تحلیل سیدمحمد‌خاتمی و دیگران از شهرموش‌ها در مراسم آغاز فیلمبرداری «شهرموش‌ها 2»

نویسنده:

۰۹:۳۲:۱۳

مرضیه برومند جمعه شب اولین سکانس فیلم سینمایی «شهر موش‌ها 2» را کلید زد، شبی که برای بسیاری از کودکان دیروز خاطره سال‌های کودکیشان را زنده کرد و سر آغاز تجربه‌ای دیگر از دنیای عروسک‌ها برای کودکان امروز شد.

بسیاری از چهره‌های سیاسی،ورزشی و فرهنگ برای جشن کلید زدن فیلم سینمایی «شهر‌موش‌ها‌2» به بوستان ولایت تهران آمدند. 
مجریان این برنامه هم موشی و موشنا از اهالی «شهر موش‌ها» بودند. این برنامه با پیام سیدمحمد خاتمی رییس‌جمهور سابق ایران آغاز شد و فیلم ضبط شده‌ای از او با پیام تبریک به مناسبت آغاز فیلمبرداری این فیلم سینمایی پخش شد.
خاتمی در سخنان کوتاهی گفت: «فیلم «شهر موش‌ها» بسیار خیال‌انگیز بود و بسیاری از مسائل کودکان را در سطح عمیق مطرح و زندگی را در زبان کودکان منعکس می‌کرد.»
او ادامه داد: «این فیلم مفاهیمی مثل احساس متحد بودن در مقابل دشمن را به بچه‌ها القا می‌کرد. به نظر من سینمای ایران دو نوع است. نخست اینکه موضوع آن کودک است و دیگر اینکه مخاطبش کودکان هستند.» خاتمی افزود: «در «شهر موش‌ها 2» ظاهرا موش‌های کوچک بزرگ شده‌اند. این خود می‌تواند موضوع مهمی باشد که آنها چطور بزرگ شده‌اند؟ خصلت‌های کودکانه آنها چطور تجلی پیدا کرده است؟ من برای همه دست‌اندر کاران این فیلم سینمایی خصوصا خانم برومند آرزوی موفقیت می‌کنم و می‌دانم ساخت این فیلم چقدر سخت است. امیدوارم در حوزه سینمای کودک شاهد آثار با‌کیفیت‌تر باشیم.»
بعد از پخش سخنان خاتمی، فرهاد توحیدی نویسنده این فیلم سینمایی روی سن حاضر شد و گفت: «می‌گویند هیچ‌کس نمی‌تواند دو بار با خانم برومند همکاری کند، چون یا افسردگی می‌گیرد یا خودش را می‌کشد یا شغلش را عوض می‌کند، اما همه اینها شایعه است. من بار دیگر با خانم برومند همکاری کردم. خانم برومند سخت‌گیر است، اما از طرفی فیلمنامه «شهر موش‌ها ٢» هم سخت بود و خانم برومند بنده را تحمل کردند. من همیشه می‌گویم سینمای ایران یک مرد دارد و آن مرضیه برومند است.» او ادامه داد: «این فیلم با سختی‌های زیادی آغاز شد. خانم حکمت و آقای سرتیپی کپی‌رایت این کار را از تلویزیون خریدند و بعد از پیگیری‌های زیاد خانم برومند راضی شدند، این فیلم را کارگردانی کنند. از مهر سال 90 به بعد روی فیلمنامه کار شد و قصه اولیه این فیلم به من الهام شد.» توحیدی افزود: «این فیلم در شرایط بدی پیش‌تولیدش را آغاز کرد و کمی طعم شمقدری و سجاد‌پور می‌دهد.» نویسنده فیلمنامه «شهر موش‌ها»، گفت: «یکی از ویژگی‌های این فیلم ساخت دکور «شهر موش‌ها» در دو سالن و سوله بزرگ است و این سالن در حمایت از بخش خصوصی رایگان در اختیار پروژه قرار گرفت و دو تهیه‌کننده که دل‌شیر داشتند، ساخت این فیلم را آغاز کردند. به نظر من راه برون‌رفت سینمای ایران از بن‌بست حمایت از بخش خصوصی است و سینمای ملی با بخش خصوصی معنا پیدا می‌کند. مردم ما می‌خواهیم بابت «شهر موش‌ها ٢» جیب‌هایتان را خالی کنید.» محسن شاه‌ابراهیمی طراح صحنه فیلم «شهر موش‌ها 2» نیز درباره ویژگی‌های فیلم گفت: «فیلم «شهر موش‌ها» بعد از ٤-٥ ماه کار مدام آماده تحویل است. دکورهای این مجموعه در مساحتی حدود ١٥٠٠-١٦٠٠ متر ساخته شد.» منیژه حکمت یکی از تهیه کنندگان این فیلم سینمایی در پایان برنامه به روی صحنه آمد و گفت: «ما از مدیران دولتی هم برای آمدن به این جشن دعوت کردیم، اما نیامدند.»
او خطاب به حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی گفت: «آقای ایوبی ما سینماگران ویژه‌ای هستیم. شاید از دوستان ویژه شما نباشیم، اما ما ویژه هستیم با مردم این سرزمین.» مرضیه برومند کارگردان «شهر موش‌ها» آخرین فردی بود که روی سن صحبت کرد و گفت: «من از همه شما ممنونم که برای کلید زدن این فیلم سینمایی اینجا آمدید. من واقعا نگران و وحشت‌زده هستم. می‌دانم که کار سختی در پیش دارم. من «شهر موش‌ها» را 30 سال پیش ساختم، وقتی که هم جوان‌تر بودم و هم بی‌کله‌تر. حالا هم شما از من توقع دارید و هم توقع خودم از عملکرد خودم بالا‌تر رفته است.» در پایان این مراسم مرضیه برومند به سمت بخشی از سوله‌های «شهر موش‌ها» که روی دیوار طرح کلاکت نقش بسته بود رفت. برومند به داخل سوله رفت و با شمارش و گفتن صدا، دوربین، حرکت، فیلم «شهر موش‌ها 2» کلید خورد. 
تامین هزینه تولید 6میلیارد تومانی «شهر موش‌ها ٢»
با اسپانسرها  
در حاشیه مراسم کلید خوردن فیلم سینمایی شهر موش‌ها ٢ سرمایه و سرمایه‌گذاران این فیلم اعلام شدند. به گزارش کافه سینما، سازندگان شهر موش‌ها ٢ به تهیه‌کنندگی علی سرتیپی و منیژه حکمت سرمایه‌ای بالغ بر ٦ میلیارد تومان را از بخش خصوصی برای این فیلم جمع‌آوری کرده‌اند. این در حالی است که فیلم‌هایی با این سرمایه در سینمای ایران تنها توسط دولت قابل ساختند و بخش خصوصی به طور معمول بیش از یک میلیارد تومان در فیلم‌ها هزینه نمی‌کند. بانک گردشگری به عنوان سرمایه‌گذار اصلی شهر موش‌ها ٢ اعلام شده و مینو، تاژ، کرمان خودرو، پرشین بلاگ و… در تامین سرمایه این فیلم مشارکت دارند.
یک فیلم کودک با لابی‌گری جایزه اسکار بگیرد!
اجرای این مراسم را مانند برنامه نشست رسانه‌ای این فیلم، دو عروسک «موش» به نام «آقا موشه» و «خانم موشه» برعهده داشتند. پس از صحبت‌های مقدماتی آنها و شوخی‌هایی مانند اینکه به جایی برسیم که هر بچه، یک سینما داشته باشد و چنان لابی کنیم که یک فیلم کودک جایزه اسکار را بگیرد، در ادامه گروه موسیقی «دم دراز» که شامل عروسک‌هایی که هر کدام یک آلت موسیقی را در دست داشتند به اجرای ترانه‌ «شهر موش‌ها» پرداختند.
برگرفته از
فيلم شش میلیارد توماني
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه