١٠ اسب شگفت انگیز در تاریخ هنر

نویسنده:

۱۰:۰۳:۰۸

هان گان، Night-Shining White، 750 میلادی
هان گان یکی از بهترین نقاشان دوره تانگ، از اسطبل‌های سلطنتی به صورت منظم بازدید می‌کرد تا حرکات و آناتومی اسب‌ها را مطالعه کند. یکی از قوی‌ترین کارهای او تصویری از Night-Shining White، یکی از اسب‌های مورد علاقه امپراطور ژوان‌زونگ است که بر روی پاهای عقب خود بلند شده و پر از انرژی است. مهرهایی که بر سراسر این نقاشی دیده می‌شود همگی توسط صاحبان و کلکسیون‌دارهایی که این اثر را در طی قرن‌ها در اختیار داشته‌اند، بر روی این طومار زده شده‌است.

 

آلبرشت دورر، "شوالیه، مرگ و شیطان" 1513
آلبرشت دورر، یکی از بزرگترین هنرمندان چاپ دستی، این تصویر گوتیک و زیبا را با تکنیک حکاکی بر روی مس چاپ زده است. این تصویر شوالیه‌ای مسیحی را نشان می‌دهد که سوار بر اسب در حال گذر از کنار مرگ در یک طرف، و شیطان در طرف دیگر است. اسبی که شوالیه بر آن سوار است مانند خود او نجیب و زیباست، در حالی که اسب مرگ خمیده و غیر آراسته است و سرش به زمین می‌ساید.
 

گیوم کوستو، The Marly Horses، 45-1739
این دو مجسمه عظیم مرمری رام‌کنندگان اسب رُمی توسط لویی 14 سفارش داده شده‌اند و اکنون در موزه لوور نگهداری می‌شوند. کوستو برخلاف هنرمندان قبل از خود، عناصر اسطوره‌ای را در این اثر به کار نبرده، و اسب‌های وحشی و رام کنندگان را همان‌گونه که بوده‌اند نشان داده است.

 
جرج استابز، Whistlejacket، 1762
استابز بزرگ‌ترین و دقیق‌ترین هنرمندی که اسب‌ها را به تصویر درآورده است، چگونگی آناتومی اسب ها را خود، با تشریح و کشیدن اجزای اجساد حیواناتی که می‌کشت یاد گرفت. Whistlejacket که در این تصویر با انرژی دیده می‌شود یک اسب مسابقه‌ای بود، و در این نقاشی به صورت شاهانه‌ای به تصویر کشیده شده‌است.

 
ژاک-لویی داوید، ناپلئون از آلپ عبور می‌کند، 1800
داوید نقاش فرانسوی، یکی از انقلابیونی بود که به اعدام لویی شانزدهم رأی داد و مدتی هم در زندان سپری کرد. ناپلئون بناپارت خود سفارش تابلویی داده بود که او را در حالتی آرام سوار بر اسبی آتشین مزاج نشان دهد.
 

ادوارد مانه، The Races at Longchamp، 1866

مانه در این تابلو ظهور طبقه جدید اجتماعی را نشان می‌دهد: طبقه راحت طلب بورژازی. مانه زاویه دید ما را در خط پایان قرار می‌دهد، و اسب‌های مسابقه‌ای به طرف ما می‌شتابند.
 

ادورد مایبریج، Horse in Motion، 1878

مایبریج یکی از پیشگامان عکاسی، نوع جدیدی از شاتر را طراحی کرد که به او اجازه می‌داد در سرعتی بالا عکاسی کند. او با استفاده از چندین دوربین در یک زمان، توانست از یک اسب در حال حرکت عکاسی کند و برای اولین باز ثابت کند که 4 پای این حیوان اصیل هنگام دویدن کاملا از سطح زمین بلند می‌شود.


فرانتس مارک، The Large Blue Horses، 1911

این نقاش اسب دوست آلمانی به همراه واسیلی کاندینسکی یکی از اولین اعضای گروه سوارکار آبی بود که به استفاده از فرم‌های انتزاعی و رنگ‌های جسورانه اعتقاد داشتند. مارک به استفاده از آناتومی دقیق اسب‌ها در کارهایش علاقه‌ای نداشت و فقط می‌خواست به کشیدن زیبایی طبیعی آن ها بپردازد. از نظر او اسب‌ها از انسان‌ها بهتر بودند و حسی الهی و مقدس داشتند.


سوزان روتنبرگ، Two-Tone، 1975

با اینکه هنر انتزاعی سال‌ها بر هنر آمریکایی مسلط بود، روتنبرگ در حرکتی پیشرو، مجموعه نقاشی‌هایی فیگوراتیو از اسب‌هایی در زمینه سفید خلق کرد. با این حال اسب در کار او فقط نشانه‌ای سمبلیک است؛ هیولایی قدرتمند و سه بعدی که در فضایی دو بعدی و دامی از خط‌ها گرفتار شده است.
 

برلیند دو بروکر، K36 (The Black Horse)، 2003

دو بروکر، هنرمند مجسمه‌ساز که در دوسالانه ونیز سال گذشته به عنوان نماینده بلژیک شرکت کرده است، مجسمه‌های واقع گرایانه‌ای را با استفاده از پلی یورتان پوشیده در پوست دباغی‌شده اسب می‌سازد.(او تنها از پوست حیواناتی که به مرگ طبیعی مرده‌اند در کارهای خود استفاده می‌کند.) این مجسمه‌های بدون دهان و چشم، هنر هلندی در قرن‌های گذشته را به یاد می‌آورند.

پریا پورمند

برگرفته از
١٠ اسب شگفت انگیز در تاریخ هنر
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه