یک رکورد عجیب گینس

نویسنده:

۱۲:۴۳:۲۶

یک مجموعه‌دار با جمع‌آوری ۱۲۰۰ تکه مدفوع فسیل‌شده رکورد گینس را به نام خود ثبت کرد.

جورج فراندسِن، از زمانی که دانشجوی دیرینه‌شناسی بود، مدفوع‌های ماقبل تاریخ را گردآوری می‌کرد.

این مجموعه شامل ۱۲۷۷ تکه مدفوع ماقبل تاریخ است که البته به نظر نمی‌رسد چیزی باشد که ارزش جشن گرفتن را داشته باشد اما این که یک نفر مجموعه‌ای از مدفوع‌های باستانی را در اختیار داشته باشد یک رکورد جدید گینس به حساب می‌آید.

جرج فراندسن اهل ایالات متحده امریکاست و در رشته دانشگاهی دیرینه‌شناسی تحصیل کرده. او از همان زمان جمع‌آوری مدفوع‌های فسیل‌شده را آغاز کرده است. اکنون، مجموعه او شامل انواع مختلفی از ۱۵ ایالت امریکا و ۸ کشور در سراسر دنیا می‌شود. این ۱۲۷۷ تکه در موزه فلوریدای جنوبی در برادنتون فلوریدا مستند شده و عنوان بزرگترین مجموعه‌دار کودسنگ یا مدفوع فسیل‌شده را با ثبت رکورد گینس کسب کرده است.

فراندسن در مراسم ثبت رکورد گینس گفت: «چیزی که مرا علاقه‌مند به جمع‌آوری کودسنگ‌ها می‌کرد داستانی بود که در مورد زندگی و اکوسیستم خود به همراه داشتند. هیچ فسیل دیگری مثل این کودسنگ‌ها نمی‌تواند به شما چنین اطلاعات ارزشمندی بدهد.»

این مجموعه‌دار توضیح داد که فسیل مدفوع حاوی اجزا و چیزهایی است که حیوان هضم کرده. این اجزا از تکه‌های گیاهان تا استخوان و پولک و حتی گاهی دندان متغیر است.

به گفته وی، ممکن است برخی در مورد مجموعه‌داری مدفوع کمی اکراه داشته باشند یا احتیاط کنند اما کودسنگ‌ها مثل سنگ هستند و اصلاً بو ندارند.

بزرگترین تکه مدفوع در مجموعه او نامش Precious (نفیس) است که به شکل واقعی کودسنگ شده است و ۱٫۹۲ کیلوگرم وزن دارد. منظور از شکل واقعی همان شکلی است که ۲۰ میلیون سال پیش درست شده است.

به گفته رکورد جهانی گینس، این کودسنگ مربوط به دوره تِرشیاری یا دوره سوم حیات روی کره زمین است که بین ۲۳٫۸ میلیون تا ۵٫۳ میلیون سال قبل بوده و در کالیفرنیای جنوبی یافت شده است. یک گونه از تمساح‌های غول‌پیکر که ۶ متر طول داشتند این مدفوع ماقبل تاریخ را تولید کرده‌اند.

فراندسن می‌گوید: «ارزش کودسنگ‌ها از چند دلار تا چندین هزاردلار متغیر است. مثلاً در سال ۲۰۱۴ درازترین کودسنگ یافت‌شده در مزایده با قیمتی بیش از ۱۰ هزاردلار به فروش رفت. ابعاد، ظاهر متفاوت، موج و شکن‌ها و حفظ ظاهر کلاسیک باعث ارزشمند و گران‌تر شدن یک کودسنگ می‌شود.»

 

 

برگرفته از
livescience
لینک کوتاه

دیدگاه