ویروس کشنده «مرس» به ایران رسید

نویسنده:

۱۰:۵۴:۵۵

مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و درمان ایران اعلام کرد دو بیمار مبتلا به عفونت کرونا ویروس یا ویروس "مرس" در استان کرمان شناسایی شده‌اند.

به نقل از دکتر محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیرت بیماری واگیر، دو خواهر در کرمان به این عفونت مبتلا شده‌اند که "یکی از آنها بدحال و تحت شرایط ویژه درمان است".

محمد مهدی گویا تصریح کرد که افرادی که در تماس با این دو خواهر بود‌ه‌اند "در کمتر از ٤٨ ساعت شناسایی شده و تحت مراقبت قرار گرفته‌اند تا در صورت مشاهده علائم بالینی احتمالی، مراقبت‌های ویژه از آنها به عمل آید."

عفونت کرونا ویروس یا ویروس "مرس" عامل عفونت تنفسی است که بیماری "سندروم تنفسی خاورمیانه" نام گرفته است. این بیماری که تا کنون در عربستان دستکم بیش از ١٤٠ قربانی گرفته است، شهریور سال ١٣٩١ در این کشور شناسایی شد.

تلاش برای جلوگیری از انتقال ویروس توسط زئران

وزارت بهداشت ایران برای جلوگیری از انتقال ویروس عامل این عفونت از عربستان به ایران از هشت ماه پیش برنامه‌های ویژ‌ه‌ای برای اطلاع‌‌رسانی به زائرین حج تدارک دیده است.

علاوه بر آن به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر، برای زائرین حج تا ١٤ روز پس از بازگشت از عربستان نیز در صورت مشاهده علائم مشکوک به عفونت کرونا ویروس اقدامات تشخیصی و مراقبتی لازم در نظر گرفته شده است.


در عربستان بیش از ١٤٠ نفر در پی ابتلا به ویروس مرس جان باختند

دکتر محمد مهدی گویا در گفتگو با خبرگزاری مهر تأکید کرده است که امکان تشخیص آزمایشگاهی ویروس این بیماری در ایران فراهم شده است.

به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر "کلیه موارد مشکوک به این عفونت در مدت کمتر از ٤٨ ساعت مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرند."

هنوز روشن نیست که دو خواهر کرمانی به چه دلیل به عفونت کرونا ویروس مبتلا شده‌اند.

ویروس این بیماری در انسان و برخی حیوانات از جمله شتر عفونت تنفسی ایجاد می‌کند و با علائمی از جمله تب بیش از ٣٨ درجه، سرفه‌، تنگی نفس، تهوع، استفراغ، اسهال و در موارد شدید عفونت ریه و نارسایی کلیه همراه است.

به نقل از مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ایران تا کنون ٦٧٢ نفر در ١٨ کشور جهان به این عفونت میتلا شده‌اند که ٢٠٧ نفر آنها فوت کرده‌اند.

بیشترین موارد مبتلایان به کرونا ویروس در عربستان با ٥٦٢ مورد و امارات متحده عربی با ٦٨ مورد بوده است. پیش از این هیچ موردی در ایران مشاهده نشده بود.

موارد ابتلا به سندورم تنفسی خاورمیانه در آمریکا، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، یونان، هلند، عربستان، امارات متحده عربی، قطر، اردن، عمان، کویت، مصر، یمن، لبنان، تونس، مالزی و فیلیپین نیز گزارش شده است.

DW.DE

برگرفته از
ویروس کشنده مرس
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه