فوت و فن عکاس حرفه‌ای ناسا برای عکاسی از سوپرمون یا ابرماه

نویسنده:

۰۸:۲۷:۵۶

امشب شاهد روشن‌ترین قرص ماه سال 2016 خواهیم بود. اگر می‌خواهید لحظات مهتابی ابرماه دوشنبه را با دوربین ثبت کنید، از توصیه‌های عکاس حرفه‌ای ناسا بهره‌مند شوید که نکاتی را در این مورد با شما به اشتراک می‌گذارد.

همان طور که در مطالب روزهای گذشته گفتیم، ابرماه یا سوپرمون زمانی رخ می‌دهد که ماه در کامل‌ترین حالت و نزدیک‌ترین نقطه به زمین در مدار قمری 27 روزه است. ابرماه 24 آبان 14 درصد بزرگتر از حد متوسط و نزدیک‌ترین ماه به زمین در 68 سال گذشته است.

بیل اینگالز 25 سال است که برای ناسا عکاسی می‌کند. وی نکاتی را در مورد شکار ابرماه و ثبت لحظات آن به اشتراک می‌گذارد که احتمال مشاهده مجدد آن در حیات دنیوی ما تقریباً محال است.

1-0

  • زمین هم در تصویر باشد

حتماً به جز ماه چیز دیگری هم در کادر بگنجاند؛ چیزهایی مثل ساختمان، یک شیء زمینی. اگر سوژه دیگری در کادر نباشد نمای شما در میان سایر تصاویر چندان چشمگیر نخواهد بود. نما باید طوری کادربندی شود که ماه را نزدیک‌تر به خط افق نشان دهد زیرا در این حالت ماه بزرگتر است. هنوز هم دلیل این پدیده مشخص نیست.

3

  • خوب در محل گشت بزنید

از هر ابزاری که می‌توانید برای ثبت بهترین نما استفاده کنید؛ چیزهایی مثل نقشه گوگل و قطب‌نما به شما کمک می‌کند تا نقطه‌ای که می‌توانید ماه و سوژه را ببینید پیدا کنید. این می‌تواند به معنای یادگیری نقشه‌خوانی و کشف مکانی باشد که بر اساس موقعیت، ماه در خط افق ظاهر می‌شود. اگر امکان داشت، به خارج از شهر، یعنی جایی بروید که اثری از چراغ‌های شهر نباشد تا از ازدحام نور جلوگیری شود. حتماً دقت لازم را به خرج دهید. سوپرمون‌ها می‌توانند 30 درصد روشن‌تر و 14 درصد بزرگتر از ماه‌های معمولی باشند.

4

  • خلاق باشید

حتی اگر در نزدیکی یک اثر تاریخی یا بنای یابود زندگی نمی‌کنید یا دسترسی به پشت بام‌های بلند ندارید، باز هم می‌توانید عکستان را خاص و به یادماندنی کنید. اینگالز می‌گوید سال 2009 بود که در پارک ملی شناندوآ تصمیم داشتم از ستاره دنباله‌دار لولین عکس بگیرم ولی ناراحت بودم که مثل بقیه تلسکوپ همراهم نیست. در عوض سعی کردم از نور قرمز نورافکن خود برای روشن کردن جنگل استفاده کنم و در همان حال نیز تصویر ماه را با لنز بلندی که بین درخت‌ها بود ثبت کنم.  نشنال جئوگرافی آن عکس را یکی از 10 عکس برتر سال از فضا نامید.

4-2

  • از مردم برای جان دادن به تصویر بهره ببرید

ابرماه امشب 14 نوامبر (24 آبان ماه) بهترین فرصت برای آشنا کردن کودکان با علم نجوم یا ستاره‌شناسی است. در امریکا، ماه در ساعت 4 و 30 دقیقه عصر یک شنبه (13 نوامبر) به وقت محلی طلوع می‌کند. ماه به نزدیک‎ترین نقطه خود به زمین خواهد رسید و در ساعات صبح چهاردهم نوامبر کامل می‌شود و در ساعت 7 و 30 دقیقه صبح غروب می‌کند. اگر در محل زندگی شما هوا صاف نیست، هنوز هم می‌توانید آسمان شب را تجربه کنید؛ حتی فرصت‌هایی را خواهید یافت که ناب هستند. اگر بتوانید فرزندان خود را همراه ببرید تا چند دقیقه‌ای کنارتان بایستند، قادر خواهید بود آنها را هم در کادر خود جای دهید. اینگالز می‌گوید: «تصاویر بسیار زیادی هستند که در آنها مردم طوری ژست می‌گیرند که انگار ماه را در دستشان گرفته‌اند و چیزهایی شبیه به این! می‌توانید واقعاً خلاقیت داشته باشد.»

5-2

  • از فنون پیشرفته DSLR استفاده کنید

به گفته انگالز، چیز دیگری که نباید فراموش کنید تراز سفیدی نور روز است. تراز سفیدی بهترین چیزی است که می‌تواند نور ماه را ثبت کند. در هر حال، ماه نور خورشید را باز می‌تاباند. اگر تصمیم دارید از لنز طویل‌تری استفاده کنید، یادتان باشد که ماه یک سوژه متحرک است. بین پیدا کردن بهترین و مناسب‌ترین نوردهی و تشخیص سرعت شاتری که معمولاً باید بسیار سریع‌تر باشد برقراری تعادل الزامی است..

2

  • استفاده از تلفن هوشمند

اگر دوربین SLR دم دستتان نیست، می‌توانید با استفاده از تلفن هوشمندتان تصاویر پانورامای شگفت‌انگیزی بیاندازید. او پیشنهاد می‌کند به فضای شهری بروید؛ به طوری که نزدیک‌نما و روبه‌روی شما نورانی باشد. وقتی چنین صحنه‌ای را یافتید، روی صفحه‌نمایش ضربه بزنید و انگشت خود را روی سوژه (یعنی ماه) نگه دارید تا فوکوس قفل شود. سپس، انگشت خود را به سمت بالا یا پایین بکشید تا نوردهی تاریک‌تر و روشن‌تر شود.

 

بیشتر بدانیم: 50 درس در مدسه عکاسی فوت و فن

 

تماشای ابرماه امشب و ثبت تصویر را فراموش نکنید. اگر تصویر خیلی خوبی ثبت کردید آن را برای فوت و فن ارسال کنید تا ما با دیگر کاربران به اشتراک گذاریم. فوت‌وفن بهترین تصاویر ارسالی شما از ابرماه آبان را معرفی خواهد کرد.

برگرفته از
space
لینک کوتاه

دیدگاه