برای کودک زیر شش سال کدام اسباب‌بازی را بخرم؟!

نویسنده:

۰۹:۵۰:۰۸

اسباب‌بازی کودکان در سنین پیش از دبستان خیلی ساده و در حد لِگو یا همان آجرک‌ها یا بلوک‌‌های خانه‌سازی است یا مثلاً وسایل الکترونیکی جذابی که به اندازه اجرای بازی‌های‌ کمک‌آموزشی پیشرفته‌اند.

والدین و پرستاران باید اسباب‌بازی‌هایی را برای کودک انتخاب کنند که مهارت‌های شناختی و خلاقیت او را پرورش دهد و بازی‌هایی باشند که پایان باز داشته باشند. هر نوع اسباب بازی که انتخاب می‌کنید، اول باید این نکته مهم را بدانید که کیفیت اسباب‌بازی‌های منتخب باید خوب و متناسب با سن کودک باشد و خوراک مفیدی برای رشد فکری و جسمی آنها محسوب شود. در اینجا، می‌خواهیم نکاتی ارائه دهیم تا شما هنگام خرید اسباب‌بازی برای کودک خود سردرگم نشوید و همیشه بهترین انتخاب را داشته باشید:

bigstock-father-and-daughter-indoors-pl-4135824

مراحل انتخاب اسباب‌بازی:

 • با علایق کودک خود شروع کنید. کودک شما شیفته چیست؟ قطار، پرنسس یا کره اسب؟ هر چه بیشتر در مورد اسباب‌بازی مورد علاقه کودک خود صحبت کنید، بیشتر احتمال دارد توجه او را جلب نمایید.
 • کودک را با موسیقی جذب کنید. سی‌دی‌های کودکان می‌تواند نه تنها برای آنها، بلکه برای والدین هم لذت‌بخش باشد. تحقیقات نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض موسیقی‌های متنوعی که متناسب با سن کودک باشد، منجر به خلاقیت بیشتر در مراحل بعدی زندگی کودکان می‌شود.
 • در پی اسباب‌بازی‌های باکیفیتی باشید که با چندین و چند بار استفاده تاب بیاورند. مثلاً، بلوک‌های چوبی را به جای بلوک‌های مقوایی و نازک انتخاب کنید تا سرمایه‌گذاری معقولانه‌ای کرده باشید و وقتی یکی از آنها شکست مجبور نباشید یک مجموعه دیگر بخرید.
 • لباس‌های عروسکی یا شخصیت‌های مشهور و مورد علاقه کودک را بخرید تا کودک دلش بخواهد خودش را جای آن شخصیت بگذارد و نقش او را بازی کند. این فرصت بسیار اهمیت دارد زیرا یکدلی و همدردی را با مشاهده موقعیت‌ها از جنبه دیگر پایه‌ریزی می‌کند. بهترین زمان برای خرید انواع اسباب‌بازی‌های کودکان در سنین پیش از دبستان ایام نوروز است.
 • برای کودکان زیر 6 سال انواع و اقسام توپ و یک سه‌چرخه بخرید. تاب و سرسره می‌تواند ساعت‌ها سرگرمی و لذت برای کودک شما به ارمغان بیاورد.
 • پازل‌های مختلف و مناسبی که مهارت‌های حرکتی ظریف را تقویت می‌کند و نیاز به سطوح متفاوتی از مهارت دارند خریداری کنید. مجموعه‌های سازه و آجرک‌ها مهارت‌های حرکتی خوب و ظریف را تقویت می‌کند.
 • با فراهم کردن مجموعه‌های مختلف هنری و مهارتی مانند کاغذ، قیچی‌های بی‌‎خطر، روبان، چسب، پَر و هر چیز دیگری که در خانه دارید و فکر می‌کنید مفید باشد به کودک اجازه دهید خلاقیت خود را بروز دهد.
 • از اسباب‌بازی‌هایی استفاده کنید که نمونه واقعی دارند و می‌توانند علاقه کودک را به خود جلب کنند. چیزهایی مثل مزرعه حیوانات، عروسک، لوازم تزئینی، وسایل خاله‌بازی، لوازم منزل و ماشین انتخاب‌های خوبی برای خرید اسباب‌بازی برای کودکان در سنین پیش از دبستان هستند.
 • مثل کودکی‌هایتان لذت به هم ریختن، شلوغ کردن و کثیف کاری را تجربه کنید. وسایل شن‌بازی یا گِل‌بازی، خاک، بشقاب‌های اسباب‌بازی برای ساختن کیک و کلوچه‌های گلی و خمیربازی هم یکی از ابزارهای بازی و آموزشی پیش از دبستان است. وقتی کودکان با این وسایل بازی می‌کنند، تخیل آنها مانند اسب سرکشی می‌تازد زیرا می‌توانند بافت‌ها و بوهای مختلفی را استشمام کنند.
 • به دنبال کارت بازی یا بازی‌های فکری تخته‌ای برای کودکان خود باشید. بازی‌های خاطره‌انگیز فکری و آموزشی مانند منچ، ماروپله، مونوپولی، روپولی، اسرار جنگل و از این دست بازی‌ها را برای کودک بخرید تا به او یاد دهید چطور نوبت گرفتن را بیاموزد و قوانین را دنبال کند.

photo_2016-11-03_01-16-56

چند نکته:

به کودک اجازه دهید با اسباب‌بازی و کتاب‌های خود به شیوه خلاقانه استفاده کند. به آنها یاد دهید و تشویقشان کنید که از وسایلی که متعلق به خودشان است به خوبی مراقبت نمایید. مثلاً با اینکه خواندن کتاب خیلی عالی است اما می‌توان از کتاب برای ساختن دیوار یا جاده هم استفاده کرد.

 • کودکانی که در سن پیش از دبستان هستند را از اسباب‌بازی‌هایی که حاوی تعداد زیادی قطعات کوچک هستند دور نگه دارید. این قطعات گم می‌شوند یا سر از سیستم گوارشی کودک درمی‌آورند.
 • برای بچه‌ها، اسباب‌بازی بزرگترها را نگیرید. مثلاً کودک شما نیازی به جعبه پروژه‌های علمی ندارد.
 • حتماً خودتان هم با کودکتان بازی کنید.

هشدار

به کودک خود اسباب‌بازی‌های ریز و کوچک ندهید زیرا قورتش می‌دهند و ممکن است به دلیل انسداد مجاری تنفسی خفه شوند.

برگرفته از
wikiHow
لینک کوتاه

دیدگاه