عشق به موسیقی از کجا می‌آید؟

نویسنده:

۱۲:۱۶:۲۰

از همان که چشم باز کردیم و به یاد داریم موسیقی همراه ما بوده است. آلات موسیقی ده‌ها هزار سال پیش ساخته شده‌اند. اما هنوز کسی نمی‌داند چرا ما عاشق موسیقی هستیم یا اصلاً موسیقی چه فایده یا مزیتی دارد؟

محققات به تازگی مرکز موسیقی در مغز را پیدا کرده‌اند. درست همانند پردازش‌های دیگری که پرکاربردند، وظیفه پردازش و لذت بردن از موسیقی در چندین قسمت از مغز توزیع می‌شود.

تحقیقی نشان داد که وقتی روی هارمونی یا هماهنگی یک قطعه موسیقی متمرکز می‌شویم، یک سوژه فعالیت بیشتری را در منطقه شنیداری سمت راست بخش گیجگاهی تجربه می‌کند. مطالعات دیگر نشان داد که بخش گیجگاهی یکی از مناطق اصلی برای درک ویژگی‌های خاص موسیقی است. اما با مناطقی در لوب قدامی مغز که مسئول شکل دادن معنای ساختار موسیقی است رابطه نزدیک دارد.

تحقیقات دیگر بر پاسخ‌های حسی به موسیقی تمرکز دارند.

music-72dpi

آزمایشی در سال ۲۰۰۱ در دانشکده مک‌گیل بر روی اسکن‌های مغز و مطالعه مکانیک عصبی ناشی از هیجاناتی که موسیقی می‌تواند القا کند انجام شد. آنها دریافتند که ساختارهای مغز که با شنیدن موسیقی فعال می‌شوند همان مناطقی هستند که به محرک‌های لذت‌بخشی مانند غذا خوردن، رابطه جنسی و مواد مخدر مرتبط می‌شوند و پاسخ می‌دهند.

جریان خون در مغز نسبت به فراز و فرود موسیقی در بخش‌هایی که همراه با پاداش، احساس و برانگیختگی است بالا و پایین می‌رود.

از آنجا که محرک برای غذا و رابطه جنسی برای بقای ارگانیسم مهم است، این حقیقت که چنین فعالیت عصبی مشابهی در پاسخ به خصیصه‌های موسیقی مشاهده شده است، نشان می‌دهد که ممکن است تا حدودی فواید تکاملی برای توانایی گوش دادن یا زمزمه کردن یک آهنگ خوب وجود داشته باشد.

 

برگرفته از
livescience
لینک کوتاه