آمادگی بانک فرانسه برای پرداخت جریمه معامله با ایران

نویسنده:

۰۱:۰۶:۳۹

بر پایه‌ی گزارش خبرگزارهای آسوشیتد‌پرس و رویترز، بانک فرانسوی "بی ان پی پاریبا" که به انجام معاملات غیرقانونی با ایران، سودان و کوبا و نیز نادیده گرفتن تحریم‌های مالی علیه این کشورها متهم شده است، آمادگی خود را به پرداخت جریمه‌ی تا سقف ٩ میلیارد دلار به ایالات متحده‌ی آمریکا اعلام کرده است.

این خبر هنوز از سوی مقامات رسمی تایید نشده است. بر اساس دادخواست اداره‌ی دادستانی آمریکا، "ب ان پ پاریبا" نزدیک به ٣٠ میلیارد دلار نقل و انتقالات پولی داشته و تحریم‌های مالی این کشور را میان سال‌های ٢٠٠٢ تا ٢٠٠٩ میلادی نقض کرده است.

تاثیر منفی بر اقتصاد اروپا

وزارت اقتصاد فرانسه از مسئولان بخش جنایی وزارت دادگستری آمریکا خواست در محکوم‌کردن بانک "بی ان پی پاریبا" که یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران اروپایی است، "عدالت و انصاف" را رعایت کند.

دولت فرانسه هم‌چنین هشدار داد که "محکومیت سنگین مالی برای این بانک" بر کل اقتصاد اروپا تاثیرات منفی خواهد گذاشت.

بنا بر گزارش بخش جنایی وزارت دادگستری آمریکا، پرداخت جریمه‌ی نقدی این بانک را از اتهام "توطئه در جهت نقض قانون قدرت‌های اقتصادی بین‌المللی" مبرا نخواهد کرد.

قرار است محاکمه‌ی "بی ان پی پاریبا" به این اتهام، در ماه ژوئیه آغاز شود.

پیش‌تر، بانک فرانسوی "اچ اس بی سی" نیز ازجمله به دلیل نقض تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران، در سال ٢٠١٢ میلادی بر اساس رأی دادگاهی در آمریکا به پرداخت جریمه‌ای بالغ بر یک میلیارد و ٩٠٠ میلیون دلار محکوم شده بود.

DW.DE

برگرفته از
تحریم
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه