افزایش ٤ برابری واردات خودرو به ایران

نویسنده:

۰۴:۱۹:۲۸

به‌گزارش گمرک ایران، در ماه نخست سال ٩٣، واردات کالا به این کشور از لحاظ وزن، در حدود  ٤٠ درصد نسبت به موعد مشابه در سال پیش افزایش یافته و دراین میان خودرو، گوشی تلفن همراه و سیگار، از جمله کالاهایی هستند که میزان افزایش واردات‌‌‏شان قابل توجه بوده است.

طبق این آمار، واردات خودرو و تلفن همراه با رشد ٤ برابری و سیگار با رشد ٢ برابری نسبت به سال گذشته، گوی سبقت را در میان کالاهای وارداتی ربودند.

در حالی که ‌‌‏حجم خودروهای وارداتی در فروردین ٩٢، تنها ٥١٥ دستگاه به ارزش ١٢ میلیون دلار بوده است، در فروردین ٩٣ این تعداد به ٢ هزار و ٣٠٩ دستگاه خودروی سواری به ارزش ٥٢ میلیون دلار رسیده که حکایت از افزایش ٤ برابری تقاضای در بازار دارد.

در میان این خودروها که غالباً از طریق کشور امارات متحده‌‌‏ی عربی از گمرک ایران گذشته‌‌‏اند، اتومبیل‌‌‏های گران‌‌‏بها با قیمت‌‌‏هایی خیره کننده هم به چشم می‌‌‏خورند.

هیوندای سانتافه مدل ٢٠١٤ به قیمت ٢٠٤ هزار دلار از کره‌‌‏ی جنوبی، بنز هشت سیلندر به قیمت حدود ١٧٧ هزار دلار و دو مدل مختلف مازراتی شش سیلندر با سقف کشویی مدل ٢٠١٤ به ارزش حدود ١٣٥ هزار دلار، گران قیمت‌‌‏ترین خودروهایی بودند که طی نخستین ماه سال ٩٣ به ایران وارد شدند.

بنابر این گزارش، امارات متحده‌‌‏ی عربی، چین، هند، ترکیه و کره جنوبی به ترتیب پنج کشوری هستند که بیشترین کالا را به ایران صادر کرده‌‌‏اند که در این میان، واردات از امارات و چین نسبت سال گذشته در حدود ٥٠ درصد افزایش داشته است.

در مقابل این افزایش واردات، کاهش شدید صادرات به برخی کشورها همچون افغانستان نیز در آمارها خودنمایی می‌کند.

گزارش گمرک ایران حاکی از آن است که صادرات کالا به افغانستان، از ٢٦٠ هزار تن کالا به قیمت ١٧٣ میلیون دلار در فروردین سال ٩٢، به به ١٠٨هزار تن کالا به ارزش ١٠٠ میلیون دلار در فروردین امسال کاهش پیدا کرده که نزولی ٥٠ درصدی را نشان می‌‌‏دهد.

چین، عراق، امارات متحده عربی، هند و افغانستان به ترتیب بزرگترین مقصد صادرات ایران به‌‌‏شمار می‌‌‏روند.

برگرفته از
واردات خودرو به ایران
لینک کوتاه
برچسب ها