کفش به عنوان اثری هنری

نویسنده:

۱۲:۲۳:۰۳

 

لیزا اسنوک طراح گرافیک آلمانی و گرداننده موزه مجازی کفش است. او همچنین مسئول نمایشگاه Shoeting Stars است که در موزه Hundertwasser برگزار خواهد شد. او در مورد این نمایشگاه و علاقه خود به کفش‌ها صحبت می‌کند که با هم می‌خوانیم.

"من از وقتی که نمی توانستم راه بروم علاقه زیادی به کفش داشتم. مادرم یک جفت کفش پاشنه بلند ایتالیایی داشت، من هنوز این کفش ها را دارم. وقتی 4 سالم بود با این کفش‌ها بازی می‌کردم.
من جمع کردن عکس از کفش‌های متفاوت را 25 سال پیش با یک کارت پستال شروع کردم که طرح rocking horse design از ویویان وست‌وود را داشت. سایت موزه مجازی کفش را در سال 2004 راه اندازی کردم، و حالا دانشجویان از سراسر دنیا کارها و پروژه های خود را برای من می‌فرستند و در این سایت حدود 4000جفت کفش وجود دارد.
بعد ار موفقیت چشمگیر این نمایشگاه در موزه‎های اولم و لایپزیگ، موزه‌های بین‌المللی در کشورهای دیگر هم علاقه خود را برای برپایی این نمایشگاه نشان داده‌اند."
اسنوک می‌گوید.: "کفش می‌تواند کالایی باشد که ما هرروز استفاده می کنیم، یا به سادگی به یک اثر هنری تبدیل شود. با یک جفت کفش شما می‌توانید کل ترکیب لباس خود و شخصیت خود را عوض کنید. اگر من کفش‌های پاشنه بلندی بپوشم، نسبت به زمانی که کفش های اسپرت کتانی بپوشم آدم کاملا متفاوتی خواهم بود. کفش ها نیمی طراحی و نیمی هنر هستند. هرکسی میتواند در یک جفت کفش چیزی-مثل رنگ، شکل و یا جنس- را پیدا کند و دوست بدارد."
او همچنین در مورد طراحی کفش‌ها و هنرمندانی که کارهایشان به نمایش گذاشته خواهند شد گفت: "برای من، شاخص‌ترین طراحی‌ها، طراحی‌های ویویان وست‌وود هستند که کار خود را با آن‌ها شروع کردم، و همچنین کفش های الکساندر مک‌کویین که طراحی آن‌ها کاملا متفاوت و عجیب است. من دوست دارم که در طراحی‌ها حس طنز هم وجود داشته باشد. طراح اسراییلی "کوبی لیوای" کفش‌هایی با شکل موز، دوچرخه و سبدهای خرید سوپرمارکت طراحی کرده است. ما در نمایشگاه Shoeting Stars کفش‌های طراحی شده توسط او که به شکل کوسه هستند را به نمایش خواهیم گذاشت. همچنین Iris van Herpen یکی از پیشروترین طراحان امروز است. او هنرمند تاکسیدرمیستی است که پاهای حیوانات را تبدیل به کفش می‌کند. بعضی از مردم ممکن است به کارهای او اعتراض کنند، ولی همین مردم هرروز کفش‌هایی از چرم گاو می‌پوشند بدون اینکه متوجه این حقیقت باشند."

پریا پورمند

برگرفته از
کفش به عنوان اثری هنری
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه