چهار درس رهبری که می‌توان از بازی کندی کراش آموخت

نویسنده:

۱۱:۵۸:۰۶

کیم آدز از شرکت کنندگان در EO Accelerator تورنتو و رئیس و موسس ” فریم آف مایند کوچینگ ” به مشتری‌ها کمک می کند که به سطح  جدیدی از موفقیت در زندگی کاری و شخصی‌شان برسند. EO Accelerator (شتابدهنده سازمانی کارآفرینی) برنامه‌ایست که توسط  Entrepreneurs’ Organization اداره می شود و به کارآفرینانی که در مراحل اولیه شروع کار هستند، قدرت پیشرفت رو به جلوی شرکت‌های‌شان و ابزارهایی  برای ترقی و رشد تصاعدی تجارت می‌دهد. کیم، تفکراتش را در مورد دستاوردهای ممکن یک بازی ساده موبایل برای رهبران و مدیران ارشد اینگونه بیان می‌کند:

 180362-footofan_com

من دائم روی موبایلم کندی کراش بازی می کنم و این بازی کاملا معتاد کننده است. من یکی از ۹۳ میلیون نفری

هستم که روزانه کندی کراش بازی می کنند. کندی کراش، بازی ساده‌ای است ولی واقعیت این است که رهبران می توانند چند درس کوچک از آن بیاموزند :

۱- شکست بی معنی است

هنگام بازی کندی کراش موضوع جالبی اتفاق می‌افتد. وقتی شکست بخورید، دوباره بازی می‌کنید. و دوباره و دوباره. تا زمانی که برنده شوید و به مرحله بعد بروید، به بازی ادامه می‌دهید. شکست تنها انگیزه‌ای برای ادامه بازی است. شکست، انعکاسی از عدم توانایی فردی یا نشانه بهره هوشی (IQ) پایین شما نیست. هیچ معنایی ندارد.

   اگر معنای باخت در این بازی با مفهوم شکست در دنیای تجارت شبیه هم باشند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ البته شکست‌های ما در دنیای واقعی همان مفهوم امن بازی را برای‌مان در برنخواهند داشت. شکست‌های ما

به این معنی نیست که ما ذاتا برای موفق شدن به شکل کافی و صحیح تجهیز نشده‌ای، یا اینکه نشانگر این نیست که باید تسلیم شویم و به بازی دیگری مشغول شویم. شکست باعث نمی‌شود که ما به خودمان شک کنیم یا در مورد ارزش وجودی‌مان دچار تردید شویم. آنها هیچ معنایی ندارند. شاید حتی شکست‌های ما سنجشی برای میزان توانایی‌های ذاتی مان و انگیزشی درونی برای ادامه حرکت در مسیر مناسب باشند.

چه تفاوتی بین کندیکراش و کسب‌و‌کار وجود دارد؟ ما تجارت و کسب‌و‌کار را بیش از حد لازم جدی می‌گیریم. اگر در همه  نمونه‌های تجارت با شکست مانند مفهوم آن در بازی برخورد کنیم، درجه موفقیت، سرگرمی و مشغولیت ما افزایش می‌یابد.

۲- روی کاری تمرکز کنید که باید درست انجام شود.

یکی از چیزهای مورد علاقه من در بازی کندی‌کراش، نحوه واکنش آن به کارهای خوب من در حین بازی است. هر دفعه که

می‌خواهد مرا تحسین کند از کلماتی مانند : ” الهی “، ” شیرین ” و حتی ” خوشمزه ” استفاده می‌کند که باعث بهتر شدن رفتار من و ادامه بازی می‌شود. سرانجام این بازی حرکت‌های درست را جشن می‌گیرد و مرا تشویق به تحرک بیشتر می‌کند.

و مهمتر اینکه صدای بازی مرا هنگام شکست در راه رسیدن به هدف یا از دست دادن یک موقعیت خوب سرزنش نمی‌کند. بلکه ساکت می ماند و به من اجازه بازی و یادگیری بیشتر را می‌دهد، حتی اگر دوباره شکست بخورم .

ما بعنوان رهبران دنیای واقعی می‌توانیم از این رویکرد بازی، درسی گران‌بها بیاموزیم. بهبود منش و رفتار خوب با قدردانی از آن، و تغییر مفهوم شکست با تشویق بیشتر و ایجاد فضایی برای باخت و همزمان ادامه بازی، همه درسهای ارزشمندی هستند. این موضوع فقط به معنای «رهبر مهربانی» بودن

نیست، بلکه می‌تواند حرکتی استراتژیک باشد که در وفاداری و تعهد دراز مدت کارکنان تاثیر می‌گذارد.

۳- افزایش چالشها

وقتی اولین بار کندی کراش بازی کردم، هر مرحله از آن آسان بود و زیاد شکست نمی‌خوردم و برای رسیدن به مرحله بعد تلاش زیادی نمی کردم. بردهای اولیه مرا به ادامه بازی سوق داد. به زودی دریافتم که با ادامه این بازی، درجه سختی آن افزایش می‌یابد و به هر مرحله که می‌رسیدم دوست داشتم آن را ببرم. فکر می‌کنم اگر سطح سختی بازی تغییر نکند، کاربران برای ادامه بازی کم‌حوصله و بی‌انگیزه خواهند شد.

افزایش تلاش و چالشها عاملی مهم در جذب بازیکنان (و کارمندان) است که آنها را به سوی برنده شدن

سوق داده و به رقابت و کارایی بیشتر در مراحل بالا و بالاتر دعوت می‌کند و همین باعث موفقیت آنها می‌شود.

۴- همراه با ادامه بازی، آن را کشف کنید

فکر نکنم تنها کسی باشم که قبل از شروع بازی کندی کراش در مورد قوانین آن جستجو یا مطالعه نکرده است. من فقط اپلیکیشن را دانلود و بازی را شروع کردم و در طول مراحل بازی، قوانین کندی کراش را کشف کردم. چیزهای کم، اما جذابی را کشف کرده ام. مثلا اگر ۵ تا آبنبات یک رنگ و یک اندازه را ترکیب کردم و توپ ویژه‌ای جایزه گرفتم که به یکباره موانع زیادی را از سر راه برمی‌دارد. و همچنین یاد گرفتم اگر به اعدادی که حرکات بازی را ثبت می‌کند دقت نکنم، به آسانی شکست می‌خورم.

یادگیری در مسیر پیشرفت و انجام اصلاحات لازم، اساس یک رهبری موفق است. دستورالعمل یا فرومول خودکار ویژه‌ای برای موفقیت وجود ندارد. کسانی که از سریعا از اشتباهات‌شان درس می‌آموزند، موفق می شوند. و دوباره می‌توانند شروع به فعالیت کرده و از اصلاحات لازم برای افزایش موفقیت در دفعات بعدی استفاده کنند. یادگیری مداوم (با خواندن کتاب، آزمون و خطا یا آموختن از دیگران ) اصل مهمی برای رهبرانی است که می خواهند به موفقیتهای بزرگ برسند.

برگرفته از
لینک کوتاه