نگاهی به خودروهای افسانه‌ای جهان

نویسنده:

۱۱:۰۸:۱۱


اولین پورشه

تاریخ خودروسازی پورشه در سال ١٨٩٨ با یک ماشین الکتریکی آغاز شد. فردیناند پورشه ، بنیان‌گذار سلسله خودروهای ورزشی، که در آن زمان ٢٣ ساله بود، ساختار خودروی افسانه‌ای P1 را تعیین کرد: درشکه‌ای الکتریکی. سرعت این خودرو ٢٥ کیلومتر در ساعت بود.


فولکس واگن قورباغه‌ای

فولکس واگن قورباغه‌ای یکی از مشهورترین مدل‌های خودرو در جهان است. گفته می‌شود فردیناند پورشه یکی از طراحان این خودرو بوده است. ایده تهیه چنین خودرویی در اوایل دهه ١٩٣٠ در زمان آلمان نازی بوجود آمد و قرار بود خودرویی ارزان و ساده باشد برای استفاده عموم. تولید فولکس واگن قورباغه‌ای تا سال ٢٠٠٣ ادامه یافت.


تولید خودرو در آلمان شرقی

"ترابانت" نام خودروهایی بود که از سال ١٩٥٨ در بخش شرقی آلمان ساخته شد. محل تولید این خودرو شهر تسویکاو بود. "ترابی" قرار بود در اختیار قشرهای کم درآمد کشور قرار گیرد. این خودرو اما توسعه چندانی نیافت و نمادی شد از اقتصاد درجا زده آلمان شرقی.


فورد مدل T

خودروی آمریکائی فورد مدل T تا سال ١٩٧٢ رکورد فروش خودرو در جهان را به خود اختصاص داده بود. پس از این تاریخ خودروی فولکس واگن قورباغه‌ای این رکورد را از آن خود کرد و بعدها مدل گلف خودروهای فولکس واگن این مقام را به دست آورد. خودروی آمریکائی فورد مدل T خودرویی ساده بود و در حال حاضر حدود ١٠ هزار نمونه از این خودرو هنوز در جهان وجود دارد.


سریع چون باد

شرکت خودروسازی دایملر بنز در تاریخ ١٤ نوامبر سال ١٩٤٥ به رغم بحران پس از جنگ جهانی دوم طرح خودرویی ورزشی را با سرعت بسیار زیاد ریخت. قدرت‌ این خودرو برابر با ٣ هزار اسب بخار بود و سرعت‌ آن قرار بود ٤٥٠ کیلومتر در ساعت باشد.


ملکه فرانسوی جاده‌ها

سیتروئن DS در کنار سیتروئن 2 CV، که در ایران به نام ژیان مشهور است، بزرگترین خودروهای تاریخ فرانسه هستند. سیتروئن DS از سال ١٩٥٥ تا ١٩٧٥ تولید شد و در فیلم‌های بی‌شماری، به خصوص فیلم‌های جنایی دیده شد.


پورشه ٩١١

پورشه ٩١١ معروف‌ترین خودروی ورزشی محصول شرکت پورشه آلمان است. پورشه ٩١١ نماد نام تجاری پورشه شده است. گرچه این خودرو از زمان معرفی آن در سال ١٩٦٣ به طور مداوم توسعه و تغییر یافته، ولی طراحی اولیه آن دست نخورده باقی‌مانده است. این خودرو از قدیمی‌ترین خودروهای اسپرتی است که هنوز تولید می‌شود.


سرعت بازهم بیشتر

شرکت خودروسازی فولکس واگن آلمان نیز همواره در راه توسعه خودروهای اسپرت سرمایه‌گذاری می‌کند. مدل W12 کوپه فولکس واگن توانست در سال ٢٠٠١ میلادی رکوردی جهانی کسب‌ کند. این خودرو در مسابقات اتوموبیل‌رانی جنوب ایتالیا ٧ هزار و ٨٦ کیلومتر را با سرعت متوسط ٢٩٥ کیلومتر در ساعت طی کرد.


صرفه‌جویی در انرژی به همراه سرعت و راحتی

نوآوری‌های مدرن در صنعت خودروسازی باید عوامل گوناگونی را با هم پیوند دهند: قدرت، سرعت، نمای خارجی و مقرون به صرفه بودن. خودروی i8 محصول شرکت خودروسازی ب ام و در سال ٢٠٠٩ در نمایشگاه جهانی IAA در فرانکفورت به نمایش درآمد. تولید انبوه این خودرو در سال ٢٠١٣ آغاز شد.

منبع: DW.DE

برگرفته از
خودروهای افسانه‌ای جهان
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه