خطر نشست زمین، تخت‌‌‌‏جمشید را تهدید می‌‌‌‏کند

نویسنده:

۱۱:۲۳:۰۸

 بروز خشکسالی‌‌‌‏های مکرر در سال‌‌‌‏های اخیر که افزایش استفاده از آب‌‌‌‏های‌‌‌‏ زیرزمینی را به‌‌‌‏دنبال داشته، سبب نشست بخش وسیعی از محوطه‌‌‌‏ی تخت‌‌‌‏جمشید شده است.

به گفته‌‌‌‏ی کارشناسان، براثر این نشست شکافی به طول ٢٠٠ متر در این منطقه پدید آمده که موجب نگرانی کارشناسان میراث فرهنگی بابت آسیب‌‌‌‏های احتمالی شده است.

این پدیده که به «فروچاله» معروف است، چندی پیش در محوطه‌‌‌‏ی تاریخی «نقش‌‌‌‏رستم» در نزدیکی شهرستان مرودشت نیز اتفاق افتاد.

پروفسور «عزت‌‌‌‏الله رئیسی» پژوهشگر، زمین‌‌‌‏شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه شیراز، درباره‌‌‌‏ی این رخداد‌‌‌‏ گفت: «محوطه‌‌‌‏های میراث جهانی تخت‌‌‌‏جمشید و نقش‌‌‌‏رستم هویت ملت ایران هستند و باید در برابر هرگونه خطرات احتمالی، چه درحال و چه در آینده حفظ شوند. یکی از این خطرات پدیده‌‌‌‏‌‌‌‏ی نشست زمین است که تحت تأثیر فعالیت‌‌‌‏های انسانی از قبیل برداشت بی‌‌‌‏رویه‌‌‌‏ی آب زیرزمینی می‌‌‌‏تواند رخ دهد.»

به عقیده‌‌‌‏ی پروفسور رئیسی، پدیده‌ی نشست در این نقطه از استان فارس در فاصله‌ی سال‌های ١٣٨٦ تا ١٣٨٨ اتفاق افتاده؛ اما در سال ١٣٩١ خود را نشان داده و اکنون در فاصله‌ی ٢٠٠ متری از محوطه‌ی اصلی تخت جمشید، شکافی موازی به طول نزدیک به ٢٠٠ متر، عرض ١ متر و عمق حداکثر ١ متر ایجاد شده است.

این پژوهشگر همچنین اظهار داشت: «برای پیش‌‌‌‏گیری از نشست، تنها راه جلوگیری از افت سطح آب زیرزمینی است که مستلزم مسدود کردن چاه‌‌‌‏های غیرمجاز، نصب کنتور هوشمند برای کنترل برداشت آب، افزایش راندمان آبیاری، عدم حفر چاه جدید و جلوگیری از کف‌‌‌‏شکنی چاه‌‌‌‏های موجود است.»

مهر

برگرفته از
تخت‌‌‌‏جمشید
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه