فروش یک فنجان چینی به قیمت بی‌سابقه ٣٦ میلیون دلار

نویسنده:

۰۹:۵۸:۵۹

این حراجی روز سه‌شنبه (٨ آوریل/١٩ فروردین) از سوی بنگاه ساتبی در شهر هنگ‌کنگ‌برگزار شد. به گفته مسئولان این حراجی، خریدار این فنجان با ارزش یکی از مجموعه‌داران بزرگ چین بوده است. این فنجان در دوران فرمانروایی چنگ خوا، هشتمین امپراتور دودمان مینگ، که در فاصله سال‌های ١٤٦٤ تا ١٤٨٧ پس از میلاد بر چین حکمرانی می‌کرد، ساخته شده است.

به دلیل وجود تصویر چند مرغ و خروس‌ که روی بدنه این فنجان نقش بسته شده، این فنجان چینی به "فنجان مرغی" نیز معروف است. این فنجان که به قیمت بی‌سابقه ٣٦ میلیون دلار به فروش رفت، قرار است در یک موزه به نمایش عموم گذاشته شود. از این فنجان تنها ١٦ نمونه در حال حاضر در جهان وجود دارد.

نیکلاس چاو از بنگاه ساتبی پس از اتمام این حراج گفت: «این فنجان واقعا رهسپار یکی از بهترین‌مکان‌های موجود در شانگهای شد و در میان مجموعه آقای لیو ییکیان جای گرفت که اخیرا موزه بسیار معروف لانگ را تأسیس کرده است. زمانی که فنجان در این موزه جای گیرد، تنها فنجان مرغی اصل در چین خواهد بود.»

قطر دهانه این فنجان گرانبها تنها ٨ سانتی‌متر است و به عنوان یکی از باارزش‌ترین ظروف چینی ساخت چین در جهان به شمار می‌رود.

"٣٦ میلیون دلار قیمت معقولی بوده است"

لیو ییکیان، خریدار این فنجان قیمتی، جزو نسل جوان ثروتمندان چین است و بزرگترین مجموعه‌دار و خریدار آثار هنری در این کشور شناخته می‌شود. او در سال ١٩٦٣ در خانواده‌ای از طبقه کارگر در شانگهای متولد شد. در سن ١٤ سالگی مدرسه را برای کمک به مادرش که در کار فروش کیف‌های دستی بود، ترک کرد.

لیو در آن زمان موفق به یافتن راهی برای تولید ارزان‌تر این کیف‌ها در مقایسه با دیگر رقبا شد و با توجه به شرایط اقتصادی رو به رشد چین در اوایل دهه ١٩٨٠ توانست از این راه سود مناسبی به دست آورد.


قطر دهانه این فنجان گرانبها تنها ٨ سانتی‌متر است و به عنوان یکی از باارزش‌ترین ظروف چینی ساخت چین در جهان به شمار می‌رود

موفقیت مالی بزرگ لیو ییکیان اما در سن ٢٧ سالگی رخ داد؛ زمانی که وی برای نخستین بار با بازار بورس آشنا شد و با خرید سهام یک شرکت توانست به سود قابل توجهی دست یابد.
آقای ییکیان در گفتگویی با روزنامه وال استریت ژورنال گفته است که قیمت این فنجان چینی به نظر وی "معقول" بوده است. او اخیرا موزه‌ای ویژه برای نمایش مجموعه هنری خود تأسیس کرده است.

بالاترین قیمتی که تا کنون برای یک ظرف چینی متعلق به دوران مینگ پرداخت شده، مبلغ ٣٣ میلیون دلار بوده است. این مبلغ در سال ٢٠١٠ برای یک گلدان چینی پرداخت شد.

به دلیل وضعیت اقتصادی رو به رشد چین و تقاضای بالا برای خرید آثار هنری، شهر هنگ‌کنگ در کنار لندن و نیویورک، هم اینک به یکی از مراکز اصلی برگزاری حراج از سوی بنگاه ساتبی تبدیل شده است.

منبع: DW.DE

برگرفته از
فنجان چینی به قیمت بی‌سابقه
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه