سه راه عالی برای درمان سریع سرماخوردگی

نویسنده:

۰۱:۳۹:۴۰

دِرک هِنری، مربی « سلامتِ کل‌‏نگر » برای درمان بدن است. سلامت کل‌‏نگر نیز شاخه‌‏ای از طب کل نگر است که برای کمک به بهبود سلامتی افراد، کل وضعیت جسمی، روانی و عاطفی آنها را درنظر می‌‏گیرد و معتقد است که هر فرد با ایجاد تعادل مناسب بین این اجزای جدانشدنی وجودش، می‌‏تواند به سلامت بهینه دست یابد.

هم‌‏زمان با شروع فصل زمستان، به سیستم ایمنی بدن بار بیشتری تحمیل می‌‏شود. زیرا از یک طرف هوا سردتر شده و از طرفی تاثیر عوامل حمایت کننده سیستم ایمنی، کمتر شده است؛ عواملی مثل تابش آفتاب گرم روی پوست بدن. پس فصل سرما با دردسرهای همیشگی‌‏اش مثل سرماخودگی و عطسه و سرفه در پیش است و مردم با سبدی از انواع داروهای بدون نسخه « داورهای بدون نیاز به تجویز پزشک »، به استقبال آن می‌‏روند.

به‌‏جای استفاده از داروها و ترکیبات شیمیایی، این مقاله سه روش طبیعی به شما پیشنهاد می‌‏کند تا با کمک آنها از شر سرماخوردگی و آنفولانزای این فصل خلاص شوید:

استفاده از گیاهان، روغن‌‏ها و مواد غذایی ضد ویروس و ضد باکتری

برای این‌‏که به سیستم ایمنی بدن خود کمک کنید که سرماخوردگی یا آنفولانزا را ازبین ببرد، اولین مساله‌‏ای که باید مدنظرتان باشد، حذف عفونت موجود در بدن است. این کار از روش‌‏های زیادی قابل انجام است، اما یکی از ساده‌‏ترین راه‌‏حل ‌‏ها، مصرف مواد غذایی و گیاهانی است که خاصیت ضد ویروسی و ضد باکتری قوی دارند.

ingvers1

چند گیاه و ماده غذایی، با خاصیت قوی ضد ویروس :

سیر
زنجفیل
کِرَن بری « نوی میوه مفید و قرمز رنگ از خانواده توت‌‏ها، که در شمال آمریکا و کانادا کشت می‌‏شود. »
دارچین
عسل خام « منظور عسلی است که مستقیما از کندودار تهیه شده باشد، مواد طبیعی این نوع عسل بهتر حفظ شده است زیرا فرایندهای تولیدی کارخانه یا گرمایی روی آن انجام نشده است. »
گیاه آکیناسه « سرخارگل »
گیاه پائودارکو « درواقع نوعی چای گیاهی است که از درختان مناطق گرم آمریکای جنوبی و مرکزی تهیه می‌‏شود. »
روغن مرزنجوش « آویشن کوهی »

چند گیاه و ماده غذایی معمول، با خاصیت ضد باکتری :

سیر
پیاز
زردچوبه
زنجبیل
لیمو
فلفل قرمز
دارچین
نعناع
اگر ترکیبی از این گیاهان و مواد غذایی را مصرف کنید، ویروس‌‏ها و باکتری‌‏ها تاحد زیادی از بین رفته و درنتیجه سیستم ایمنی بدن‌‏ تقویت می شود. آنها را طوری برای مصرف آماده کنید که حالت خام‌‏شان حفظ شود تا موادمغذی‌‏شان به‌‏راحتی جذبِ بدن شوند؛ موادی که بدن را دربرابر سرماخوردگی به سلاحی جادویی مجهز می‌‏کنند.

می‌‏توانید از اسانس‌‏ها « روغن‌‏های فرار » نیز برای مقابله با سرماخوردگی یا آنفولانزا استفاده کنید، مثل اسانس اکالیپتوس، نعناع، زنجبیل و لیمو.

ویتامین ث

ویتامین ث نقش مهمی در حفظ سلامتی و کارایی سلول‌‏های ایمنی بدن دارد. این سلول‌‏ها برای مبارزه با هرنوع عفونتی در بدن اهمیت زیادی دارند، که سرماخوردگی را هم شامل می‌‏شود. آنها برای زنده ماندن و مقاومت در برابر حمله میکروب‌‏های بیماری‌‏زا، به ویتامین ث نیاز دارند. درعین‌‏حال ویتامین ث نقش آنتی هیستامین « ضدحساسیت » نیز دارد و علایم مرتبط با تب، سرماخوردگی و آنفولانزا را کاهش می‌‏دهد.

بعضی منابع غذایی عالی و سرشار ازویتامین ث عبارتند از : کامو کامو « میوه ای به رنگ ارغوانی که شبیه گیلاس است »، گیلاس آسِرولا « نوعی گیلاس است که گفته می‌‏شود بیش از تمام انواع منابع غذایی ویتامین ث دارد ودرخت آن در مناطق گرم آمریکای جنوبی و مرکزی رشد می‌‏کند. »، گواوا « میوه‌‏ای است که در برخی مناطق گرمسیری ایران مثل بعضی شهرهای سیستان‌‏و‌‏بلوچستان کشت می‌‏شود و در زبان آنها به زیتون محلی نیز معروف است. »، فلفل ها و کلم‌‏برگ. سایر منابع معمول ویتامین ث نیز عبارتند از : پرتقال، لیمو، کیوی، انواع خربزه و آناناس.

پروبیوتیک‌‏ها

پروبیوتیک، کلمه‌‏ای است که از زبان یونانی گرفته شده و به معنای « برای زندگی » است. فراورده‌‏های پروبیوتیکی، باکتری‌‏هایی دارند که مصرف آنها اثرات خوبی در سلامت فرد مصرف‌‏کننده دارد. سازمان جهانی بهداشت نیز اصطلاح پروبیوتیک را برای « موجودات زنده‌‏ای » به‌‏کار می‌‏برد که اگر به‌‏مقدار کافی مصرف شوند، اثرات سلامتی آور و مفیدی برای میزبان خود دارند.

پروبیوتیک‌‏ها در تنظیم و حفظ تعادل محیط داخلی بدن نقش مهمی دارند. آنها باعث می‌‏شوند که روده‌‏های قوی‌‏تروسالم‌‏تری داشته باشیم که آن هم به نوبه خود سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند؛ و البته تقویت سیستم ایمنی جهت دفع میکروب‌‏های بیماری‌‏زا، عاملی کلیدی است.

apple-cinnamon-tea-1920x1200

پروبیوتیک‌‏ها مواد ضد باکتری نیز تولید می‌‏کنند، که باکتری‌‏های مضرِ مولد بیماری را کشته یا غیرفعال می‌‏کنند. آنها به سه طریق این کار را انجام می‌‏دهند : ۱- میزان اسیدیته محیط روده را تغییر می‌‏دهند، در نتیجه محیط برای رشد باکتری‌‏های بیماری‌‏زا نامساعد می‌‏شود، ۲- مواد مغذی مورد نیاز باکتری‌‏های مضر را مصرف می‌‏کنند، ۳- مواد آنتی‌‏بیوتیکی « ضدباکتری » تولید می‌‏کنند.

بعضی منابع غذایی سرشار از پروبیوتیک عبارتند از : سبزی‌‏جات تخمیر شده « مثل خیارشور و شوری‌‏های خانگی که با آب‌‏نمک تهیه می‌‏شوند. » ، کفیر نارگیل « از راه تخمیر شیرِ نارگیل یا آب نارگیل تهیه می‌‏شود » و سرکه سیب.

یکی از موثرترین راه‌‏ها برای از بین بردن سرماخوردگی یا آنفولانزا این است که برخی از این مواد غذایی مقوی را طوری با هم ترکیب کنید که در خام‌‏ترین و خالص‌‏ترین حالت خود باقی بمانند. با این روش، نه‌‏تنها مواد مغذی موجود در آنها اثر یکدیگر را تشدید می‌‏کنند، بلکه تا بیشترین حد ممکن جذبِ بدن می‌‏شوند.

برگرفته از
ET
لینک کوتاه

دیدگاه