رودخانه‌ای عجیب در تایلند که گوی‌های آتشین شلیک می‌کند!

نویسنده:

۱۰:۴۴:۴۱

هنوز هم پدیده‌های زیادی در جهان هستی وجود دارند که دانشمندان را متحیر می‌کنند. در ادامه با یکی از این پدیده‌های عجیب آشنا خواهید شد که دانشمندان نتوانسته‌اند علت آن را کشف کنند.

fz6-01

۷۰ تا ۱۰۰ کیلومتر پایین‌تر از وین‌تیان، پایتخت کشور لائوس، اتفاقات عجیب و غریبی رخ می‌دهد. شب‌ها از رودخانه گل‌آلود مکونگ (Mekong) گوی‌های درخشانی بیرون می‌آید، به سمت آسمان می‌رود و بدون هیچ صدایی ناپدید می‌شود. این گوی‌های آتشین مرموز معمولاً کوچک هستند؛ اما گاهی اوقات به اندازه یک توپ بسکتبال نیز می‌رسند.

این گوی‌های آتشین در ۲۵۰ کیلومتر از رودخانه مکونگ دیده شده است. همچنین گزارش شده است که این گوی‌ها در رودخانه‌های کوچک‌تر، دریاچه‌ها و برکه‌های این منطقه نیز مشاهده شده‌اند.

مستندات دقیقی از پدیده گوی‌های آتشین ناگا (Naga) وجود ندارد. برخی می‌گویند معبد وات لوآنگ (Wat Luang) دست نوشته‌هایی قدیمی دارد که به این پدیده اشاره کرده است. همچنین در دهه ۱۹۶۰ گزارش‌هایی توسط برخی سربازان انگلیسی در این مورد نوشته شده؛ اما به مدرک ملموسی اشاره نشده است. بسیاری از مردم بومی ادعا می‌کنند که خودشان، پدر و مادرشان و پدربزرگ و مادربزرگشان در طول دوران زندگی خود همیشه این نور‌ها را دیده‌اند.

اگرچه مردم در روز‌های خاصی از ماه اکتبر ظهور این پدیده را جشن می‌گیرند؛ اما در واقع این رویداد غیرقابل پیش‌بینی است. چندین بار اتفاق افتاده که مردم برای تماشای این پدیده به محل موردنظر رفته‌اند؛ اما هیچ اتفاقی نیفتاده و گوی‌های آتشین در شب دیگری پدیدار شده‌اند.

افراد زیادی سخت تلاش کرده‌اند تا این گوی‌های نورانی را ببینند؛ اما موفق نشده‌اند؛ در صورتی که بسیاری دیگر در اولین سفر خود به این منطقه توانسته‌اند شاهد بروز این پدیده باشند. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۱، حدود ۳ هزار گوی آتشین مشاهده شد؛ اما در جشن سال ۲۰۰۴ هیچ اتفاقی نیفتاد و در سال ۲۰۰۸، این گوی‌های آتشین به وفور دیده شدند.

توضیح علمی این پدیده:

این گوی‌های نورانی توسط هزاران نفر دیده شده و عکس‌های بسیاری نیز از آن‌ها ثبت شده است. در نتیجه پدیده‌ای خیالی یا افسانه نیست. به همین دلیل دانشمندان به دنبال توضیح علمی این پدیده جالب رفتند.

طبق برخی گزارش‌های علمی، یک سری حباب‌ گاز در زیر آب وجود دارند که به سمت بالا حرکت می‌کنند و زمانی که به سطح آب می‌رسند، می‌سوزند و مانند یک حباب نارنجی درخشان بالا می‌روند.

پیش از این برخی دانشمندان دلیل این پدیده را فسفین یا متان می‌دانستند؛ اما این نظریه به دلیل وجود حقایق زیر رد شد:

  1. فسفین گاز سبک‌وزنی نیست و از هوا نیز سنگین‌تر است، در نتیجه نمی‌تواند با سرعت بالا برود.
  2. زمانی که فسفین می‌سوزد، یک ابر سفید، متراکم و سمی تولید می‌کند که خوشبختانه هیچ یک از این اثرات در رود مکونگ مشاهده نشده است.

برخی معتقدند این گازهای آتشین در اثر ماه کامل از مواد ته‌نشین شده در رودخانه بیرون کشیده می‌شوند و برخی از محققان حتی نظریه‌های پیچیده‌ای ارائه کرده‌اند، از جمله ترکیب گاز‌های رسوبات همراه با تأثیر ماه، اشعه ماورا بنفش، خورشید و غیره. با این حال، همه این‌ها در نهایت بیش از حد دشوار و تقریباً بعید به نظر می‌رسند.

تاکنون دانشمندان هیچ نظریه قطعی راجع به این پدیده غیرمعمول در رودخانه مکونگ ارائه نداده‌اند.

برخی نیز فکر می‌کنند کل این پدیده ساختگی است و صرفاً جهت درآمدزایی است. علاوه بر این طبق گفته برخی افراد بومی، این گوی‌ها در گذشته کوچک‌تر و سفیدرنگ بودند و تنها چند متر از سطح آب فاصله می‌گرفتند. حالا با افزایش محبوبیت این پدیده، گوی‌ها به نوعی تکامل یافته‌اند، اندازه بزرگ‌تری دارند، ارتفاع بیشتری را بالا می‌روند، سریع و نارنجی رنگ هستند.

با این حال، افراد بومی نظریه ساختگی و نمایشی بودن این گوی‌ها را رد می‌کنند؛ زیرا گوی‌های آتشین اغلب در مکان‌های دورافتاده‌ای مشاهده می‌شوند که تماشاگری در آن مکان‌ها وجود ندارد.

برگرفته از
لینک کوتاه

دیدگاه