۱۰ راه برای کنترل اشتها و لاغر شدن

نویسنده:

۱۲:۳۹:۳۹

همه دوست دارند اندامی متناسب داشته باشند؛ آنهایی که اندامشان متناسب است فکر می‌کنند حفظ تناسب اندام سخت نیست اما برای چاق‌ها یا آنهایی که اضافه وزن دارند، داشتن اندام متناسب با کنترل اشتها سخت‌ترین کار دنیاست!

کنترل اشتها…

مگه اصلاً چالشی‌تر از این هم داریم؟ مخصوصا وقتی چندین بار در روز با خوراکی‌های خوشمزه روبه‌رو می‌شویم و نمی‌توانیم جلوی خود را بگیریم؟ برای چاق‌هایی که می‌خواهند لاغر شوند و لاغرهایی که دلشان نمی‌‌خواهد چاق شوند، راهکارهایی ارائه می‌دهیم که بتوانند بر اشتهای خود و میل کاذب به خوردن خوراکی یا هوسشان غلبه کنند تا بتوانند روی فرم باشند.

 

در فروشگاه مواد غذایی آدامس بجوید

لابد شنیده‌‌اید که می‌گویند وقتی گرسنه هستید نباید به فروشگاه مواد غذایی بروید و خرید کنید. در این جور مواقع، یک آدامس بدون شکر بجوید. وقتی آدامس می‌جوید کمتر احساس گرسنگی می‌کنید و دلتان هله‌هوله می‌خواهد. در نتیجه، کمتر میان وعده یا تنقلات پرکالری مانند چیپس می‌خرید و به جای آن سیزیجات سالم می‌خورید.

 

قبل از هر چیز، معده خود را با غذاهای سالم پر کنید

چه در منزل غذا می‌خورید و چه به رستوران می‌روید، بشقاب خود را پر از مواد غذایی سالم کنید. مطالعات نشان می‌دهد غذای رستوران‌ها حجیم‌تر هستند. بنابراین، قبل از این که همه محتویات بشقاب خود را ببلعید، خوب فکر کنید. قبل از غذای اصلی و گوشت‌ها و مخلفات چرب، سبزیجات یا غلات کامل بخورید.

 

ناهار خود را با پول نقد بخرید

خیلی راحت می‌شود کلی غذا، هله‌هوله، دسر و فست‌فودهای رایج ناسالم را با کارت بانکی خرید. اما وقتی مردم برای خرید این خوراکی‌ها دست به جیب می‌شوند و پول نقد می‌پردازند کمی تأمل می‌کنند! در یک تحقیق، وقتی به دانش‌آموزان دبیرستانی گفته شد که با پرداخت پول نقد می‌توانند خوراکی‌های ناسالم و ارزانی مثل کلوچه بخرند، آنها خوب فکر کردند و در نهایت تصمیم گرفتند سراغ غذاهای سالم‌تر بروند.

 

با برنامه‌های آشپزی خداحافظی کنید

اگر تصمیم دارید وزن کم کنید، دیدن غذا در تلویزیون باعث می‌شود هوس خوردن میان‌وعده به سرتان بزند. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که رژیم دارند هنگام تماشای برنامه‌های تلویزیونی آشپزی، نسبت به برنامه‌هایی که خبری از غذا در آنها نیست، بیشتر شکلات می‌‌خورند.

 

از بشقاب‌های آبی استفاده کنید

باورتان می‌شود که رنگ بشقاب در میزان غذایی که می‌‌خورید تأثیر دارد و ممکن است حجم غذایتان با تغییر رنگ‌ بشقاب فرق کند؟ تحقیقات نشان می‌دهد هر چه بیشتر غذا به رنگ بشقاب نزدیک باشد، احتمال دارد بخواهید بیشتر غذا بخورید. بنابراین، سعی کنید بشقاب‌هایی انتخاب کنید که رنگشان با رنگ غذایی که می‌خورید متفاوت باشد.

 

بشقاب‌ها و پیاله‌هایتان را کوچک‌تر کنید

اندازه بشقاب و لوازم آشپزخانه به مغز شما فرمان می‌دهد که چقدر قرار است بخورید. یک بشقاب بزرگ= غذای بیشتر. طی تحقیقاتی در رستوران چینی‌ها، این نتیجه حاصل شد: آنهایی که از بشقاب بزرگ استفاده می‌کنند ۵۲ درصد بیشتر احتمال دارد که غذای بیشتری را در بشقاب خود بریزند و نسبت به زمانی که بشقاب کوچک دارند ۴۵ درصد بیشتر غذا بخورند.

 

هر وقت هوس غذا خوردن کردید، کمی درنگ کنید!

غذا خوردن در زمان خستگی، کسالت یا فشار روانی ممکن است باعث شود شما کنترل خود را از دست بدهید. سعی کنید بر اضطرار خود به غذا خوردن غلبه کرده و کمی تأمیل نمایید. وقتی هوس غذا خوردن کردید، حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه سرتان را به کاری گرم کنید و سپس ببینید آیا باز هم به همان شدت دلتان می‌خواهد غذا بخورید. احتمالاً دیگر از آن اضطرار و عجله خبری نیست. اگر هم باشد، حداقل کمتر می‌شود.

 

خوراکی‌‌های ناسالم را جلوی دید نگذارید

انبار هله‌هوله و تنقلاتی نظیر شکلات و چیپس را جایی بگذارید که نتوانید ببینید. در این حالت، ممکن است کمتر غذا بخورید. وقتی کارمندان و پرسنل اداری شکلات‌هایشان را روی میز کارشان می‌گذارند نسبت به زمانی که خوراکی‌هایشان ۵ متر آن طرف‌تر است ۴۸ درصد بیشتر احتمال دارد شکلات بخورند. حتی اگر کارمندان خوراکی‌هایشان را در میز کارشان بگذارند، ۲۵ درصد کمتر از کسانی که آنها را روی میزشان می‌گذارند امکان دارد هله‌هوله بخورند.

 

همیشه کوچکتر را سفارش دهید

یک ظرف بزرگ پر از غذا باعث می‌شود شما بیشتر بخورید؛ حتی اگر سیر هم باشید یا غذا خوشمزه نباشد. در طی یک تحقیق، به افرادی که برای تماشای فیلم یه سینما رفته بودند ذرت بوداده رایگان در پاکت‌های متوسط و بزرگ داده شد که برخی از آنها تازه و خوشمزه بودند و برخی دیگر کهنه یا بیات. آنهایی که ذرت تازه در پاکت بزرگ خورده بودند ۴۵ درصد بیشتر از آنهایی که پاکت متوسط داشتند ذرت خورده بودند. آنهایی هم که ذرت بیات یا کهنه در پاکت‌های بزرگ خورده بودند نسبت به آنهایی که پاکت متوسط داشتند ۳۳ درصد بیشتر ذرت خورده بودند.

 

آرام بخورید، آب بنوشید

لقمه‌های کوچک بردارید. غذایتان را به آرامی بجوید بین بارگذاری غذا در قاشق خود کمی درنگ کنید. هنگام غذا خوردن آب بنوشید. بر اساس تحقیقات، این راهکارهای ساده کلید کم کردن میزان کالری دریافتی و ایجاد حس سیری هستند.

برگرفته از
WebMD
لینک کوتاه