پولِ سفر ندارید؟ جور کردن هزینه سفر شما با ما!

نویسنده:

۰۸:۵۳:۲۳

فوت‌وفن‌هایی برای کاهش مخارج، افزایش موجودی حساب پس‌انداز بانکی و در نهایت پولدار شدن برای سفر را از ما یاد بگیرید.

این مطلب کمی جنبه کارگاهی یا عملی دارد! اول از همه یک قلم و کاغذ بردارید و همه هزینه‌ها و مخارج خود را روی آن یادداشت کنید: اجاره خانه یا رهن، کرایه ماشین، قبوض مصرفی، اینترنت، بیمه، شهریه مدرسه یا دانشگاه، اقساط ماهیانه و چیزهایی شبیه این. حالا، همه را با هم جمع بزنید!

همه مخارج ضروری را هم یادداشت کنید. مثل هزینه غذا، سینما، نوشیدنی، خرید، قهوه روزانه، سیگار، بلیط باشگاه ورزشی، میان‌وعده و چیزهایی از این قبیل. اگر نمی‌دانید چه خرج‌هایی دارید، هزینه‌ها و مخارج خود را در بازه زمانی دو هفته‌ای پیگیری کنید تا ببینید چه چیزی خرج می‌کنید و سپس برگردید و این مطلب را بخوانید.

حالا، همه آنها را با هم جمع کنید و به رقم بالا بیافزاید. چه می‌بینید؟ حتماً خودتان متوجه رقم بالایی خواهید شد که اصلاً نمی‌دانستید کِی خرج شده و چرا؟ کارشناسان امور مالی به این می‌گویند “هزینه‌های واهی” یا بیهوده. ما هرگز متوجه این هزینه‌ها نمی‌شویم زیرا کم هستند و به چشم نمی‌آیند. مردم بدون آنکه خودشان بدانند جیبشان را خالی می‌کنند. هزار تومان اینجا و هزار تومان جای دیگر! حتی خرید یک بطری آب معدنی یا یک بسته شکلات می‌تواند در طی یک سال رقم بزرگی را نشان دهد.

تصور کنید در سفر هستید؛ الان تکلیف خالی شدن جیبتان چیست؟ شاید یکی از دلایلی که سفر به دور دنیا را تجربه نمی‌کنید پول است. خیلی راحت می‌گویید: “پولم کجا بود سفر بروم؟! آنقدر مخارج زندگی بالاست که به سفر داخلی هم نمی‌رسد چه برسد به خارجی!”. قطعاً، همه ما هزینه‌هایی داریم که نمی‌توان آنها را حذف کرد. اما با حذف یا کاهش هزینه‌های بیهوده می‌توانید راهی برای صرفه‌جویی بیابید و حساب بانکی مطمئنی برای سفر داشته باشید.

مهم نیست که چقدر می‌خواهید خساست به خرج دهید؛ بالاخره سفر است دیگر، پول می‌خواهد! نمی‌شود از سفر چشم پوشید. بنابراین، ما به شما نکاتی می‌آموزیم تا از هزینه‌های اضافی و بیهوده خود بزنید و بر حساب بانکی خود بیافزاید.

قهوه ممنوع! : عاشق رفتن به کافی‌شاپ و نوشیدن قهوه هستید؟ کافی‌شاپ‌ها هم عاشق پول شما هستند. اگر سفر و حساب بانکی‌تان را دوست دارید، بی‌خیال صرف قهوه روزانه، مخصوصاً در کافی‌شاپ شوید.

movies-summer-istock_000017330692_xxxlarge

سینما ممنوع! : شما را نمی‌دانم! اما از نظر من، تماشای فیلم در سینما، گران تمام می‌شود. پول بلیط یک طرف، هزینه خرید پاپ‌کورن، نوشابه و کرایه ماشین هم در طرف دیگر. این هزینه را کنار بگذارید و پولش را برای سفر پس‌انداز کنید.

نوشابه ممنوع! : نوشیدن نوشابه هم برای سلامت مضر است و هم یک هزینه بیهوده به شمار می‌رود. علاوه بر این، تأثیری بسیار منفی بر روی موجوی پس‌انداز شما دارد.

سیگار کشیدن ممنوع! : سیگار کشیدن نه تنها شما را می‌کشد بلکه جیب شما را هم ذره ذره خالی می‌کند. اگر به خاطر سلامتی خود، سیگار را ترک نمی‌کنید، به خاطر سفر این لطف را در حق خودتان بکنید.

میان وعده ممنوع! : میان ‌وعده یا هله‌هوله نه تنها کالری به کالری‌های شما می‌افزاید و قطر شکم شما را بیشتر می‌کند بلکه کیف پول شما را هم از نقدینگی خالی می‌کند. به دلیل ارزان بودن، فکر نکنید هزینه زیادی نیست. وقتی روی هم جمع شوند، مبلغ زیادی را به خود اختصاص می‌دهند. غذایتان را کامل بخورید تا میان‌وعده و هله‌هوله نخورید.

بطری آب پلاستیکی ممنوع! : بطری آب فلزی بخرید زیرا بطری‌های پلاستیکی نه تنها برای محیط مضر هستند بلکه قاتل موجودی کیف شما هستند. بطری فلزی را از آب لوله‌کشی پر کنید.

رستوران ممنوع! : همه ما نیاز داریم غذا بخوریم اما رفتن به رستوران این روزها خیلی گران تمام می‌شود. اگر می‌خواهید هزینه‌هایی که بابت غذا می‌دهید کمتر شود، گاهی خودتان آشپزی کنید.

12-saving-money-habits-paychecks-saved

ماشین شخصی ممنوع! : ماشین شخصی مخارج زیادی دارد: بیمه، تعمیرات، عوارض، اقساط، و پر کردن باک بنزین. اگر می‌توانید، ماشین خود را بفروشید و از اتوبوس، مترو، دوچرخه یا پیاده‌روی لذت ببرید. هر چند این نکته برای خیلی‌ها قابل هضم نیست اما حداقل با خرید یک ماشین دست دوم و استفاده از آن تا زمانی که به مسافرت می‌روید بهترین راه صرفه‌جویی است.

خانه بزرگ و گران ممنوع! :اگر متأهلید و کرایه خانه بزرگی که اجاره کرده‌اید کمر شکن است، خانه‌ای کوچکتر کرایه کنید یا اگر مجرد هستید یک هم‌اتاقی پیدا کنید و کرایه خانه را با او شریک شوید. در صورت امکان، با پدر و مادرتان زندگی کنید.

اینترنتِ زیاد ممنوع! : وقتی می‌توانید فیلم‌ها را از طریق تلویزیون و رایگان ببینید، چرا این همه پول صرف دانلود محتوا و فیلم‌های آنلاین می‌کنید؟ اگر اینترنت رایگان دارید که هیچ، اما اگر ندارید، به همان برنامه‌های تلویزیون کابلی بسنده کنید.

تلفن ثابت ممنوع! : اگر در خانه نیستید و همه کارهایتان را با موبایل انجام می‌دهید، خط تلفن ثابت به کارتان نمی‌آید. آن را قطع کنید تا از شر هزینه‌های گزاف مالیات و آبونمان و غیره خلاص شوید.

موبایل پیشرفته ممنوع! : خرید تلفن هوشمند پرچمدار (و گران) یعنی متحمل شدن هزینه‌های زیاد! هزینه‌هایی مثل دانلود و خرید برنامه کاربردی، مصرف برق برای شارژ، هزینه‌های اتصال به شبکه اینترنت، خرید مداوم اعتبار برای مشترکان اعتباری یا بالارفتن رقم قبض برای مشترکان دائمی و غیره. با یک تلفن معمولی کارتان را راه بیاندازید.

کالای نو و گران ممنوع! : چرا پول کامل بدهید وقتی که می‌توانید نصفش را بدهید؟ از وب سایت‌های آنلاینی مثل دیوار و شیپور ، سمساری‌ها، عمده‌فروشی‌ها یا حراجی‌ها برای خرید لوازم دست دوم و ارزان برای صرفه‌جویی در هزینه استفاده کنید.

نگهداری لوازم غیرضروری ممنوع! : اگر لوازم غیرضروری در منزل دارید، به جای انتقال به انباری، بفروشید و پول آن را برای سفر پس‌انداز کنید.

لامپ‌های پرمصرف ممنوع! : جدیِ جدی! با خرید لامپ‌های کم‌مصرف یا فلورسنت (مهتابی) می‌توانید در هزینه برق صرفه‌جویی کنید. قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود!

restaurant_tableside_payment_medium

یک حساب بانکی آنلاین داشته باشید: پس‌انداز پول شما را به تدریج بیشتر می‌کند؛ بانکداری اینترنتی و موبایلی را تجربه کنید تا از تمامی تراکنش‌های خود باخبر شوید. حساب‌های پس‌انداز آنلاین خود را در بانک‌هایی که نرخ سود بالاتری دارند باز کنید.

مشترک مجلات سفر و پرواز شوید: هیچ کس دوست ندارد صندوق پستش پر از نامه‌ها و تبلیغات آژانس‌های مسافرتی باشد اما اگر می‌خواهید از تورهای لحظه آخری و ارزان باخبر شوید، ارزشش را دارد که بهترین مجلات و آژانس‌ها را گلچین کنید و مشترک آنها شوید.

freebies2deals-columbus-day-sales

کوپن‌های تخفیف: در وب‌سایت‌هایی مثل تخفیفات یا نت برگ که تخفیف برای خرید کالا یا خدمات ارائه می‌دهند عضو شوید و از بهترین پیشنهادها استفاده کنید.

با حذف هزینه‌های اضافی، صرفه‌جو بودن یا انتخاب روش‌های ساده و ارزان برای زندگی، رویای سفرهای خارجی یا حتی سفر به دور دنیا برای شما محقق می‌شود؛ بدون اینکه نیاز باشد منبع درآمد اضافی داشته باشید یا بیشتر کار کنید. پس، دیگر لازم نیست ما هزینه سفر شما را جور کنیم! مطمئن باشید این روش‌ها جواب می‌دهند. امتحان کرده‌ایم که می‌گوییم!

برگرفته از
nomadicmatt
لینک کوتاه

دیدگاه