حراج مجسمه ٤٥٠٠ ساله مصری

نویسنده:

۰۹:۳۰:۱۷

این مجسمه 77 سانتیمتری که از سنگ آهنک ساخته شده، متعلق به سلسله پنجم پادشاهی مصر باستان و حدود 2400 تا 2300قبل میلاد است. این مجسمه مردی به نام "سخمکا" بازرس مکاتبان دربار سلطنتی را نشان می‌دهد. این اطلاعات بر روی پایه مجسمه حکاکی شده است. در یک سمت این مجسمه همسر او "Sitmeit" نشسته و یک پای مجسمه را به نماد محبت در دست دارد، و در سمت دیگر پسر او "Seshemnefer" که یک گل نیلفور آبی، نمادی از "تولد دوباره" در مصر باستان را به دست گرفته نقاشی شده است. این مجسمه‌ها که در مقبره‌های مصر باستان قرار داده می شد، نمادی از زندگی بعدی فرد در دنیای پس از مرگ هستند.
این مجسمه توسط دومین مارکی نورت هامپتون که در سال های 1849 و1850 به مصر سفر کرده بود خریداری شده و سپس در سال 1880 توسط مارکی سوم و یا چهارم به موزه نورت هامپتون تقدیم شده بود.
جورجیانا اتکن، مدیر بخش عتیقه جات حراج کریستی لندن می‌گوید: " این باعث افتخار کریستی است که این تندیس، که ارزشمندترین تندیس مصری است که تا به حال به مزایده گذاشته‌شده را عرضه کند. این مجسمه که متعلق به 4500 پیش است، در شرایط بسیار عالی قرار دارد و یکی از شاهکارهای هنر مصر باستان محسوب می‌شود."
مجسمه دیگری از "سخمکا" در موزه بروکلین نگهداری می‌شود و نوع حکاکی‌ها در این مجسمه‌ها کاملا شبیه به هم است. هر دو مجسمه در یک دوره زمانی از مصر آورده شده‌اند. دکتر هنری ابوت، مالک اصلی این مجسمه، این تندیس را در سال 1851 از مصر بیرون آورد.
تندیس مصری سخمکا در روز دهم جولای به مزایده خواهد شد و تخمین زده می‌شود که با قیمتی در حدود 7 تا 10 میلیون دلار به فروش خواهد رفت.

پریا پورمند

برگرفته از
مجسمه سِخِمکا
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه