سامسونگ باید به اپل ١٢٠ میلیون دلار غرامت بپردازد

نویسنده:

۱۱:۵۹:۴۸

دادگاهی در ایالات متحده‌ آمریکا حکم داد که شرکت "سامسونگ" باید به دلیل کپی‌برداری از تولیدات "اپل" ١٢٠ میلیون دلار جریمه به این شرکت بپردازد. این حکم روز جمعه (٢ مه) اعلام شد.

در طی یک ماه جلسات دادگاه در سن‌خوزه کالیفرنیا شرکت اپل، سامسونگ را متهم کرد که از بسیاری قابلیت‌های گوشی‌های هوشمند این شرکت از جمله قابلیت جست‌وجوی آیفون کپی‌برداری و حقوق سازنده را نقض کرده است. سامسونگ این اتهام را رد می‌کند.


دعوای حقوقی اپل و سامسونگ در دادگاه‌های جهان وارد سومین سال شده است. دادگاه سن‌خوزه یکی از مهم‌ترین دادرسی‌ها برای اپل بود. اپل خواستار ٩٣٠ میلیون دلار جریمه شده بود. حکم دادگاه سن‌خوزه از انتظار و میزان خسارت درخواستی اپل بسیار کمتر بود.


اپل همچنین خواستار آن است که فروش گوشی‌های هوشمند سامسونگ در سراسر آمریکا ممنوع اعلام شود. دادگاه سن‌خوزه با این درخواست اپل موافقت نکرده است.


برخی کارشناسان حوزه‌ی فن‌آوری می‌گویند اپل در دنبال کردن شکایت‌اش از سامسونگ در واقع هدف مهم‌تری دارد. آن‌ها می‌گویند اپل به دنبال محدود کردن سیستم عامل "اندروید" است که به سرعت در جهان فراگیر و محبوب می‌شود. آیفون ساخته‌ی اپل با سیستم عامل "آی او اس" کار می‌کند که ساخته و انحصاری محصولات اپل است.


با این‌که حکم دادگاه سن‌خوزه یکی از بیشترین غرامت‌های مالی است که اپل از سامسونگ دریافت خواهد کرد، ولی کارشناسان می‌گویند این حکم به منزله‌ی "پیروزی" مهمی برای اپل نیست.


با این‌که اپل همچنان تعداد بیشتری گوشی هوشمند در مقایسه با سامسونگ می‌فروشد، ولی سود مالی کمتری دارد.
سه سال است که سود مالی شرکت اپل روندی رو به کاهش دارد. بخش عمده‌ای از درآمد اپل صرف هزینه‌ی بازاریابی و هزینه‌ی بالای طراحی‌های خلاقانه‌ی این شرکت می‌شود.

منبع: DW.DE

برگرفته از
شکایت
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه