سَرَک‎کشی از نوع آنلاین… پیشه این روزهای ما

نویسنده:

۰۴:۳۵:۴۸

گاهی اوقات هست که دلمان می‌خواهد در مورد فرد خاصی اطلاعات بیشتری به دست آوریم. قبل از اینکه چیزی به نام اینترنت وجود داشته باشد، تنها گزینه موجود این بود که از دفتر تلفن افراد دیگر یا راهنمای تلفن (چیزی شبیه کتاب اول) استفاده می‌کردیم. البته اگر اطلاعات شخص مورد نظر در آن ثبت شده بود.

آنهایی که پول بیشتر یا هدف مهم‌تری دارند باید به شرکت‌هایی که متخصص جست‌وجو یا پیدا کردن سابقه افراد هستند پول بپردازند. این روزها، خیلی از سرویس‌های آنلاین یافتن آدم‌ها و پیدا کردن اطلاعات شخصی‌ یا حرفه‌ای آنها را مثل آب خوردن و با سرعت تمام‌تر میسر کرده است. شما به این کار چه می‌گویید؟ جاسوسی؟ کنجکاوی؟ یا فضولی آنلاین؟ با توجه به اهداف خاص، برچسبی که روی آن می‌‎گذاریم متفاوت است.

internet-reputation-management-company-australia

چرا مردم اطلاعات دیگران را جست‌وجو می‌کنند؟

خب، دلایل متفاوتی وجود دارد که چرا افراد به دنبال اطلاعات افراد دیگر می‌گردند و همه جا را سرکشی می‌کنند. بعضی‌ها به دنبال دوستان قدیمی می‌گردند، در جست‌وجوی فامیل یا خویشاوندان گم‌شده خود هستند یا شاید در مورد اوضاع و احوال همکلاسی دوران دبیرستان کنجکاو هستند. برخی شرکت‌ها از جست‌وجوی افراد به عنوان ابزاری برای یافتن سابقه قبلی شریک خاص یا فردی که درخواست استخدام یا کار داده استفاده می‌کنند. گاهی اوقات نیز کنجکاوی ساده یا پیدا کردن اطلاعات جدید در دیگران مردم را به جست‌وجوی آنلاین اطلاعات افراد دیگر وا می‌دارد.

photodune-17466011-surprised-shocked-group-of-people-men-women-texting-on-smart-phone-m

جست‌وجوی آنلاین چگونه است؟

وب سایت‌های جست‌وجوی اطلاعات افراد سرویس‌های اطلاعاتی از منابع مختلف هستند. این منابع عبارت‌اند از سازمان‌های دولتی، بانک یا ارگان‌های خصوصی. برخی از سایت‌های جست‌وجوی افراد پایگاه اطلاعاتی خود را مثلاً چند بار در هفته آپدیت و به‌ روز می‌کنند اما برخی دیگر چند بار در سال به‌روز می‌شوند. به دنبال سایت‌های جست‌وجویی باشید که گسترده‌ترین شبکه و در نتیجه بزرگ‌ترین پایگاه اطلاعاتی را دارد و به صورت مرتب به‌روز می‌شود.

rtr3rk9t

از کجا شروع کنم؟

بدیهی‌ترین راه برای شروع، که هم سریع است و هم ارزان، وب سایت گوگل است. حدود ۷۰ درصد از کاربران اینترنت برای یافتن اطلاعات به سراغ موتور جست‌وجوی گوگل می‌روند. در حال حاضر، این وب سایت فرمانروای بی‌همتای جست‌وجو در وب است. نتایج گوگل می‌تواند برای هدفی نظیر جست‌وجوی افراد بسیار دقیق باشد. هر چه اطلاعات خاص‌تر وارد کنید، اطلاعات مرتبط‌تری به شما می‌دهد. تنها جایی که گوگل کم می‌آورد زمانی است که با چندین نام مشابه بدون هیچ معیار بیشتر و خاص‌تری مواجه می‌شود.

اگر گوگل نتوانست از پس این کار بربیاید، وب‌سایت‌های دیگری نیز برای جست‌وجوی آنلاین افراد هستند. فقط کافیست عبارت people search را در نوار جست‌وجوی گوگل وارد کنید و همه نتایج جست‌وجو را مشاهده کنید تا متوجه شوید که این حوزه از صنعت چقدر رقابتی است.

 

اولین راه برای پیدا کردن افراد این است که به وسیله نام شخص و کشور یا شهر محل زندگی او به دنبال اطلاعات فردی‌اش بگردیم. ممکن است نتایج مختلفی ارائه شود که خیلی در مقایسه با White Pages استاندارد مفید نباشد. عوامل دیگری که به یافتن اطلاعات کمک می‌کند وارد کردن شماره تلفن و آدرس ایمیل است. با این حال، اگر از یک سرویس جست‌وجوی افراد استفاده می‌کنید، احتمال دارد شماره تلفن فرد مورد نظر یا آدرس ایمیل وی را نداشته باشید.

 

برخی سرویس‌ها با استفاده از آدرس ایمیل یا به تازگی با کمک شبکه‌های اجتماعی خدمات جست‌وجو ارائه می‌دهند. این سرویس‌ها معمولاً بهترین نتایج را عاید شما نمی‌کنند و فقط هر از گاهی درست از آب درمی‌آیند. زیر امکان تغییر آدرس ایمیل یا عدم استفاده از شبکه‌های اجتماعی خاص یا حذف کامل حساب کاربری همیشه وجود دارد.

 

و در نهایت اینکه هیچ کدام از وب سایت‌های جست‌وجو نمی‌توانند صد در صد اطلاعات دقیقی در مورد افراد مورد نظرتان به شما ارائه دهند. زیرا حوزه جست‌وجوی افراد کاملاً جدید است و به سختی می‌توان اطلاعات قابل اطمینان و صحیح را از اطلاعات غیرقابل اطمینان و واهی متمایز کرد. بهترین راه این است که در مورد خود سرویس‌های جست‌وجوی افراد تحقیقاتی انجام دهید تا ببینید که شکایتی علیه آن شرکت خاص وجود داشته است یا نه. کمی جست‌وجو و وقت گذاشتن می‌تواند در نهایت شما را از سردرگمی و گیج شدن نجات دهد.

برگرفته از
How Life Works
لینک کوتاه

دیدگاه