رکود بازار خودروهای خارجی در پی احتمال کاهش تعرفه واردات

نویسنده:

۰۸:۲۶:۲۱

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در حال حاضر بازار خودرو با رکود روبرو است و در این میان وضعیت بازار خودروهای داخلی نسبت به خارجی‌ها بهتر است.

در این شرایط اخبار منتشر شده در مورد احتمال کاهش 10 تا 15 درصدی تعرفه واردات خودرو در سال آینده باعث شده، تا خریداران برای خرید خودروهای خارجی به ویژه با حجم موتور پایین دست نگه دارند. 

در این شرایط یکی از فعالان بازار خودرو به فارس گفت: انتشار اخبار مربوط به کاهش تعرفه بیشتر به منظور کنترل بازار شب عید خودرو صورت گرفته، تا قیمت‌ها افزایش نداشته باشند.

وی ادامه داد: سال گذشته نیز نزدیک عید بود که انتقاد رئیس جمهور وقت به خودروسازان باعث شد تا تب و تاب بازار شب عید خودرو فروکش کند.

در شرایط فعلی، خودروهایی مانند النترا محصول هیوندای که حجم موتور آن در دامنه 1500 تا 2000 سی‌سی است، با قیمت 103 میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود که ممکن است اجرای تعرفه‌های جدید، بر قیمت این خودرو تأثیرگذار باشد.

همچنین قیمت سراتو محصول کیا با موتور 2000 سی‌سی نیز که در حال حاضر در بازار 112 میلیون تومان است، جزء خودروهایی قرار می‌گیرد که تعرفه واردات آن کاهش خواهد یافت.

سراتو با موتور 1600 سی‌سی نیز هم اکنون به قیمت 95 میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود که در صورت موافقت دولت با کاهش تعرفه‌ها، تعرفه واردات این خودرو نیز در سال آینده کاهش خواهد یافت.

تویوتا یاریس نیز از جمله خودروهایی است که ممکن است کاهش تعرفه، بر آن تأثیرگذار باشد.

در عین حال، باید به افزایش 2 درصدی مالیات بر ارزش افزوده در سال آینده و همچنین رشد حق بیمه خودروها نیز توجه داشته باشیم که این مسائل، مقداری قیمت خودرو را تغییر می‌دهد.

به گزارش فارس، قیمت خودرو در بازار طی چند روز اخیر تغییر قابل توجهی نداشته و تنها می‌توان به تغییر قیمت چند خودرو اشاره کرد. در این میان، قیمت پژو 206 تیپ 5 با 200 هزار تومان افزایش به 36 میلیون و 700 هزار تومان رسیده است.

در مقابل، پژو 206 تیپ 6 با 500 هزار تومان کاهش به قیمت 49 میلیون تومان در بازار به خریداران عرضه می‌شود.

در مورد سایپا 132 مدل SX نیز باید به قیمت 17 میلیون و 900 هزار تومانی این خودرو اشاره کنیم که با رشد 100 هزار تومانی همراه بوده است.

قیمت تندر 90 مدل E2 پارس خودرو نیز با رشد 200 هزار تومان به 37 میلیون و 400 هزار تومان رسیده است.

قیمت لکسوس RX350 هم در بازار 408 میلیون تومان است که رشد 3 میلیون تومانی را در روزهای اخیر نشان می‌دهد.

در مورد آزرا گرانجور هم باید به کاهش یک میلیون تومانی قیمت این خودرو اشاره کنیم که در حال حاضر 201 میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.

قیمت سانتافه 2014 نیز با کاهش 2 میلیون تومانی به 178 میلیون تومان رسیده و قیمت سوناتا نیز با با کاهش یک میلیون تومانی در بازار به 131 میلیون تومان رسیده است.

برگرفته از
رکود بازار خودروهای خارجی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه