جایزه معماری سال ٢٠١٤ برای طراح خانه‌های مقوایی

نویسنده:

۰۱:۳۸:۵۷

برای دومین سال متوالی یک معمار ژاپنی به نام شیگرو بان جایزه پریتزکر را از آن خود کرد. این معتبرترین جایزه در رشته معماری است.

تام پریتزکر، رئیس بنیاد پریتزکر گفت که شیگرو بان، معمار ژاپنی جهان را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کرده است. او در توضیح علت انتخاب بان برای این جایزه، کار این معمار ٥٦ ساله را ظریف و نوآورانه نامید.

رئیس بنیاد پریتزکر، شیگرو بان را همچنین به خاطر ارائه طرح‌های بشردوستانه ستود.

این معمار ژاپنی در طراحی سرپنا‌ه‌هایی در رواندا، هائیتی و فیلیپین از مواد غیر سنتی مانند مقوا همراه با راه و روشی خلاقانه استفاده کرده است.

ابراز حیرت شیگرو بان

شیگرو بان، معمار ژاپنی از انتخاب خود برای دریافت این جایزه ابراز شگفتی کرده است. او روز سه‌شنبه (٢٥ مارس/ ٥ فروردین) در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی "ان اچ کا"‌ی ژاپن گفت: «من قطعا فکر نمی‌کردم که برای چنین بردی مطرح شوم.»

جایزه پریتزکر از سال ١٩٧٢ اعطا می‌شود. ارزش این جایزه ١٠٠ هزار دلار است. فرانک گهری، رنزو پیانو و اسکار نیمایر از معماران برجسته دنیا از جمله برندگان پیشین این جایزه‌ محسوب می‌شوند.

شیگرو بان هفتمین هنرمند ژاپنی است که موفق به کسب این جایزه شده است. در ماه ژوئن قرار است در آمستردام هلند این جایزه به او اعطا شود.

منبع: DW.DE

برگرفته از
جایزه معماری سال ٢٠١٤
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه

0 دیدگاه برای “جایزه معماری سال ٢٠١٤ برای طراح خانه‌های مقوایی”
  1. با سلام اگر با دقت به عکس نگاه بکنید متوجه ستاره داوود که نماد پرچم رژیم صهیونیستی است میشوید و گردانندگان این مسابقات هم صهیونیست ها هستند که از هر فرصتی برای درج نماد پرچم شان استفاده میکنند