فوت و فن‌های متفاوت درست کردن قهوه

نویسنده:

۰۳:۵۹:۴۵

قَهوه نوعی نوشیدنی رایج است که از دانه‌های بوداده و آسیابشدهٔ گیاه قهوه به دست می‌آید. گیاه قهوه بومی مناطق نیمه‌گرمسیری آفریقا و برخی از جزایر جنوب و جنوب شرق آسیا است، این گیاه از آفریقا به سایر نقاط جهان پراکنده شد و در حال حاضر در بیش از ۷۰ کشور کشت می‌شود که در درجهٔ اول مناطق استوایی آمریکا، جنوب شرقی آسیا، هند و آفریقاست، هنگام رسیدن میوهٔ گیاه قهوه، دانه‌های قهوه را برداشت، پردازش و در نهایت خشک می‌کنند. دانه‌های قهوهٔ خشک شده به درجات مختلف بو داده می‌شوند، بسته به عطر و طعم مورد نظر، درجه‌بندی‌های مختلفی برای این محصول در نظر گرفته شده است، قهوه کمی اسیدی است و می‌تواند به علت داشتن کافئین بالا موجب تحریک انسان گردد. برای درست کردن یک قهوه خوشمزه با ما همراه باشید.

 

 فرنچ پرس

carrier_roasting_french_press

درست کردن قهوه با قهوه‌ساز فرنچ پرس روغن‌های طبیعی پُرارزش قهوه را که فیلتر‌های کاغذی به خود جذب می‌کنند حفظ می‌کند و طعمی کامل از قهوه با غلظتی بالا و قوی به شما می‌دهد.

 

 

روش درست کردن به صورت گام به گام

how-to-make-french-press-coffee

۱. نوع آسیاب و میزان مورد استفاده

از قهوه آسیاب شده بصورت دانه درشت استفاده کنید (دانه‌های آسایب شده قهوه باید اندازه‌ای شبیه به دانه‌های نمک دریایی در قهوه‌ساز فرنچ پرس شما داشته باشند). برای هر ۳/۴ پیمانه آب (۱۷۸ میلی‌لیتر) دو قاشق غذاخوری از این قهوه استفاده کنید.

 

نکته: قهوه مانند بیشتر مواد خوراکی عمر مفیدی دارد. همیشه آن را در اندازه‌های کم خریداری کنید تا همیشه از اوج تازگی آن لذت ببرید.

 

۲. اضافه کردن آب داغ

قهوه‌ساز فرنچ پرس خود را با آبی داغی که از لحظه جوش پایین آمده پُر کنید (آب را جوش بیاورید، از روی گاز بردارید و بگذارید ۳۰ ثانیه خنک شود) و مطمئن شوید که آب تمام دانه‌های آسیاب شده را خیس کرده.

 

نکته: برای بدست آوردن بهترین طعم قهوه‌تان از آب فیلتر شده یا آب معدنی استفاده کنید.

 

۳. گذاشتن دسته پرس و دم دادن

دسته پرس را روی قهوه‌ساز قرار بدید بدون اینکه به پایین فشار بدید و بگذارید قهوه برای ۴ دقیقه دم بکشد.

 

۴. فشار دادن و ریختن قهوه

دسته پرس را به آرامی به پایین فشار دهید تا به کف قهوه‌ساز فرنچ پرس برسد و سپس از خوردن قهوه خود لذت ببرید.

 

 

قهوه فیلتر شده

silverton-action-19

قهوه فیلتر شده روشی ساده و زیبا برای دم کردن یک فنجان قهوه است که ظاهر و عطر و طعمی کامل را دارد.

 

 

روش درست کردن به صورت گام به گام

 

۱. اندازه‌گیری و جوش آوردن

آب لازم برای دم کردن و یک مقدار بیشتر برای آبکشیدن فیلتر را اندازه‌گیری کنید و جوش بی‌آورید.

 

۲. از پیش نم دار کردن فیلتر

برای مدت کوتاهی فیلتر کاغذی را با آب داغ آب بکشید و آب را دور بریزید. این کار به قهوه شما خالصترین عطر و طعم ممکن را می‌دهد.

 

۳. اندازه‌گیری و آسیاب کردن

سپس قهوه خود را اندازه‌گیری کنید. برای قهوه فیلتر شده، از دانه‌های آسیاب شده برای فیلتر کاغذی استفاده کنید. تقریبا اندازه دانه‌های آسیاب شده یک دست و شبیه به دانه‌های شکر باید باشند. برای هر ۳/۴ پیمانه آب (۱۷۸ میلی‌لیتر) دو قاشق غذاخوری قهوه استفاده کنید.

 

۴. ریختن و مکث کردن

از آبی داغی که از لحظه جوش پایین آمده (آب را جوش بیاورید، از روی گاز بردارید و بگذارید ۳۰ ثانیه خنک شود) استفاده کنید و قیف را تا نصفه پر کنید تا دانه‌های آسیاب شده را خیس کنید. ۱۰ ثانیه مکث کنید و بگذارید قهوه بشکفد (گازهای قهوه بیرون بی‌آید). این باعث می‌شود آب بصورت مساوی در قهوه تقسیم شود و باعث ایجاد طعم می‌شود.

 

۵. کامل کردن ریختن و لذت بردن

به آرامی باقی مانده آب را بصورت دایره‌های کوچک اضافه کنید تا تمام سطح را پوشش دهید. و از خوردن آن لذت ببرید.

 

نکته: برای یکنواختی بیشتر در قهوه فیلتر شده شما، از یک تایمر استفاده کنید. درست کردن یک فنجان قهوه باید ۳ دقیقه طول بکشد.

 

دم کردن به روش چکاندن (دستگاه قهوه ساز)

productstory_brewsense_coffee_main

دم کردن قهوه به روش چکاندن روشی بی‌دردسر برای درست کردن قهوه‌ای عالی ست. شما با دانه‌های با اندازه آسیاب درست و آب خالص می‌توانید یک فنجان قهوه عالی را در قهوه‌ساز دم کنید.

روش درست کردن به صورت گام به گام

 

۱. انتخاب درست میزان آسیاب

برای دستگاهی با فیلتری صاف در کف از دانه‌های آسیاب شده متوسط با دانه‌هایی که شبیه به دانه‌های نمک دریایی هستند استفاده کنید. برای فیلترهای قیفی شکل از دانه‌های آسیاب شده یکدستتر که شبیه به دانه‌های شکر هستند استفاده کنید.

 

۲. اندازه گرفتن

برای هر ۳/۴ پیمانه آب (۱۷۸ میلی‌لیتر) دو قاشق غذاخوری قهوه استفاده کنید.

 

۳. دم کنید و لذت ببرید

 

نکته: بهترین حالت قهوه دم کرده وقتی ست که تازه درست شده است. پس به اندازه‌ای که در آن لحظه خواهید خورد درست کنید. گرم کردن دوباره قهوه طعم را خراب می‌کند.

 

اینفوگرافی ۳۸ روش آماده سازی قهوه

۱-larger

برگرفته از
starbucks
لینک کوتاه

دیدگاه