افشای راز ۲ هزار ساله یک مومیایی!

نویسنده:

۱۱:۴۵:۲۲

تصاویر اسکن‌‌شده با وضوح بالا از یک تمساح مومیایی‎ شده در مصر رازی را بر ملا کرد که این تمساح حدود ۲ هزار سال زیر قنداق مومی خود پنهان کرده بود.

زیر بانداژهای این مومیایی چندین مسافر قاچاقی جا خوش کرده بودند! چند دو جین بچه تمساح که هر کدام جداگانه قنداق (مومیایی) شده بودند.

اسکن‌های اولیه‌ای که در سال ۱۹۹۶ انجام شد و نشان داد این تمساح غول‌پیکر ۳ متر طول دارد، در واقع دو تمساح جوان هستند که کنار هم قرار گرفته و به شکل یک تمساح بزرگتر مومیایی شده‌اند.

اما آن اسکن‌ها همه ماجرا را بازگو نمی‌کردند. به تازگی، وقتی اسکن‌های پیشرفته‌تر با دقت بسیار زیادی موشکافی شدند، تمساح‌های مخفی سر از تاریکی بیرون آوردند.

crocodile_mummy_01

این تمساح مومیایی بخشی از مجموعه مصریان در موزه ملی آثار باستانی هلند است. دانشمندان این موزه اسکن‌های اشعه ایکس سه‌بعدی و جدیدی بر روی این مومیایی انجام دادند و با همکاری گروه سوئدی تصویرسازی Interspectral توانستند یک مدل دیجیتال از آن را به شکل یک کالبدشکافی مجازی به تصویر بکشند تا بازدیدکنندگان بتوانند لایه‌های زیرین مومیایی را مشاهده کنند و ببینند که چه چیزی در پس این باندهای مومی شده وجود دارد:

۵۰ بچه تمساح در محل اتصالات طناب‌ها که دو تمساح جوان را کنار هم محکم نگه می‌داشت پیچیده شده‌ بودند.

sobek_oxford

به عقیده مصرشناسان این موزه، احتمالاً همه آنها با همدیگر مومیایی شدند تا به خدای تمساح‌ها که Sobek نام دارد پیشکش شوند و قرار گرفتن گیاهان اضافی، چوب و طناب و چیزهای دیگر در کنار هم طوری بود که آنها را به عنوان یک تمساح غول‌پیکر مجسم می‌کرد.

kom_ombo_sobek_0320

از سال ۱۹۹۶ که این مومیایی برای اولین بار اسکن شد، فناوری توموگرافی با اشعه ایکس (پرتونگاری مقطعی) خیلی پیشرفت کرده است. با این که اطلاعات به دست آمده جزییات بیشتری را نسبت به اسکن‌های دیگر نشان می‌دهد اما هنوز نیاز به تفسیر بیشتری هست. به گفته مؤسس شرکت Interspectral، کلیز اریکسون، یکی از متخصصان در حال کار بر روی اطلاعات حاصله است زیرا وقتی روی تصویر زوم کرد جزییات غیرمعمولی را به صورت اتفاقی مشاهده می‌کرد که نشان می‌داد یک اسکلت خیلی کوچک دیده می‌شود.» وی در ادامه افزود: «این نتایج حاصل ترکیب سخت‌افزار خوب (اسکنر)، نرم‌افزار خوب (Inside Explorer)، چشمان خوب و شانس است.»

برای اکتشافات غیرتهاجمی مانند این مورد، محققان و محافظان موزه از انواع فناوری‌های تصویربرداری استفاده می‌کنند که شامل اسکن لیزری، فوتوگرامتری، سی.تی اسکن و لیدار (تشخیص نور و محدوه) است. اما فقط سی.تی اسکن است که می‌تواند ساختارهای داخلی و خارجی را به شکل سه‌بعدی نمایش دهد. در این موارد، اسکن‌ها به محافظان موزه ملی آثار باستانی هلند امکان مشاهده جزییات مومیایی را که قبلاً غیرقابل تشخیص بوده است را می‌دهد تا اطلاعات جدید و هیجان‌انگیزی در مورد این هنر دست‌ساز مهم به دست آورند.

از ۱۸ نوامبر، تصاویر مجازی از این تمساح مومیایی شده در گالری موزه به نمایش عموم در آمده است.

capture_babycrocs_03 capture_babycrocs_04 capture_babycrocs_05
crocodile_mummy_02 crocodile_mummy_03 crocodile_mummy_04

برگرفته از
livescience
لینک کوتاه

دیدگاه