دست‌هایمان را چند ثانیه باید بشوییم؟

نویسنده:

۰۳:۰۶:۳۳

متخصصین توصیه می‌کنند در طول روز چند بار دست‌های خود را بشویید تا از بیماری‌ها در امان باشید؛ اما آیا می‌دانید چند ثانیه باید دست‌ها را بشویید تا کاملاً تمیز و عاری از میکروب شوند؟

شما معمولاً در روز چند بار دست‌های خود را می‌شویید؟ دست‌ها محلی بالقوه برای تمام باکتری‌های وحشتناک و حتی انواع مختلف ویروس‌ها هستند. بهداشت فردی توانایی دفع ارگانیسم‌های عفونی را که ممکن است به ما آسیب وارد کنند، تعیین می‌کند. باکتری‌ها همه جا هستند و تقریباً غیر ممکن است که بتوانیم از تماس با آن‌ها خودداری کنیم.

اما زمانی که دست‌هایمان را می‌شوییم، چگونه مطمئن شویم که از شر همه باکتری‌ها خلاص شدیم؟ برای پاسخ به این سؤال یکی از نویسندگان نشریه دیلی میل به نام جنی اَگ آزمایشی منحصر به فرد انجام داده که نشان می‌دهد شستن دست‌ها تا چه اندازه می‌تواند تعداد باکتری‌های موجود روی دست‌ها را کاهش دهد. در ادامه نتیجه این آزمایش را مشاهده می‌کنید.

180018-footofan_com

قبل از شستشو

برای آزمایش تکنیک‌های مختلف شستشوی دست، جنی یک دوربین ماورا بنفش و یک ژل میکروب تهیه کرد. این ژل که برای آموزش بهداشت به پرستاران نیز استفاده می‌شود، حاوی ذرات کوچکی است که به کوچکی باکتری هستند و همانند باکتری به پوست می‌چسبند. این ذرات در زیر نور طبیعی دیده نمی‌شوند؛ اما در زیر اشعه ماورا بنفش درخشش سفید رنگی دارند و این بدین معناست که هر چقدر دست شما سفیدتر به نظر برسد، باکتری‌های بیشتری بر روی دست شما قرار دارند.

180019-footofan_com

شستشو با آب

بسیاری از افراد زمانی که عجله دارند یا حوصله شستن دست‌های خود با صابون را ندارند، دست‌ها را به سرعت با آب می‌شویند و سپس تکان می‌دهند تا خشک شود. اما ظاهراً، این کار نتیجه مطلوبی ندارد. طبق یک تحقیق که در دانشگاه ایالتی میشیگان در سال ۲۰۱۳ صورت گرفته است، حدود یک چهارم از مردم دست خود را سریع و تنها با آب می‌شویند. همچنین مشخص شد که از میان ۳۵۰۰ نفری که در این تحقیق شرکت داشتند، مردان بیشتر از زنان این روش را به کار می‌برند و بعد از رفتن به سرویس بهداشتی دست خود را تنها با آب می‌شویند.

بعد از ۶ ثانیه شستشو با آب

طبق تحقیقات، ۶ ثانیه به طور متوسط مدت زمانی است که مردم صرف شستن دست‌های خود می‌کنند. در آزمایش جنی، پس از شستشوی ۶ ثانیه‌ای مناطق کوچکی از دستش زیر دوربین تیره بود، اما هنوز زیر ناخن‌ها و چین و چروک پوست دستش می‌درخشیدند.

بعد از ۶ ثانیه شستشو با آب و صابون

سپس وی دست‌های خود را با آب و صابون شست. در عرض ۶ ثانیه بسیاری از باکتری‌ها یا همان لکه‌های سفید از بین رفتند. زمانی که صابون را روی دست‌ها می‌مالید، مولکول‌های صابون به کثیفی‌های دست می‌چسبد و هر آنچه که ر روی پوست وجود دارد به همراه کف از دست جدا می‌شود.

بعد از ۱۵ ثانیه شستشو با صابون

طبق یک تحقیق، تنها ۵ درصد مردم ۱۵ ثانیه یا بیشتر صرف شستن دست‌های خود می‌کنند. ۱۵ ثانیه زمان مناسبی برای شستن گوشه و کنار دست‌ها مانند مناطق بین انگشتان دست است.

180023-footofan_com

بعد از ۳۰ ثانیه شستشو با صابون

در نهایت وی مدت زمان بیشتری را صرف شستشوی دست‌ها با صابون کرد که باعث حذف میزان زیادی از ذرات ژل شد.

تمیز نگه داشتن دست‌ها تأثیر قابل توجهی بر روی سلامت انسان‌ها دارد. همه می‌دانند که ویروس‌ها به تدریج نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم می‌شوند. باکتری‌های روی پوست به عنوان یک سپر از رشد باکتری‌های عفونی دیگر جلوگیری می‌کنند. تمیزی دست‌ها امر مهمی است؛ اما وسواس و شستن زیاد دست‌ها نیز ایده خوبی نیست.

برگرفته از
لینک کوتاه

دیدگاه

2 دیدگاه برای “دست‌هایمان را چند ثانیه باید بشوییم؟”