3 مرحله برای شروع کار شما برای رسیدن به پایداری و استقامت

نویسنده:

۰۳:۲۲:۰۴

" برای اینکه یک نامزد رقابتی باشم به چه نوع مدرک و درجه فارغالتحصیلی نیاز دارم؟"
 اولین چیزی که در جواب به این سوال خواهم گفت این است که " عجله نکنید". آمادهسازی خود برای رسیدن به موفقیت در پایداری بسیار با اهمیتتر از درجه و مدرک فارغ التحصیلی شماست. در حقیقت، به عقیده من ابتدا با زمان گذاشتن  برای درست کردن بعضی چیزهای ابتدایی، کمک بزرگی در جهت انتخاب برنامه آموزشی مناسب و در نهایت رسیدن به شغل دلخواهتان به شما خواهد شد.
طرح سه مرحلهای من برای آماده سازی در مسیر رسیدن به حرفهای سبز بدین شرح است:

مرحله اول: به دنبال مدرک تحصیلی نباشید
درست است ؛ اولین مرحله در رسیدن به شغل پایدار و موفق رفتن به دنبال درجه و مدرک تحصیلی نیست یا حداقل نه بلا فاصله.
من نیز بلافاصله بعد از کارشناسی و درست زمانی که چیزی به گزینشم برای کارآموزی در یک سازمان غیرانتفاعی حفاظت از جنگلها نمانده بود، تصمیم گرفتم برای مدرک MS در رشته جنگلبانی درخواست بدهم. از آنجایی که خود می دانستم درجه بالاتری میخواهم و نسبت به محیط زیست هم  بسیار پرشور بودم، بنابراین برای شرکت GRE انتخاب شدم و همچنین درخواست MS را برای ویرجینیا تک، UC برکلی و ییل ارسال کردم.
اما این یک اشتباه بود! من نمی‌دانستم که کدام مسئله دانشگاهی را داشتم حل میکردم و این کلید بالا بردن مدرک تحصیلی بود. مشاور پایاننامه من حتی نامه توصیهای برای برنامههای کارشناسی ارشد برای من نوشت که در آن به من توصیه میکرد صرف نظر از مدرک تحصیلی هر کسی باید بیرون برود و برای مدت کوتاهی هم که شده کار کردن را تجربه کند؛ حتی اگر در غرفه فروش هاتداگ باشد. من  برای مدتی طولانی عصبانی بودم اما این نامه بهترین توصیهای بود که من در زندگی دریافت کردم. چرا!؟ به دلیل اینکه پیش از تصمیم به انجام هر کاری و صرف وقت و هزینه، باید ابتدا خود را درگیر آن کرده تا دریابید واقعاً به دنبال چه هستید. در مورد من، من یک جامع العلوم بودم؛ یعنی به جای تخصص در یک رشته، در همه زمینهها معلومات کلی داشتم و انتخاب یک سمت فنی در مدیریت جنگلبانی ممکن بود گزینههای آینده من را محدود نماید. نیاز به گفتن نیست که کمترین تجربه کاری زمانی که قصد دارید برای مدارک تحصیلی و به دنبال آن دریافت شغل درخواست بدهید به شما یک مزیت رقابتی خواهد داد. در حقیقت برترین برنامههای کارشناسی ارشد غیر فنی قبل از پذیرش از شما تجربه کاری بین 3 تا 7 سال میخواهند. که میشود گفت اگر به دنبال کسب امتیاز رقابتی هستید در واقع نمیبایست در غرفه فروش هاتداگ مشغول به کار شوید. در عوض در پی فرصتهایی باشید که به شما امکان میدهد نقشهای کاربردی متنوعی را تجربه کنید. سازمانهای غیرانتفاعی در این رابطه فرصت خوبی به شمار میرود ؛ از همان زمانی که از شما خواسته میشود کلاههای متعددی سر کنید. برنامههای تعاونی چرخشی همچنین به شما اجازه کار در بخش های مختلف را نیز میدهد که باعث میشود  به خوبی به مرحله بعدی سوق داده شوید.

مرحله دوم : ببینید به چه شغل و حرفهای علاقمند هستید
اکنون که رفتن به دنبال مدرک تحصیلی را به تعویق انداختید و به دنیای واقعی قدم گذاشتید، وقت آن است که کمی به کشف درونی خود بپردازید. در حالیکه کار میکنید توجه به این مسئله که آیا به این کار علاقه دارید یا نه و اینکه اصولاً به چه شغل و حرفهای تمایل دارید بسیار حائز اهمیت است. طبیعتاً نسبت به بعضی از آنها احساس جذب بیشتری میکنید و اگر واقعاً در نهایت کار به دنبال موفقیت و رضایت شغلی هستید لازم است که به این مسائل دقت بیشتری نمایید. در طول دو سال کار من، من توانستم یاد بگیرم که به چه چیزهایی علاقه دارم (نوشتن، مدیریت امور، حل مسائل، داشتن تنوع در کار و عمومی بودن) و از چه چیزهای متنفرم و یا در آنها خیلی خوب نبودم (لابی، تحقیقات علمی، روزمرگی و متخصص موضوعی بودن) اگر شما اشتیاقی برای سرعت بخشیدن به این فرایند خودشناسی دارید و یا نیاز به یک راهنمایی کوچک دارید، کتاب "آنچه که هستید را انجام دهید" برای من به منزله نقطه عطفی برای تغییر رویه زندگی بود: کشف فرصتهای شغلی مناسب از طریق درک اسرار شخصیتهای مختلف. این به شما کمک میکند تا منظور مایرز بریگز  را از شخصیتهای مختلف و تأثیر آن را بر کار خود بهتر درک کنید و نیز  مکمل مناسبی در روند آموزش حین کار به حساب میآید.

مرحله سوم: برنامه تحصیلی مناسبی را انتخاب کنید
حال که مدرک تحصیلی در رسیدن به پایداری و داشتن شغل مناسب ضروری نیست، دانستن این مسئله حائز اهمیت است که بیشتر شغلهای حرفه ای در این زمینه دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا بیش از 10 سال سابقه کاری مفید هستند. پس شما برنامه تحصیلی را انتخاب خواهید نمود که کامل کننده این داستان و نیروی کمکی برای عبور موفقیتآمیز از این مسابقه باشد. آنچه در زمان کارکردنتان آموختهاید را در نظر بگیرید، همراه با توجه به نمره و درجهای که مد نظر دارید آن را با نمره تحصیلی مورد نیاز کارشناسی مطابقت دهید. در آخر، شما حداقل به یک و یا در بهترین حالتش به دو تا از تجربیات کاریتان برای رسیدن به نشان دانش پایداری نیاز خواهید داشت.
در اینجا یک راهنمایی جهت برخی گزینههای مدارک تحصیلی پرطرفدار به شما خواهیم داد

کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی
اگر شما علاقمند به کار در بخش خصوصی باشید، بهترین گزینه گرفتن یک مدرک بازرگانی خواهد بود. همچنین می تواند به موقعیت شما برای رسیدن به سازمانهای غیرانتفاعی بزرگتر نیز کمک کند. من از مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی برای تکمیل کار قبلی در مراکز غیرانتفاعی و رسیدن به سطوح محوری شرکتهای بزرگ استفاده کردم. این مدرک شما را در معرض گستردهترین مجموعهای از مشاغل پس از گذراندن مرحله کارشناسی ارشد قرار میدهد که بیشتر آنها هم در رسیدن به پایداری بسیار کاربردی و موثر هستند.
و همچنین گفته می‌شود که برای گرفتن این مدرک و کار در زمینه محیط زیستی شما به آموزش زیادی نیاز نخواهید داشت. بنابراین، برای اینکه یک گزینه رقابتی برای اکثر مشاغل پایداری باشید لازم است تجربه کاری مفید و مؤثری و یا مدرک کارشناسی مرتبط داشته باشید.
همچنین، میبایست نسبت به برنامههای سازگار با این مدرک کمی محتاط باشید. این برنامهها در برخی مقاطع بسیار پرطرفدار بودند، اما بعداً در برخی حوزه های دیگر به برنامههایی با کمترین میزان دقت و نظم تبدیل شدند. با این وجود ، اگر شما یک مدرک کارشناسی از لیگ آیوی و یا هر مدرسه سطح بالای دیگر داشته باشید، میتوان آنها را به عنوان یک انتخاب خوب محسوب کرد.

کارشناسی ارشد مدیریت عمومی و یا کارشناسی ارشد سیاست عمومی
اگر به خواندن مطالب اقتصادی و یا کار کردن بر روی مسائل سخت در عرصههای عمومی، مانند تغییرات آب و هوا و کمبود آب، علاقمند هستید، این میتواند یک راه خوب برای شما باشد. تا وقتی که این مدارک در دنیای پایداری شرکتهای بزرگ کمتر رایج است فرصت های سازگار دیگری مانند سازمانهای حمایتی، شرکتهای پژوهش و دولتی برای مدارک کارشناسی ارشد مدیریت عمومی و یا کارشناسی ارشد سیاست عمومی وجود خواهد داشت.
پس برای گذر از لبه این رقابت و عبور از این مسیر بار دیگر شما نیاز به داشتن تجربه کاری و یا مدرک کارشناسی محیطی خواهید بود.

کارشناسی ارشد علوم و فنون
اگر به زیر و بر علوم و کشف حفره های آن علاقمند هستید و میخواهید در این زمینه یک متخصص باشید مدرک کارشناسی ارشد علوم و یا هر کارشناسی ارشد فنی دیگر برای شما مناسب خواهد بود. این مدرک برای افرادی است که نسبت به زمینههای خاصی از علوم محیط زیستی  شور و شوق خاصی دارند، مثل علم میاه، آب و هوا شناسی، سوختهای جایگزین و یا علوم خاک.
همانطور که ما در مورد چالشهای زیست محیطی که با آنها روبه‌رو هستیم بیشتر و بیشتر یاد میگیریم، به همین ترتیب هم نیاز به تمرکز کارشناسان فنی افزایش فوقالعاده خواهد داشت. برای بهره بردن هر چه بیشتر از این گونه برنامهها لازم است تحقیقاتی در مدارس صورت گیرد که در نتیجه و از این طریق آنها قدر و منزلت (و پول) و علاقمندیهای شما برآورده شوند.

کارشناسی ارشد مدیریت محیط زیست یا کارشناسی درجه دو
این مدرک گزینه خوبی برای تمام اهداف و مناسب برای همه افرادی که به دنبال پیشرفت در این زمینه و ورود به حوزه پایداری هستند؛ به خصوص برای کسانی که اعتبارنامههای زیست محیطی خوبی ندارند. مدرک کارشناسی ارشد  مدیریت محیط زیست به تخصصی مدرک کارشناسی ارشد علوم و فنون نیست اما با این حال دارای جنبههای مدیریتی است که به شما برای بالا رفتن از نردبان پیشرفت و ترقی در کار کمک میکند.
شما همه چیز را در این مورد از سیستمهای مدیریت زیست محیطی گرفته تا منابع اقتصادی طبیعی یادگرفتهاید و برای کار تقریباً در همه مقاطع به خصوص وارد شدن به گروههای مدیریتی، اشتغال در یک محیط سازمانی و یا راهبری برنامههای حفاظت از محیط زیست جهانی در مراکز غیر انتفاعی آمادهاید. از دیدگاه منفی، این یک مدرک نسبت به بقیه سختتر است. احتمالاً لازم خواهد بود به مدرسه تمام وقت بازگردید و حداقل یک سال دیگر را هم بگذرانید.

سایر مدارک
دیگر برنامههایی که در زمینه پایداری کمتر رایج هستند اما همچنان به شغلهای موفقی محسوب می شوند شامل JD, MFA, MPH و یا سایر مدارک کارشناسی ارشد فنی در زمینههایی مانند توسعه شهری، معماری، برنامههای کاربردی فناوری یا علوم اطلاعات هستند. اگر نسبت به ورود به هر حرفهای تخصصی مانند قانون محیط زیست، روزنامهنگاری و یا معماری منظر اشتیاق داشته باشید هر کدام از اینها میتواند انتخاب خوبی برای شما باشد. اینها خیلی رایج نیستند اما ممکن است به شما برای متمایز بودن در بین دریای متقاضیان با مهارتهای متفاوت کمک کند.
ایا برای شروع و راهاندازی حرفه خود آماده هستید؟ داشتن چند سال تجربه کاری، دانستن اینکه در چه زمینههای کاربردی به طور طبیعی تبحر دارید و نهایتاً انتخاب مدرک تحصیلی تکمیلکننده نه تنها شما را در رسیدن به حرفهای در مقطع پایداری هدایت سوق میدهد بلکه شما را به حرفه مؤثر و دلخواهتان خواهد رساند.
ترجمه: ماجده محمدی

برگرفته از
پایداری و استقامت
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه