نگاهی تصویری به تجربه انسانهای کور رنگ از دنیای پیرامون

نویسنده:

۰۹:۰۲:۰۴

آیا می‌توانید تصور کنید که دنیا از دید افراد کور رنگ چه شکلی است؟ یا اینکه چرا چراغ‌های راهنمایی در همه دنیا یک ترکیب رنگ و ترتیب عمودی استاندارد بین‌المللی دارند؟

different_types_of_color_blindness%d9%80footofan_01

زیرا حتی هنگامی که شما قادر به تشخیص هیچ رنگی هم نباشید، باز می توانید بفهمید که هر یک از سه چراغ بالا و پایین و وسط چه معنی دارند.

 

 

شرکتهای پیشرو همیشه به دنبال این بوده‌اند که رنگ لوگو و محصولاتشان را به گونه ای انتخاب کرده یا تغییر دهند که با شیوه شناختی افراد کور رنگ تطابق بیشتری داشته باشد.

 

 

different_types_of_color_blindness%d9%80footofan_02

حتی به تازگی لیگ فوتبال حرفه ای آمریکا (NFL) رنگ لباسها در برخی بازیها را تغییر می‌دهد تا افراد مبتلا به کور رنگی قرمز-سبز در تشخیص بازیکنان تیم‌ها از یکدیگر دچار مشکل نشوند.

 

 

different_types_of_color_blindness%d9%80footofan_03

در اینجا منظره ای از یک خیابان شلوغ را می‌بینیم. همان‌طور که می‌بینید در حالات مختلف کور‌ رنگی حتی پرسپکتیو (ژرفانمایی) هم می‌تواند کاملا متفاوت باشد.

 

different_types_of_color_blindness%d9%80footofan_05

همین طور رنگ پوست و ظاهر چهره هم می‌تواند از نگاه چشم‌های گوناگون بسیار متغیر باشد.

different_types_of_color_blindness%d9%80footofan_04

کور رنگی مشکلی است که عموما جنبه ارثی داشته و برخی افراد از بدو تولد به آن مبتلا هستد. در ظاهر این ایراد موروثی مشکل چندانی برای مبتلایان ایجاد نمی‌کند و آنها به زندگی عادی شان ادامه می‌دهند.  ولی سردرگمی میان فهم خود از دنیا با دیدگاه انسانهای سالم می‌تواند آزاردهنده باشد.

شما هم می‌توانید برای آزمون سلامت رنگ چشمان خود در اینترنت جستجو کرده و از تستهایی مانند این استفاده کنید.

 

 

 

 

 

برگرفته از
twentytwowords
لینک کوتاه

دیدگاه