مواد غذایی مناسب برای فرم‌های مختلف بدن

نویسنده:

۱۰:۵۸:۰۴

فرم‌های مختلف بدن را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد: سیبی، گلابی و ساعت شنی. با ما همراه باشید تا ببینید کدام مواد غذایی برای فرم بدنتان مناسب‌تر هستند!

180213-footofan_com

بیشتر ما حتی لحظه‌ای به فرم بدنمان فکر نمی‌کنیم و به جای آن فقط سعی می‌کنیم لباس‌هایی تهیه کنیم که انداممان را بهتر نشان دهند. شکل بدن تنها ظاهر یک نفر را توصیف نمی‌کند، بلکه اطلاعاتی درباره سوخت‌وساز بدن را نیز به ما می‌دهد. تقریباً فرم‌های مختلف بدن را می‌توان در سه دسته طبقه‌بندی کرد: سیبی، گلابی و ساعت شنی.

افرادی که اندام سیبی دارند، بیشتر چربی‌های بدنشان در اطراف شکم جمع شده است و پاهای لاغری دارند.

افرادی که دارای بدن گلابی‌شکل هستند، بالاتنه لاغری دارند و بیشتر چربی‌هایشان در قسمت‌های باسن و ران‌ها ذخیره شده است.

و در آخر افرادی که بدنشان به شکل ساعت شنی است، لایه‌های چربی به طور برابر در سراسر بدن توزیع شده است.

بدن‌هایی که به شکل ساعت شنی هستند، بهترین سوخت‌وساز را در بین فرم‌های بدن دارند.

اگر رژیم غذایی‌ را بر اساس فرم بدن‌ تنظیم کنید، بعد از مدت کوتاهی از سرعت پاسخ‌دهی بدنتان به برنامه غذایی و پایین آمدن وزنتان تعجب خواهید کرد.

این هم برنامه‌ای برای بهبود سوخت‌وساز و سرعت بخشیدن به کاهش وزن بر اساس فرم بدن:

بدن سیب شکل

وزن این افراد با سرعت بیشتری افزایش پیدا می‌کند؛ اما به همان سرعت نیز می‌توانند وزن‌ کم کنند. به خاطر داشته باشید که چربی‌های موجود در ناحیه شکم بسیار سریع‌تر از چربی‌های ناحیه باسن و ران از بین می‌روند.

اگر دارای بدن سیب فرم هستید، باید توجه داشته باشید که توازنی بین مواد غذایی اصلی برقرار کنید؛ به این صورت که ۳۰ درصد کربوهیدرات، ۳۵ درصد پروتئین و ۳۵ درصد چربی در طول روز مصرف کنید.

  • چه چیزهایی بخوریم؟

چربی‌های سالم اشباع‌نشده مانند مغزها (گردو و بادام)، دانه‌ها (شنبلیله، جو و چیا)، روغن‌زیتون، روغن نارگیل، کره مغزها و پنیر پرچرب.

چربی‌های ضدالتهاب مانند آووکادو، روغن‌زیتون، ماهی بس، ماهی قزل‌آلا و غلات سبوس‌دار مثل جو، گندم‌سیاه و غیره.

پروتئین‌های خالص مانند مرغ، ماهی و گوشت گاو

سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کلم پیچ، کلم، کاهو و …

مصرف لوبیای سفید، تمشک آبی، شکلات تلخ یا پودر نارگیل و سیب نیز به این دسته از افراد پیشنهاد می‌شود.

  • چه چیزهایی نخوریم؟

شیرین‌کننده‌های مصنوعی، قهوه یا نوشابه‌های کافئین دار، کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده (برنج، ماکارونی و نان سفید)، مواد غذایی حاوی فروکتوز، مواد غذایی حاوی قند بالا و مواد غذایی بی‌ارزش

بدن گلابی‌شکل

خوردن غذاهایی که از بین برنده استروژن هستند، به کاهش وزن افراد دارای بدن گلابی‌شکل کمک می‌کنند.

زمانی که پای سلامتی به میان می‌آید، افراد دارای بدن گلابی‌شکل خوش‌شانس‌اند؛ چرا که برخلاف چربی‌های دور شکم، چربی‌هایی که در ناحیه باسن هستند، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش نمی‌دهند.

تقسیم‌بندی مواد غذایی اصلی برای افراد دارای بدن گلابی‌شکل به این شرح است: ۵۰ درصد کربوهیدرات، ۲۵ درصد چربی و ۲۵ درصد پروتئین.

  • چه چیزهایی بخوریم؟

بذر کتان، انواع کلم‌، فرآورده‌های لبنی و محصولات گوشتی، لبنیات کم‌چرب، سبزیجات و میوه‌های حاوی مقادیر بالای فیبر، کلم بروکلی، جوانه لوبیا، غلات غنی‌شده (مثل جو و گندم‌سیاه) و پروتئین بدون چربی

  • چه چیزهایی نخوریم؟

لبنیات پرچرب، توفو (خمیر شیر سویا) و فرآورده‌های سویای تخمیر نشده، خوراکی‌های کافئین دار، فرآورده‌های آرد سفید (ماکارونی)، گوشت فرآوری شده، چربی‌های مضر، چربی‌های التهابی و چربی‌های اشباع‌شده

بدن ساعت شنی

این فرم بدن چیزی بین فرم سیب و گلابی است. بدن این افراد به مقدار کافی هورمون‌های تیروئیدی نمی‌سازد. این افراد سوخت‌وساز بالایی دارند، در نتیجه چربی‌های بدنشان به راحتی از بین می‌روند. این افراد بایستی از سه گروه کربوهیدارت، پروتئین و چربی به طور مساوی تغذیه کنند.

  • چه چیزهایی بخوریم؟

سبزیجات و میوه‌های خام، غلات سبوس‌دار، گوشت گاو، ماست کم‌چرب، روغن نارگیل و آجیل

  • چه چیزهایی نخوریم؟

نوشیدنی‌های کافئین دار، کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده (برنج، ماکارونی و نان سفید)، فرآورده‌های سویای تخمیر نشده، آب کلردار و حاوی فلوراید، گواتروژن‌ها (کلم، شلغم، کلم بروکلی و… که می‌توانند در ساخته شدن هورمون‌های تیروئیدی تداخل ایجاد کنند)، بادام‌زمینی و کره بادام‌زمینی و ماهی‌های حاوی جیوه بالا مانند کوسه‌ماهی، نیزه‌ماهی و بیشتر ماهی‌های تن.

برگرفته از
لینک کوتاه