دلجویی مسئولین صدا و سیمای ایران از قوم بختیاری

نویسنده:

۱۲:۰۳:۳۹

به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر مردم بختیاری با تجمع در مقابل فرمانداری دزفول، اعتراض‌هایی را مبنی بر توهین‌آمیز بودن برخی از دیالوگ‌های این سریال مطرح کردند. انگشت اشاره‌ی آنها همچنین به شخصیتی به نام «بختیاری» است که در سریال نقشی منفی را اجرا می‌کند. آنها در اعتراض‌های خود بر این باورند که در این سریال، تاریخ قوم بختیاری تحریف شده است. اعتراضات مشابهی نیز در شهر‌‌‏های دزفول، اندیمشک، اصفهان، ایذه، شهر کرد، الیگودرز گزارش شده است.

پس از اعتراضات مردمی، پخش این سریال به دستور رئیس سازمان صداو سیمای ایران متوقف شد.

همچنین آقای «عزت‌الله ضرغامی»، روز یکشنبه ٢٧ بهمن طی جلسه‌‌‏ای با ٨ تن از نمایندگان مجلس قوم بختیاری ملاقات کرد.

«سید تقی سهرابی»، مدیر کل روابط عمومی رسانه در گفت‌وگو با ایرنا بیان کرد: «به دستور عزت‌الله ضرغامی، شب گذشته گروهی از کارشناسان رسانه برای دلجویی از مردم و ائمه‌ی جمعه و نمایندگان مجلس استان‌ها‌‌‏ی بختیاری روانه‌ی خوزستان شدند.»

عده‌‌‏ای از دست اندرکاران سریال سرزمین کهن طی نامه‌‌‏ای به علی دارابی، معاون سیمای جمهوری اسلامی؛ اعلام کردند که این سریال قصد بی‌‌‏حرمتی به هیچ قومی را نداشته و ضمن عذر‌خواهی از مردم بختیاری بابت رنجش به‌وجود آمده، ازمردم خواستند که در مورد نقش منفی و مثبت زود قضاوت نکنند و صبورانه به تماشای فیلم بپردازند. همچنین اضافه کردند: «سریال مربوط به سال‌‌‏های ١٣٢٠ تا ١٣٥٧ بوده که یک فیلم خانوادگی  و درام است که در پی آن به مسائل سیاسی، اجتماعی، مذهبی همان دوره پرداخته ‌‌‏می‌‌‏شود. در آن به رشادت‌‌‏های شخصی به اسم «رهی» می پردازد که زمانی که کودک بوده پدرش «حمید‌‌‏رضا بختیاری» را  در بمبارانی توسط انگلیسی‌‌‏ها از دست می‌‌‏دهد.»

در این سریال بازیگرانی چون «محمدرضا فروتن»، «نیکی کریمی» و «شهاب حسینی» به ایفای نقش پرداخته‌اند. هنوز خبری در رابطه با ازسرگیری پخش سریال مذکور منتشر نشده است. قرار است روز شنبه ٣ اسفند هیأت نظارت بر صدا و سیما طی جلسه‌‌‏ای، این موضوع را مورد بررسی قرار دهند.

برگرفته از
صدا و سیمای ایران
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه