مجموعه تاریخی شوش درآستانه ثبت جهانی

نویسنده:

۱۲:۲۸:۵۵

شهر باستانی شوش که در بخش معماری و باستان‌‌‌‏شناسی قدمت هفت هزار ساله دارد، پایتخت ایلامیان بوده و پس از سقوط ایلامیان به مدت چهار قرن در جایگاه مهم‌‌‌‏ترین پایتخت هخامنشیان در جهان شناخته می‌‌‌‌‏شود. اما اخیرا به دلیل بی‌‌‌‌‏توجهی، بخشی از این شهر باستانی به خانه‌‌‌‌‏ها‌‌‌‌‏ی مسکونی و مغازه تبدیل شده است.

به گزارش همشهری، معاون میراث فرهنگی چندی پیش در بازدید ازاین محوطه باستانی از ثبت جهانی شوش به‌‌‏عنوان آبروی ایران نام برد و اکنون در آستانه نشست یونسکو در دوحه قطر، قرار است در مورد ثبت جهانی شهر سوخته به‌‌‏عنوان تنها پرونده ایران در این سازمان تصمیم بگیرد.

بنا‌‌‏بر‌‌‏این گزارش، مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان نیز به شهر شوش رفته است تا درمورد جلب مشارکت مردمی برای تسریع روند ثبت جهانی محوطه تاریخی این شهر با امام جمعه ومسئولان شهر شوش مذاکره کند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان و امام جمعه شهر شوش هر دو بر جلب مشارکت مردمی برای ثبت جهانی شدن شوش توافق کرده‌‌‌‏اند، اما جزئیاتی از چگونگی مشارکت مردمی در ثبت جهانی شوش اعلام نشده و مشخص نیست که این مشارکت چه کمکی به پروسه ثبت جهانی شوش می‌‌‌‌‏کند.

برگرفته از
مجموعه تاریخی شوش
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه