عمل جراحی جنین

نویسنده:

۱۱:۵۳:۲۸

پزشکان اورال مجبور شدند جان یک بیمار غیرعادی را نجات بدهند. جراحان عمل جراحی را روی قلب جنین به انجام رساندند که مبتلا به بیماری قلبی و شانس تولدش بسیار کم بود.

اکنون قلب کوچک بخوبی کار می کند و جنین رشد خوبی در رحم مادر دارد. طی هفته گذشته 200 گرم وزنش بیشتر شده است. و این در حالی است که چند هفته پیش پزشکان مطمئن نبودند این کودک زنده بماند. بطن چپ او کار نمی کرد و جریان خون فقط از از طریق بطن راست انجام می شد.

جراحی به نجات جان او کمک کرد. متخصصان دو کلینیک مشهور اورال دست بکار شدند. عمل جراحی در رحم مادر روی قلبی به اندازه یک سکه انجام شد. با سوزن ویژه ای شکم مادر سوراخ شد و با کمک نازک ترین لوله توانستند وارد قلب کودک شوند.

عمل جراحی بشکل بسیار ظریفی انجام شد. پزشک در لحظه معینی با بالون مینیاتوری منفذ بین دو بطن را باز کرد و بعد مجبور شد مدتی صبر کند تا کودک برگردد و بتوان عمل را به پایان رساند.

حال مادر و کودک در زمان عمل با کمک سونوگرافی تحت کنترل قرار داشت. در چنین موردی نمی شد از رنتگن استفاده کرد ، زیرا ممکن بود به سلامتی مادر و کودک آسیب برسد. خوشبختانه همه چیز بخوبی سپری شد . حال هر دو آنها رضایت بخش است. گالینا که در انتظار تولد اولین فرزند خود است گفت: نفس کشیدن برایم راحتتر شده است. خیلی سخت بود و بسختی نفس می کشیدم و دائم گرمم می شد. حالم خیلی بهتر شده است.

گالینا تا تولد کودکش، یکماه دیگر باید صبر کند. پس از عمل او را مرخص کردند ولی باید تحت نظر پزشک قرار داشته باشد. بلافاصله پس از تولد، نوزاد باید با نجات دهندگان خود دیدار دیگری داشته باشد. برای خلاص کردن کودک از بیماری قلبی مادرزادی، باید سه بار دیگر قلب کوچک او را عمل کنند. اما حالا اینگونه عمل ها مثل سابق دشوار نیست.

برای جراحان اورال، چنین عملی، جهش بزرگ و تجربه فوق العاده باارزشی در حرفه آنهاست. خیلی چیزها را باید بررسی و مطالعه کنند. اما مهم آن است که از حالا به بعد می توانند جان کودکان را تا قبل از تولد نجات بدهند.

برگرفته از
عمل جراحی جنین
لینک کوتاه

دیدگاه