آخرین نسخه به روز شده نرم‌افزار ویراستیار منتشر شد

نویسنده:

۰۶:۰۵:۵۹

به نقل از واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، با توجه به اهتمام خاص دبیرخانه در توسعه‌ خط‌ و زبان فارسی در فضای دیجیتال طی سال‌های گذشته، پروژه‌ پژوهشی اجرایی خطایاب فارسی (ویراستیار) با اقدام و حمایت مستقیم شورای عالی اطلاع‌رسانی و همکاری جمعی از محققان به بار نشست و تاکنون نسخه‌های متعددی برای نیاز کاربران عرضه شده است.

نرم‌افزار "ویراستیار" افزونه‌ای برای مایکروسافت ورد است که برای استفاده کاربران فارسی‌زبان طراحی شده است و از قابلیت‌های ویراستیار می‌توان به اصلاح خطاهای املایی، اشتباهات ویرایشی و نشانه‌گذاری و نیز استانداردسازی متون فارسی اشاره کرد.

آخرین نسخه مورد استفاده کاربران نسخه 2٫5٫4 محسوب می‌شد که با توجه به برخی اصلاحات مورد نیاز اکنون نسخه سوم ویراستیار منتشر شده است. در مقایسه با نسخه پیشین، در این نسخه بازبینی‌ها و اصلاحات اساسی انجام شده و کامل‌ترین نگارش ویراستیار تا امروز تلقی می‌شود.

افزایش سرعت پیش‌پردازش متن، غنی‌تر شدن واژه‌نامه ویراستیار، تغییر قالب ویراستیار و چیدمان دکمه‌ها، افزایش سرعت بارگذاری، اصلاح خودکار نگارش همزه و تنوین و هماهنگی با ویندوز 8.1 برخی از این اصلاحات محسوب می‌شود.

تغییر اساسی در اصلاح نویسه‌ها، بهبود در اصلاح پسوندها و تصریف فعل‌ها، پردازش کناره‌های متن مانند اصلاح سربرگ‌ها و پانویس‌ها، بازنگری کلی و بهبود پردازش نشانه‌گذاری از دیگر تغییرات انجام شده است.

بهبود پیشنهادهای ویرایشی و خطایابی، گسترش محدوده پیشنهاد پیوسته‌نویسی از دو واژه به سه واژه، بازنویسی عنوان‌ها، پیام‌ها و تغییر پنجره‌ها، تغییر در تنظیمات و بهبود فرایند نصب، افزودن میان‌برهای جدید از جمله دگرگونی‌های دیگر نسخه سوم ویراستیار است.

نسخه 3 آخرین نسخه ویراستیار خواهد بود که از مایکروسافت‌ ورد 2007 نیز پشتیبانی می‌کند، با این‌حال، پیشنهاد می‌شود از نسخه‌های به‌روزتر ورد استفاده کنید.

راهنمای به‌کارگیری ویراستیار و راهنمای نصب نیز تهیه شده و در وب‌گاه ویراستار قابل‌دسترسی است.

منبع: فارس

برگرفته از
نرم‌افزار ویراستیار
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه