تلفن هوشمند Black ساخت Boeing از قابلیت خود تخریبی برخوردار است!

نویسنده:

۰۹:۲۸:۱۶

اسناد تکمیل شده این گوشی هوشمند مرموز که Black نام دارد و چندی پیش به کمیسیون ارتباطات فدرال ارائه شده است، چهارشنبه افشا شد. این اسناد جزئیات بیشتری در مورد این گوشی که از مدت ها پیش شایعاتی در مورد آن شنیده می‌شد، و برای کارکنان دولتی که در پست های خاص کار کرده و با اطلاعات حساس سر و کار دارند، طراحی شده بود، برای ما آشکار می‌سازد.
بروس اُلکات، مشاور بوئینگ در نامه‌ای که به کمیسون ارتباطات فدرال برای درخواست محرمانگی این محصول نوشته است، بیان می‌دارد: علاوه بر امکان به کارگیری توسط آژانس‌های اطلاعاتی دولتی، این محصول در اصل برای شرکت‌های درگیر و طرف قرارداد با آژانس‌های امنیت ملی و دفاعی ساخته شده است. این محصول به گونه‌ای به فروش خواهد رسید که اطلاعات فنی و عملیاتی جزئی آن در اختیار عموم قرار داده نشود.
با آنکه اطلاعات اندکی در مورد گوشی هوشمند Black وجود دارد، اما از اطلاعات کمیسیون ارتباطات فدرال می‌توان دریافت این گوشی از دو سیم کارت پشتیبانی کرده، و امکان کار در شبکه‌های GSM ، WCDMA و LTE را دارد. گوشی از باتری قابل تعویض برخوردار بوده و به امکاناتی چون بلوتوث و Wi-Fi هم مجهز شده است.
بوئینگ اطلاعات زیادی در مورد محصول اسرار آمیز خود منتشر نکرده است اما این گوشی امکان پشتیبانی از دو سیم کارت را داراست.
اُلکات در این درخواست از امکان نابود شدن تلفن به دست خودش در صورت مداخله دیگران پرده برداشته است: هر تلاشی برای باز کردن گوشی سبب می‌شود تا عملکردهای خاص آن راه اندازی شده و تمامی داده‌ها و نرم افزارهای آن پاک شوند و گوشی به ابزاری بلااستفاده بدل شود.
با آنکه اطلاعات ارائه شده به کمیسیون ارتباطات فدرال نحوه استفاده از گوشی را بیش از پیش روشن می‌سازد اما احتمالا اطلاعات بیشتری در اختیار عموم قرار داده نخواهد شد. الکات دلایل امنیتی را به عنوان بهانه اصلی مخفی نگاه داشتن جزئیات Black از دید عموم، به کمیسیون ارتباطات فدرال ارائه کرده است.
وی ادامه داده است: با وجود آنکه محصولاتی که به صورت ویژه برای استفاده توسط آژانس‌های دولتی و طرف قراردادهای آن‌ها ساخته می‌شود مورد علاقه عموم هستند اما به منظور بالاتر رفتن قابلیت اطمینان و امنیت این محصولات، طراحی و جزئیات عملیاتی آن‌ها نباید افشا شود.
Black نخستین گوشی هوشمند ابر امنی نیست که امسال از آن پرده برداری می‌شود.

چند روز پیش SGP Technologies هم یک گوشی اندرویدی امن دیگر با نام BlackPhone را در کنگره جهانی موبایل بارسلونا معرفی کرد. بر خلاف Black ، BlackPhone که از نسخه سفارشی سازی شده امنیت محور اندروید بهره می‌برد، برای همگان در دسترس بوده و قابل خریداری خواهد بود.
ترجمه: احسان رضایی

برگرفته از
تلفن هوشمند Black
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه