از کران تا بیکران!

نویسنده:

۰۷:۲۰:۳۶

بی‌نهایت، بیکران، نامحدود یا بی‌انتها! تعریف دقیق این واژه‌ها چیست؟ اصلاً چه شکلی هستند؟ هر چند نمی‌توان آنها را متصور شد اما در تصاویری که ارائه می‌دهیم می‌توانید آنها را تا حدودی تجسم کنید.

infinity-env-1

محیط بیکران؛ اثر هنری داگ ویلر که در گالری دیوید زیرنِر در نیویورک به نمایش درآمد.

این اثر هنری حس فضای بیکران را القا می‌کند.

infinity-env-2

اثر هنری داگ ویلر در گالری دیوید زیرنر در نیویورک

infinity-env-3

رنگ نور در “محیط بیکران” هر نیم ساعت یک بار تغییر می‌کند.

اثر هنری داگ ویلر در گالری دیوید زیرنر در نیویورک

mosque-arabesque4

هنر اسلامی از تکرار عناصری مانند گل‌های هندسی یا طرح‌های گیاهی استفاده می‌کند. این طرح‌ها که اسلیمی خوانده می‌شوند نمادی از برتری داشتن، لاینفک بودن و ذات لایتناهی و بیکران خدا هستند. یکی از نظریات پیرامون طرح‌های اسلامی، که هنوز هم در مورد آن بحث می‌شود، این است که هنرمندان عمداً در طرح‌های اسلیمی خطا می‌کنند تا خضوع و فروتنی خود را در برابر خدا نشان دهند؛ در واقع آنها می‌خواهند بگویند که تنها خداست که می‌تواند بی‌عیب‌ونقص همه چیز را بیافریند. تصویری که مشاهده می‌کنید سقف مسجد شیخ لطف الله در شهر اصفهان است که در قرن ۱۷ ساخته شده.

loftallah-mosque5

پشت بام مسجد شیخ لطف الله در اصفهان که در قرن ۱۷ ساخته شده است. تکرار استادانه الگوها با تزییناتشان نمادی از بیکران و ابدیت هستند. فلاسفه اسلام این نمادها را با خدا برابر می‌دانند.

multiverse5

جهان حبابی

تأکید هنرمند بر تجسم فرضیه چندجهانی است که بنا بر فرضیات، گستره پهناوری از بی‌نهایت (اگر وجود داشته باشد) شامل تعداد بی‌نهایتی از دنیاهای حبابی است. نوسانات کوانتوم در لحظه که هر دنیای حبابی از خود بروز می‌دهد منجر به این می‌شود که هر کدام ارزش و مقادیر مختلفی از ثابت‌های بنیادی برداشت کنند. به همین علت خواص بسیار متفاوتی دارند.

ouroboros6

یکی دیگر از قدیمی‌ترین مفاهیم ابدیت که از سرزمین مصر نشأت می‌گیرد. یک مار بزرگ یا اژدهای خوابیده که دُم خود را می‌خورد. این موجود که اوروبروس نامیده می‌شود نمادی از طبیعت مدور زندگی و این تصور است که چرخ دوار فلک همیشه ادامه دارد. یکی از نظریاتی که نماد ابدیت در دنیای مدرن امروز نامیده می‌شود عدد ۸ انگلیسی خوابیده است (∞) که از همین اوروبروس سرچشمه گرفته.

chrysopoea_of_cleopatra_7

طرحی از اوروبروس مشهور در یک متن کیمیایی قدیمی به نام “تبدیل کلئوپاترا به طلا” در قرن دوم در اسکندریه مصر. مار اوروبروس دنیا را احاطه کرده است. نیمه‌های مشکی و سفید نمایانگر دوام زندگی هستند.

mandel-brot-set-zoom-8

بخشی از تصویر الگوی مندلبرو یک ساختار دوبعدی بیکران را نمایش می‌دهد که نماد برابری است. وقتی روی لبه‌های این ساختار زوم می‌کنید، هیچ وقت از پیچیدن دست برنمی‌دارند. این پیچیدگی به این دلیل است که الگوی مندلبروت هرگز لبه متناهی و محدود ندارد. در عوض، همین طور به پیچ و تاب‌های نامحدود خود ادامه می‌دهند. لبه این سازه “خودشبیه” هم نامیده می‌شود که به معنی شکل‌ها و الگوهای مشابه به هم در هر میزان از بزرگنمایی است.

mandel-brot-set-zoom-10 mandel-brot-set-zoom-11 mandel-brot-set-zoom-9

روی قسمتی از الگوی مندلبرو که در تصویر می‌بینید بزرگنمایی کنید. الگوی مندلبرو با پیچیدگی بیکرانش یکی از تبلور هندسی مفهوم بیکران و ابدیت است.

infinity-room-house-on-rock12

اتاق بیکران در خانه‌ای روی صخره‌، یک مجموعه معماری منحصربه‌فرد که آلکس جردن آن را طراحی کرده است. این اتاق حدود ۶۶ متر از سطح صخره بیرون زده است؛ بدون اینکه هیچ ستون محافظی داشته باشد.

infinity-symbol-galaxy-13

کهکشان؛ نماد ابدیت

این حلقه گازها و غارها در مرکز راه شیری قرار دارد. حلقه پیچ و تابی درون خود دارد که قابل توجیه نیست و همین ظاهر یک نماد بیکران را به آن داده است.

برگرفته از
live
لینک کوتاه