۶:۰۷

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیلم سینمایی «عصبانی نیستم» ساخته رضا درمیشیان در تعدادی از بخش‌ها نامزد دریافت سیمرغ بلورین بود. اما سرانجام فشارهای برخی رسانه‌های خاص باعث شد که دست‌اندرکاران جشنواره‌ی فیلم فجر، کاری کنند که درمیشیان کارگردان و تهیه‌کننده «عصبانی نیستم» (که در مراسم اختتامیه حاضر نبود) اعلام کند، به دلیل حرمت سینمای ایران و حفظ آرامش از جوایز خود گذشته‌ است.

ملاحظات مسوولان جشنواره‌ی فیلم فجر که پیش از برگزاری جشنواره باعث شده بود، فیلم «آشغال‌های دوست داشتنی» محسن امیریوسفی به جشنواره راه پیدا نکند، تا اختتامیه‌ی جشنواره هم ادامه پیدا کرد و این روند باعث شد که فیلمی چون «عصبانی نیستم» در بخش جوایز جشنواره‌ی فجر به‌گونه‌ای حذف شود.

نکته‌ی جالب توجه حضور محسن امیریوسفی کارگردان «آشغال‌های دوست داشتنی» در مراسم اختتامیه بود که درباره‌ی دلیل حضورش به ایسنا گفت: امسال در مورد «آشغال‌ها…» بی‌مهری شد ولی چون این فیلم در مورد همدلی و وحدت ملی است، دعوت جشنواره برای حضور در مراسم اختتامیه را قبول کردم. از طرف خودم و عوامل فیلمم، پیشاپیش به همه برندگان سیمرغها تبریک می‌گویم.

او همچنین گفت: «آشغال‌ها…» و جشنواره فجر در این چند هفته درگیر یک دوئل مطبوعاتی بودند که هر دو دلایل منطقی خودشان را داشتند، ولی طبق پیام فیلم «آشغال‌ها…»، پایان جشنواره زمان آشتی است. «آشغال‌ها…» در جشنواره‌ی فجر امسال حضور فیزیکی نداشت ولی در تمام روزهای جشنواره حضور معنوی موفقی داشت که مدیون اهالی رسانه‌ها است!

اما احمدرضا درویش و ابراهیم حاتمی‌کیا از غایبان مراسم اختتامیه بودند که فیلم‌هایشان بیشترین جوایز را دریافت کرد.

در مراسم اختتامیه‌ی جشنواره‌ی برخی جوایز دارای دو سیمرغ شدند و برخی از رشته‌ها علاوه بر سیمرغ، یک یا دو دیپلم افتخار اهداء شد که گویا با این روند مسوولان جشنواره‌ی فجر می‌خواستند همه را راضی نگه دارند.

در آغاز این برنامه که نزدیک به چهار ساعت به طول انجامید، تعدادی از جانبازان در کنار فرش قرمز حضور داشتند و مهمانان قبل از ورود به آنها ادای احترام می‌کردند.

به روال سال‌های قبل، مهمان‌ها و نامزدهای جشنواره‌ی فجر از هتل با ماشین‌های ویژه به محل برگزاری اختتامیه منتقل شدند و هنگام ورود از روی فرش قرمز اسامی آنها توسط احسان کرمی اعلام شد که این مجری با برخی از آنها به صحبت پرداخت. این تصاویر در ال سی‌دی ‌های سالن انتظار میلاد پخش می‌شد.

مراسم اختتامیه 19:15 با 45 دقیقه تاخیر آغاز شد و پس از پخش سرود جمهوری و تلاوت قرآن، شهیدی‌فر که در آخرین لحظات جایگزین حسین پاکدل شده بود، برنامه را آغاز کرد.

در ابتدای مراسم صندلی‌های خالی کنار سن جلب توجه می‌کرد که تعداد آنها از روند الگوبرداری از جشنواره‌های خارجی از محل حضور هیات داوران حکایت داشت.

مانند مراسم اختتامیه سال گذشته و برخلاف افتتاحیه دکوری بر روی سن آماده نشده بود و تنها تصاویری از ال‌سی‌دی‌های نصب شده پخش می‌شد.

پخش کلیپی به مناسبت دهه‌ی فجر و موسیقی سرود هوا دلپذیر شد از بخش‌های ابتدایی برنامه بود.

جوایز بخش مستند توسط هیات داوران این بخش اهداء شد که مرتضی پورصمدی از غایبان این جمع بود.

رامین حیدری فاروقی از داوران این بخش اعلام کرد که قرار شده است، سخنرانی‌ها کوتاه باشد و بیانیه‌های هیات داوران نیز قرائت نشود.

نامزدهای هر بخش بصورت تصویری معرفی می‌شدند و در حین اهدای جوایز تصاویرشان در ال سی‌دی‌ها بصورت ثابت دیده می‌شد.

طولانی شدن صحبت‌های وزیر ارشاد، با دست‌زدن تماشاگران همراه شد که جنتی اعلام کرد که صحبت‌هایم رو به پایان است و زود تمام می‌شود.

پانته آپناهی‌ها اولین برگزیده‌ی غایب جشنواره بود که جایزه‌اش را تینا پاکروان کارگردان «خانم» دریافت کرد.

مجری مراسم در حالیکه در طول جشنواره‌ی فیلم فجر از فیلم «خانه پدری» کیانوش عیاری به شدت انتقاد کرده بود،هنگام حضور این کارگردان (به عنوان داور)بر روی سن به تعریف و تمجید از او پرداخت.

اجرای برنامه‌ی موسیقی مراسم اختتامیه را علیرضا قربانی برعهده داشت که ضمن اجرای چند قطعه آمیخته شدن یکی از آنها با تصاویر درگذشتگان سال جاری سینما، با استقبال حاضران همراه شد.

همزمان با برپایی مراسم در محوطه‌ی باز برج میلاد صندلی‌هایی برای آنهایی که موفق به حضور در سالن نشده بودند،آماده شده بود و برنامه را از طریق ال سی‌دی تماشا می‌کردند.

کلیپ دیگری در دو بخش در قالب گفت‌وگوهایی با سینماگران درباره‌ی آغاز دوران جدیدی در سینما پخش شد.

در بخشی از مراسم مجری برنامه با اشاره به حضور جانبازان آسایشگاه ثارالله (ع) در اختتامیه از حاضران خواست که با ایستادن به آنها ادای احترام کنند.

برای اولین‌بار در طول سی‌و دو سال برپایی جشنواره‌ی فیلم فجر، دبیر دوره‌ی بعد در مراسم اختتامیه معرفی شد.

علیرضا رضاداد از سوی ایوبی ابقاء شد و هدیه‌ای را به رسم تقدیر از سوی رییس سازمان سینمایی دریافت کرد.

در این دوره جوایز نقدی برگزیدگان اعلام نشد.

برای اولین‌بار در این دوره نحوه‌ی اهدای جوایز با تغییراتی همراه بود و یک نفر از اعضاء هیات داوران به همراه یک سینماگر به روی سن می‌آمد و پس از اعلام برگزیده توسط سینماگر در روی یکی از صندلی‌های حاضر بر روی سن مستقر می‌شد.

در حالیکه اعلام شد داوران به ترتیب حروف الفباء به روی سن می‌آیند، محسن شاه‌ابراهیمی زودتر از مجتبی راعی وارد شد.

پخش تصاویری از فیلم‌های مطرح تاریخ سینما با صدای محسن چاووشی از دیگر برنامه‌ی اختتامیه بود.

پس از اهدای جوایز بازیگران نقش اول بخش سودای سیمرغ همه‌ی داوران به روی سن حاضر شدند و جوایز را اهداء کردند.

در پایان مراسم برگزیدگان بار دیگر با عبور از فرش قرمز به هتل آزادی منتقل شدند.

مراسم اختتامیه در ساعت 23 به پایان رسید.

از هنرمندان حاضر در این برنامه می‌توان از لوریس چکناواریان ،نیکی کریمی، یداالله صمدی، سیروس الوند، سعید راد، جهانگیر کوثری، امیر سمواتی، فرهاد اصلانی، بهاره رهنما، آزیتا حاجیان، محسن امیر یوسفی و…. غیر از برگزیدگان و افرادی که جوایز را اهدا کردند، نام برد.

پخش زنده‌ی برنامه‌ی اختتامیه از شبکه نمایش چندین‌بار با قطعی فنی مواجه شد و در عین حال برخی قطعی‌ها به دلیل برخی ملاحظات اتفاق افتاد از جمله وقتی نام «آشغال‌های دوست داشتنی» از سوی یکی از برگزیدگان اعلام شد، برنامه‌ی زنده پخش خود را متوقف کرد.

علاوه بر شبکه نمایش، شبکه‌های رادیویی تهران و نمایش و ایران پخش زنده داشتند که آنها نیز در طول برنامه با قطعی مواجه شدند و با دقایقی تاخیر به روی آنتن رفتند.

برگرفته از
اختتامیه جشنواره‌‏ فیلم فجر
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه