زمین چه باری را به دوش می‌کشد؟

نویسنده:

۰۴:۳۵:۱۳

تمام مصنوعات ساخت بشر روی کره زمین ۳۰ هزارمیلیارد تن وزن دارد.

به راحتی می‌شود اعتراف کرد که بشر طی سالیان دراز چیزهای زیادی را روی زمین انباشته است. دانشمندان به تازگی کشف کرده‌اند که همه اشیای روی زمین که ساخته دست بشر هستند یک رقم بزرگ و خیره‌کننده را ایجاد کرده‌اند.

به گفته محققان، همه اشیا روی هم technosphere (تکنوسفیر) نامیده می‌شوند که به صورت یکنواخت روی کره زمین پخش شده‌اند. به عبارت دیگر technosphere به هر ۵۰ کیلوگرم از موادی می‌گویند که در یک متر مربع از کره زمین جای گرفته‌اند.

جان زالاسیویز، پروفسور فسیل‌شناسی در دانشگاه لیکِستر انگلستان، گفت: «این رقم بزرگ، تمام سازه‌هایی هستند که بشر برای بقای خود روی کره زمین ساخته است: خانه، کارخانه، مزرعه، معدن، جاده، فرودگاه، بنادر کشتیرانی، سیستم‌های کامپیوتری، به همراه ضایعاتی که دور انداخته شده‌اند.»

وی افزود: « technosphere سیستمی است که جریان‌های دینامیک و انرژی خود را دارد و بشر باید به بقای آن کمک کند.»

ظهور technosphere به عصر جدیدی در زمین‌شناسی مربوط می‌شود که Anthropocene  (آنتروپوسین) نام دارد. یعنی دوره‌ای که بشر شکل زمین را تغییر می‌دهد و از سال ۱۹۵۰ تا کنون بسط پیدا کرده است.

برخلاف زیست‌کره زمین، یعنی بخشی از زمین که به ادامه زندگی کمک می‌کند، technosphere نقش کمرنگی در بازیافت موادی که روی آن انباشته شده است دارد. اجزای technosphere به جای اینکه تجزیه و تبدیل به سوخت شوند، فضای بیشتری از زمین‌های روی کره خاکی را اشغال می‌کنند.

او در ادامه گفت: «ممکن است technosphere از نظر زمین‌شناسی جوان باشد اما تغییران آن رشد پرسرعتی دارد و هم اکنون تأثیر عمیقی روی زمین ما گذاشته است.»

این تحقیقات در ۳۰ نوامبر در مجله The Anthropocene Review به چاپ رسیده است.

برگرفته از
livescience
لینک کوتاه