چگونه حرفه‌ای رفتار کنیم؟

نویسنده:

۱۲:۱۳:۰۵

 1. شخصیتتان را بنگرید؛ اولین چیزی که یک غریبه در برخورد اول با شما می‌بیند نه فقط ظاهر پر زرق و برقتان. بنابراین همیشه دارای شخصیتی برتری باشید که همه به دنبالش هستند. شرکت در دوره‌های سازش شخصیت ایده خوبی برای بهبود شخصیت است.
 1. لاف نزنید. نروید به همه بگویید که چگونه از قطب جنوب پا برهنه جان به در بردید یا این که چطور قله اورست را بدون سیلندر اکسیژن فتح کردید. خوب است کمی پیش دوستان و خانواده خودستایی کنید ولی نه با همه. آن‌ها فکر می‌کنند که شما آدم خودنمایی هستید. اجازه دهید دیگران هم در مورد دستاوردهایشان صحبت کنند، آنگاه شما هم حق برابر دارید تا از خودتان بگویید. نباید یک شخص خودمحور باشید، بلکه باید بگذارید دیگران نیز دیدگاه‌هایشان را بروز دهند.
 1. گوش دهید. همه‌اش در مورد خودتان و زندگیتان صحبت نکنید. بگذارید دیگران در مورد خودشان بگویند و به آن‌ها گوش دهید. علاقه نشان دادن به گفته‌های دیگران رفتاری بسیار پسندیده و حرفه‌ای است. همچنین هیچ گاه کسی را که در حال صحبت است نادیده نگیرید.

• قطع کردن حرف دیگری کار خوبی نیست چون ممکن است طرف مقابل رنجیده شود. حرف‌هایتان را مزه مزه کنید و زمان مناسب مطرح کردن آن را تشخیص دهید.
• در هر صورت، اگر مزاحم فردی شوید که در حال گوش دادن به او هستید، خوشبختانه این شخص، سعی خواهد داشت گفت و گو را فعال نگه دارد. اما یادتان باشد، حتی اگر مزاحمت ایجاد می کنید از موضوع بحث خارج نشوید.

 1. حرفه‌ای لباس بپوشید. دقیقاً به این معنی که لباس‌هایی را بپوشید که با آن‌ها راحت هستید. این لباس باید کاملاً با شخصیت شما سازگار باشد وگرنه دیگران پشت سرتان می‌خندند. اگر از آن بچه درس‌خوان‌ها هستید، با تیپ آدم‌های علاف بیرون نروید.

• همچنین ایده خوبی است که مدل لباس پوشیدن مخصوص خودتان را همانند امضا داشته باشید. مثلاً استیو جابز، در هر کنفرانسش با یقه اسکی مشکی، شلوار جین و کتانی‌های سفید بین عموم حاضر می شد.

 1. مدل موی ساده داشته باشید. استایلتان را با زدن عطر و ادکلن حرفه‌ای‌تر کنید. مطمئن شوید که ظاهرتان باعث نشود که نابالغ به نظر برسید.
 1. یاد بگیرید حرفه‌ای رفتار کنید. مستقیماً در چشم کسی که با شما صحبت می‌کند نگاه نکنید؛ حالات عجیب در چهره‌تان نشان ندهید و زیاد هم خیره نشوید. انجام این کار برای گوینده به این معنی است که شما به او احترام می‌گذارید، نه که از او ترسیده‌اید.
 1. در مورد یک محصول بیش از حد هیجان زده نشوید. مهم نیست یک محصول چه قدر فوق العاده است؛ هیجان بیش از حد نابالغی را می رساند. اگر شخصی محصولی را دارد که شما در انتظار خریدش بوده‌اید، التماس نکنید که آن را زودتر  به دست شما برسانند. آرامش و هیجانتان را تحت کنترل نگه دارید.
 1. کمتر حرف بزنید، اما با لحن صحبت کنید. با افراد زیاد صحبت نکنید مگر این که در مورد به اشتراک گذاری ایده‌های ارزشمند باشد. اطمینان حاصل کنید که با منطق و کلام خوبی صحبت می‌کنید. مردم باید فکر کنند که شما یک سنخور هستید، اما از نوع خوبش.
 1. رسمی صحبت کنید. به یاد داشته باشید همانطور که کم و با کلام صحبت می کنید، رسمی هم صحبت کنید. صحبت کردن با لحن غیررسمی و عامیانه تأثیر بدی روی افراد خواهد گذشت، مخصوصاً اگر در ابتدای آشنایی با شخصی هستید.

• حواستان باشد که "تظاهر به خوبی" نکنید و ادای "علامه دهر" را در نیاورید، چرا که فقط افراد را از شما می راند.

 1.  به گجت‌های روز دنیا مجهز شوید. خود را به جدیدترین‌های دنیای فناوری و فشن تجهیز کنید و یاد بگیرید با عصر مدرن همراه شوید. همیشه به شکل حرفه‌ای خود را تجهیز کنید.
 1.  دیگران را رد نکنید. اگر کسی درخواست کمک ضروری داشت، لطفاً به او کمک کنید. اما اگر کسی از شما کاری را خواست که خودش می‌تواند به راحتی آن را انجام دهد ولی تبلی می‌کند، او را نصیت کنید که "خودت انجامش بده."
 1.  در آنچه انجام می‌دهید، خوب باشید. اگر توانایی یا استعدادی دارید، در آن بهترین باشید و هیچ‌گاه سعی نکنید از دیگران تقلید کنید. باید همیشه صلاحیت کافی را داشته باشید تا دیگران حرفه‌ای بودن شما را ملاحضه می کنند.
 2.  به دیگران احترام بگذارید. فقیر یا ثروتمند، چه رئیس، چه کارمند، پدربزرگتان یا رفتگر، باید به هر کسی که با او برخورد دارید احترام بگذارید. باید به همه کارها احترام بگذارید و با همه با احترام مساوی صحبت کنید. به تدریج وقتی مردم به این ویژگی توجه کنند، مورد احترام قرار خواهید گرفت.
 1. سر قولتان بمانید. اگر به کسی قولی داده‌اید، حتماً سر قولتان بمانید. این کار باعث می‌شود شخص مقابل بداند که شما قابل اعتماد و راستگو هستید، ویژگی‌ای که حرفه‌ای بودنتان را تقویت می کند.
 1. سعی کنید وقت شناس باشید، نه سهل انگار. زمان باید برایتان بسیار مهم باشد. همیشه برای ملاقات‌ها سروقت حاضر باشید، چه با دوستان چه با همکاران. دیگران وقت‌شناسی شما را به یاد خواهند داشت، همانطور که تأخیر داشتن احترام دیگران نسبت به شما را پایین می آورد.
 1. بیش از حد صمیمی نباشید. غر نزنید، پوزخند نزنید و شکلک هم در نیاورید. اگر پروژه‌ای به شما واگذار شد، نیشتان را باز نکنید و خیلی به خودتان مغرور نشوید؛ فقط سرتان را بالا بگیرید در حالی که لبخند محوی می زنید (یا هر چیزی که دیگران را متوجه سازد که شما از پس کار و مسئولیت آن بر می‌آیید). همچنین می‌توانید این اعتماد به نفس را در خانه، محل‌کار یا حتی سر یک قرار نشان دهید.
 2. به هنگام صحبت کردن مدرک ارائه دهید. برای کارهایتان اطلاعات واقعی رو کنید؛ مثل نقل کردن، ارائه مدرک یا شاهد و … . این‌ها روی کسی که برای او نقل قول می‌کنید تأثیر خواهد گذاشت. اما این مثال‌ها باید مرتبط با موضوع بحث باشند. اگر اینگونه نباشد، به نظر می‌رسد که شما به گفت و گو علاقمند نیستید.
 3. بیش از حد احساساتی، مغرور، رنجور یا عصبانی نشوید. حتی اگر مراسم عزاداری است، یا سخنرانی دریافت جایزه نوبل دوستتان، با این مسائل ساده برخورد کنید، محکم دست بدهید و تبریک بگویید. در مراسم عزاداری ساکت بمانید بدون این که گریه و زاری کنید؛ وگرنه مردم ممکن است فکر کنند که شما برای عملکرد حرفه‌ای در شرایط گوناگون بیش از حد احساساتی هستید.

عماد ساعدی

برگرفته از
چگونه حرفه‌ای رفتار کنیم؟
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه

0 دیدگاه برای “چگونه حرفه‌ای رفتار کنیم؟”